Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauzy LS: Pomsta sličné majorky

4. 03. 2018 8:00:03
Inspirován jistým špičkovým televizním pořadem a jeho neméně špičkovým moderátorem, zvolil jsem podobný název pro tento příspěvek – vlastně nepravidelný cyklus příspěvků.

Netuším sice, kolik takových textů bude publikovat (vznikat budou ad hoc, jak říkají učení lidé), ale vím, že na rozdíl od barrandovského cyklu Kauzy JS udělám všechno pro to, abych se vyhnul manipulacím a držel se pouze dostupných faktů.

Dnešní téma: Ziad Itani. Jde o libanonského herce (působil také jako žurnalista a spisovatel), který byl v listopadu 2017 ve své zemi zatčen kvůli údajné spolupráci s izraelskou tajnou službou Mossad. Toto zatčení provázelo jedno mediální faux pas. Psal jsem o něm na svém blogu na iDNES 30. listopadu minulého roku. V článku „Wonder Woman jako agentka Mossadu?“ jsem tehdy uvedl, že

  • v pátek 24/1/2017 přinesly blízkovýchodní zpravodajské servery zprávu o zatčení prominentního spisovatele a herce Ziada Itaniho. Kvůli údajné špionáži pro Izrael. K té ho měla naverbovat agentka Mossadu Collette Vianfiová.

O kauze referoval také libanonský deník Al Liwaa. Článek doplnil fotografií atraktivní mladé ženy, pod níž byl popisek: Izraelská důstojnice Colette Vianfiová, která zverbovala Ziada Itaniho. Snímek obletěl libanonské sociální sítě – aby se vzápětí zjistilo, že na něm není žádná agentka Vianfiová, nýbrž někdo úplně jiný. Ne že by Mossad neměl půvabné důstojnice, ale deník nabídl čtenářům izraelskou herečku Gal Gadotovou (známou jako super star z filmu Wonder Woman). Na záběru sedí u stolu, na něm je sklenice s nápojem a brčkem. Foto pochází ze série Fast & Furious 5.

Noviny Al Liwaa se musely za toto faux pas omluvit, což byla vzhledem k zakořeněné arabské nenávisti vůči Izraeli obzvlášť hořká pilulka.

To ovšem nikdo netušil, že příběh vyústí ve skandál kolosálních rozměrů. V těchto dnech spatřila totiž světlo mediálního světa skutečná bomba.

V pátek 2/3 libanonský ministr vnitra na svém Twitteru napsal, že Libanonci se musí omluvit Ziadovi Itanimu, který je nevinen:

... tweet libanonského ministra vnitra Machnouka uvádějící, že Ziad Itani (na snímku) je nevinen. (Zdroj: Twitter ministra)

Podobně psaly i libanonské servery: Itani je nevinen. Ministrovo vyjádření ovšem vyvolalo kritickou reakci známého libanonského drúzského levicového politika Walida Jumblatta, který podle televize MTV Lebanon na svém Twitteru uvedl, že Libanonci se nemají za co omlouvat, ale omluvit za tento bezpečnostní a justiční skandál by se měli představitelé moci a odstoupit. (Podle některých zpráv ale později svůj tweet stáhl. Dlužno doplnit, že prezident Aoun a premiér Hariri vyzvali, aby kauza nebyla politicky zneužívána.)

... vyjádření Jumblatta (foto nad textem) citované na webu televize MTV Lebanon (pod šipkou).

Co se tedy stalo? Na Itaniho byla ušita bouda. Za vším stojí žena – majorka Susan Hajj Hobeicheová (obr. níže). Ta pracuje jako zpravodajská důstojnice – do loňského října jako šéfka odboru boje proti kyberkriminalitě a zločinům týkajícím se duševního vlastnictví; tento odbor působí v rámci jedné z více policejních složek v zemi - Vnitřních bezpečnostních sil. (Internal Security Forces - ISF). U těch se na okamžik zastavme.

Jan Kužvart ve své diplomové práci „Národní bezpečnostní systém v Libanonu“ (Univerzita Karlova, 2012) vysvětluje, že ISF jsou

  • víceméně policejní silou paramilitárního charakteru. --- Kromě udržování veřejného pořádku je těžištěm jejich aktivit boj s terorismem a vyšetřovací činnost. --- ISF organizačně spadají pod ministerstvo vnitra a zahrnují četnictvo, justiční stráž, Bejrútskou městskou policii a policejní akademii. --- ISF jsou vybaveny vlastní tajnou službou zvanou „Informační sekce“.

A právě tato tajná služba odhalila, že majorka Hobeicheová vytvořila za přispění najatého hackera, údajně donašeče ISF, falešné důkazy (falešné účty na sociálních sítích, vymyšlená komunikace), které vedly k Itaniho zatčení Důvodem měl být jejich osobní konflikt kolem jednoho příspěvku na Twitteru, který se týká chystaného povolení, podle kterého budou moci ženy v Saúdské Arábii řídit motorová vozidla. Libanonský režisér a satirik Charbel Khalil publikoval na toto téma zesměšňující tweet, v v němž uvádí, že saúdské ženy budou moci řídit automobily pouze v případě, že v nich bude nastražena výbušnina. Drsný fórek, ovšem šéfka úřadu boje proti kybernetické zločinnosti jej převzala, zařadila mezi své oblíbené, přičemž Itani to následně na internetu "poslal dál" – a půvabná majorka (mající hlídat "čistotu" sociálních sítí) přišla o místo. Důvod pro pomstu byl na světě. Výsledkem je, že země cedrů má další skandál jako hrom.

