Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauzy LS: Pomsta sličné majorky

4. 03. 2018 8:00:03
Inspirován jistým špičkovým televizním pořadem a jeho neméně špičkovým moderátorem, zvolil jsem podobný název pro tento příspěvek – vlastně nepravidelný cyklus příspěvků.

Netuším sice, kolik takových textů bude publikovat (vznikat budou ad hoc, jak říkají učení lidé), ale vím, že na rozdíl od barrandovského cyklu Kauzy JS udělám všechno pro to, abych se vyhnul manipulacím a držel se pouze dostupných faktů.

Dnešní téma: Ziad Itani. Jde o libanonského herce (působil také jako žurnalista a spisovatel), který byl v listopadu 2017 ve své zemi zatčen kvůli údajné spolupráci s izraelskou tajnou službou Mossad. Toto zatčení provázelo jedno mediální faux pas. Psal jsem o něm na svém blogu na iDNES 30. listopadu minulého roku. V článku „Wonder Woman jako agentka Mossadu?“ jsem tehdy uvedl, že

  • v pátek 24/1/2017 přinesly blízkovýchodní zpravodajské servery zprávu o zatčení prominentního spisovatele a herce Ziada Itaniho. Kvůli údajné špionáži pro Izrael. K té ho měla naverbovat agentka Mossadu Collette Vianfiová.

O kauze referoval také libanonský deník Al Liwaa. Článek doplnil fotografií atraktivní mladé ženy, pod níž byl popisek: Izraelská důstojnice Colette Vianfiová, která zverbovala Ziada Itaniho. Snímek obletěl libanonské sociální sítě – aby se vzápětí zjistilo, že na něm není žádná agentka Vianfiová, nýbrž někdo úplně jiný. Ne že by Mossad neměl půvabné důstojnice, ale deník nabídl čtenářům izraelskou herečku Gal Gadotovou (známou jako super star z filmu Wonder Woman). Na záběru sedí u stolu, na něm je sklenice s nápojem a brčkem. Foto pochází ze série Fast & Furious 5.

Noviny Al Liwaa se musely za toto faux pas omluvit, což byla vzhledem k zakořeněné arabské nenávisti vůči Izraeli obzvlášť hořká pilulka.

To ovšem nikdo netušil, že příběh vyústí ve skandál kolosálních rozměrů. V těchto dnech spatřila totiž světlo mediálního světa skutečná bomba.

V pátek 2/3 libanonský ministr vnitra na svém Twitteru napsal, že Libanonci se musí omluvit Ziadovi Itanimu, který je nevinen:

... tweet libanonského ministra vnitra Machnouka uvádějící, že Ziad Itani (na snímku) je nevinen. (Zdroj: Twitter ministra)

Podobně psaly i libanonské servery: Itani je nevinen. Ministrovo vyjádření ovšem vyvolalo kritickou reakci známého libanonského drúzského levicového politika Walida Jumblatta, který podle televize MTV Lebanon na svém Twitteru uvedl, že Libanonci se nemají za co omlouvat, ale omluvit za tento bezpečnostní a justiční skandál by se měli představitelé moci a odstoupit. (Podle některých zpráv ale později svůj tweet stáhl. Dlužno doplnit, že prezident Aoun a premiér Hariri vyzvali, aby kauza nebyla politicky zneužívána.)

... vyjádření Jumblatta (foto nad textem) citované na webu televize MTV Lebanon (pod šipkou).

Co se tedy stalo? Na Itaniho byla ušita bouda. Za vším stojí žena – majorka Susan Hajj Hobeicheová (obr. níže). Ta pracuje jako zpravodajská důstojnice – do loňského října jako šéfka odboru boje proti kyberkriminalitě a zločinům týkajícím se duševního vlastnictví; tento odbor působí v rámci jedné z více policejních složek v zemi - Vnitřních bezpečnostních sil. (Internal Security Forces - ISF). U těch se na okamžik zastavme.

Jan Kužvart ve své diplomové práci „Národní bezpečnostní systém v Libanonu“ (Univerzita Karlova, 2012) vysvětluje, že ISF jsou

  • víceméně policejní silou paramilitárního charakteru. --- Kromě udržování veřejného pořádku je těžištěm jejich aktivit boj s terorismem a vyšetřovací činnost. --- ISF organizačně spadají pod ministerstvo vnitra a zahrnují četnictvo, justiční stráž, Bejrútskou městskou policii a policejní akademii. --- ISF jsou vybaveny vlastní tajnou službou zvanou „Informační sekce“.

A právě tato tajná služba odhalila, že majorka Hobeicheová vytvořila za přispění najatého hackera, údajně donašeče ISF, falešné důkazy (falešné účty na sociálních sítích, vymyšlená komunikace), které vedly k Itaniho zatčení Důvodem měl být jejich osobní konflikt kolem jednoho příspěvku na Twitteru, který se týká chystaného povolení, podle kterého budou moci ženy v Saúdské Arábii řídit motorová vozidla. Libanonský režisér a satirik Charbel Khalil publikoval na toto téma zesměšňující tweet, v v němž uvádí, že saúdské ženy budou moci řídit automobily pouze v případě, že v nich bude nastražena výbušnina. Drsný fórek, ovšem šéfka úřadu boje proti kybernetické zločinnosti jej převzala, zařadila mezi své oblíbené, přičemž Itani to následně na internetu "poslal dál" – a půvabná majorka (mající hlídat "čistotu" sociálních sítí) přišla o místo. Důvod pro pomstu byl na světě. Výsledkem je, že země cedrů má další skandál jako hrom.

Ziad Itani kvůli zneužití pravomoci policejní důstojnicí okusil několik týdnů života za katrem, kde ho nyní tato důstojnice nejspíš vystřídá. Vyšetřována už je. Nemít to celé tak závažné důsledky, mohli bychom říci: chovají se jako malí Jardové (pan Soukup z Barrandova promine).

ODEZVA NA SÍTI

Skandál nezůstal bez ohlasu ve veřejném prostoru. Na internetové stránce Blogbaladi včera (3/3) večer položil autor Najib několik rozhořčených otázek. Ptá se, jak si mohla mjr. Hobeicheová taková tvrzení vymyslet? Jak byla kontrolována? Existují další oběti? Jak můžeme po tom všem důvěřovat systému? Co dělala General Security (libanonská zpravodajská služba), proč byla v defenzívě? Podílela se na tom? Kdo se bude zodpovídat? Co by bylo Itanimu platné, kdybychom se mu všichni (Libanonci) omluvili? Co ponížení, kterým prošel? Dá se to vůbec někdy nějak kompenzovat? Kde jsou důkazy, že Itani pracoval s Izraelem. O jeho uvěznění rozhodoval jeden jediný soudce. Proč se Itani přiznal, že „byl pověřen sledováním vysokých politických osobností a jejich spolupracovníků“? Byl snad mučen?

A Najib uzavírá: V jakékoli normální zemi by po takovémto skandálu následovaly velké rezignace. Nechci ani domyslet, čím vším musel tento muž projít a nenapadá mě, jak se může z této traumatizující zkušenosti vzpamatovat.

... majorka Susan Hajj Hobeicheová. (Zdroj: Screenshot vysílání televize MTV Lebanon)

... libanonský server Al Akhbar 3. března 2018 v titulku hlásí: Ziad Itani nevinen.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 4.3.2018 8:00 | karma článku: 15.87 | přečteno: 812x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Jasné slovo ministra vnitra

Rezonuje mi ten výrok nového spolkového ministra vnitra Seehofera v mysli stále neodbytněji. Pravil, že islám k Německu či do Německa nepatří. V dnešní prapodivné době věta odvážná, leč pravdivá.

18.3.2018 v 18:00 | Karma článku: 29.82 | Přečteno: 539 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Aby slova byla v souladu s činy

Na otravu agenta Skripala a jeho dcery ve Spojeném království zareagovalo izraelské ministerstvo zahraničí krátkým decentním vyjádřením. Ruská odpověď byla v jednom ohledu pozoruhodná.

18.3.2018 v 8:10 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 862 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Novičok Made in the Czech Republic? Co vy na to, čeští rusofilové?

Šokující tvrzení Moskvy, že látka, která byla použita proti Skripalovi a jeho dceři, pochází s největší pravděpodobností z ČR a dalších tří nebo čtyř zemí Západu muselo zvednout ze židlí i ty, koho tato kauza příliš nezaujala.

17.3.2018 v 20:55 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 915 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Příznivější tvář

Přelomový den pro kopanou. V zemi sužované bezpočtem neduhů: terorem, frakčními nepokoji, do nedávna válkou proti Islámskému státu. Jméno té země je Irák.

17.3.2018 v 17:59 | Karma článku: 4.03 | Přečteno: 85 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Andrej Poleščuk

Musí restaurace obsloužit migranty?

Facebooková kauza jedné italské restaurace, co se rozhodla pro netradiční způsob reklamy. Měla by mít povinnost obsluhovat?

18.3.2018 v 20:32 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 784 | Diskuse

Josef Prouza

Co podle mne je charita a co je PŠM (Politické školení mužstva)

PŠM byly marxistické přednášky pro vojáky za socialismu. To je najednou péče o děti a studenty stran jejich politického uvědomění, to se vyrojilo „školitelů“ a laskavých vůdců jejich správné orientace v ústavnosti a demokracii.

18.3.2018 v 15:29 | Karma článku: 36.98 | Přečteno: 1110 | Diskuse

Štěpán Jícha

Úpadek autentické levice: Jak z toho ven?

Autentické levicové strany (komunistické a socialistické) jsou v celé Evropě na ústupu, ČR nevyjímaje. Jako levičákovi je mi z téhle skutečnosti smutno. Pojďme zanalyzovat, v čem tkví zásadní problém současné autentické levice.

18.3.2018 v 12:50 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 424 | Diskuse

Andre Martirosyan

Prezident navěky: co stojí za vysokou popularitou Vladimira Putina?

Vladimir Putin byl dnes opět zvolen prezidentem Ruské federace. Ani jeden z ostatních kandidátů ho neměl šanci porazit. Existuje demokracie v Rusku? A je Putin skutečnou volbou většiny Rusů?

18.3.2018 v 12:30 | Karma článku: 13.76 | Přečteno: 524 | Diskuse

Jan Dvořák

Kazačok a Novičok

Když se v sobotu v časném dopoledni kolem půl dvanácté ozval ze sluchátka prezidentova telefonu jindy líbezný, dnes však chlapácky znějící hlas ministryně Šlechtové, Miloš Zeman vytušil, že jde o mimořádku.

18.3.2018 v 10:28 | Karma článku: 19.48 | Přečteno: 863 | Diskuse
Počet článků 2123 Celková karma 21.16 Průměrná čtenost 954

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.