Ziad Itani kvůli zneužití pravomoci policejní důstojnicí okusil několik týdnů života za katrem, kde ho nyní tato důstojnice nejspíš vystřídá. Vyšetřována už je. Nemít to celé tak závažné důsledky, mohli bychom říci: chovají se jako malí Jardové (pan Soukup z Barrandova promine).

ODEZVA NA SÍTI

Skandál nezůstal bez ohlasu ve veřejném prostoru. Na internetové stránce Blogbaladi včera (3/3) večer položil autor Najib několik rozhořčených otázek. Ptá se, jak si mohla mjr. Hobeicheová taková tvrzení vymyslet? Jak byla kontrolována? Existují další oběti? Jak můžeme po tom všem důvěřovat systému? Co dělala General Security (libanonská zpravodajská služba), proč byla v defenzívě? Podílela se na tom? Kdo se bude zodpovídat? Co by bylo Itanimu platné, kdybychom se mu všichni (Libanonci) omluvili? Co ponížení, kterým prošel? Dá se to vůbec někdy nějak kompenzovat? Kde jsou důkazy, že Itani pracoval s Izraelem. O jeho uvěznění rozhodoval jeden jediný soudce. Proč se Itani přiznal, že „byl pověřen sledováním vysokých politických osobností a jejich spolupracovníků“? Byl snad mučen?

A Najib uzavírá: V jakékoli normální zemi by po takovémto skandálu následovaly velké rezignace. Nechci ani domyslet, čím vším musel tento muž projít a nenapadá mě, jak se může z této traumatizující zkušenosti vzpamatovat.

... majorka Susan Hajj Hobeicheová. (Zdroj: Screenshot vysílání televize MTV Lebanon)

... libanonský server Al Akhbar 3. března 2018 v titulku hlásí: Ziad Itani nevinen.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 4.3.2018 8:00 | karma článku: 15.88 | přečteno: 842x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Slovo k „tiché vzpomínce“

Prezident Zeman si připomene okupaci Československa 1968 čímsi jako tichou vzpomínkou. Podobně jako předtím 17. listopad. Mnozí namítají: od hlavy státu bychom snad mohli očekávat víc.

17.8.2018 v 9:35 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 617 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu Andrewa Brunsona

Jedním z těch, na koho tvrdě dopadla odveta tureckého režimu za nevydařený puč proti Erdoganovi z července 2016, je i americký duchovní Andrew C. Brunson.

17.8.2018 v 8:32 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 332 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Němci za válku nemůžou, Hitler byl Rakušan

Tak by se dal parafrázovat titulek na iDNES ze 14/8 „Rusové za invazi v roce 1968 nemůžou, Brežněv byl Ukrajinec, řekl Filip“ - v článku pojednávajícím o vyjádřeních šéfa českých komunistů v rozhovoru pro britský Guardian.

15.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 39.03 | Přečteno: 3072 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za berlínskou tragédií

Jaký máte pocit, když uděláte chybu? Asi zbytečná otázka. Jak kdo. Pokud nepatříme do nadutého klanu Neomylných, chyby mrzí. Hodně mrzí.

14.8.2018 v 8:05 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 858 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Politická korektnost by vůbec do demokracie patřit neměla

Co je to politická korektnost? Prý je to jakási politická správnost nebo nezávadnost. A tak si myslím, že pro něco takového by v demokracii nemělo být místo. Něco takového podle mne patří pouze do diktatury.

17.8.2018 v 16:42 | Karma článku: 31.36 | Přečteno: 535 |

Ivan Rychtr

Švédsko – je to žába, která se už pomalu začíná vařit?

Je vývoj ve Švédsku důkazem, kam vede bezbřehý humanismus, korektnost a NoHate přístup? Nebo jsou to vše jen fake news?

17.8.2018 v 16:27 | Karma článku: 35.49 | Přečteno: 1498 |

Vít Šlechta

Nejkrásnější české jméno

Neznám krásnějších českých příjmení, než jakými jsou Kubišová – Kubiš.Tato mě provázejí od dětství, s nimi mám spojeny city upřímného vlastenectví a skromné, neokázalé pravdivosti.

17.8.2018 v 11:11 | Karma článku: 15.42 | Přečteno: 574 | Diskuse

Jan Dvořák

Zemanův bobřík

Jestliže už šestileté děti bravurně ovládají počítač, tak proč by i takový bobr, dokonce ještě bobřík, zůstal pozadu a nepodělil se na síti o názor na svého chovatele?

17.8.2018 v 9:42 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 502 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Disent a pád bolševizmu

„Pražské jaro 1968“ a Dubčekovo heslo „Socialismus s lidskou tváří“ nahlodalo sovětský imperialismus zevnitř.

17.8.2018 v 8:22 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 531 | Diskuse
Počet článků 2285 Celková karma 21.37 Průměrná čtenost 978

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz