Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpomínka na 8. březen

4. 02. 2018 11:15:54
Léta Páně 2013. Ve Vladislavském sále Pražského hradu právě složil slib nový prezident Miloš Zeman. Zaznívá hymna a pak se nová hlava státu ujala slova.

Vzpomenete si ještě, o čem tehdy Miloš Zeman hovořil?

Citát 1:

  • ... dovolte mi, abych se ve svém dnešním vystoupení soustředil na tři základní cíle, které spojuji s výkonem své prezidentské funkce.

Ano, byly to tři základní cíle. Připomeňme si je.

CÍL PRVNÍ: Uklidnění a stabilizace české politické scény. Otázka pro čtenáře: Myslíte si, že po pěti letech bylo tohoto cíle dosaženo? Za sebe odpovídám: Nikoli.

CÍL DRUHÝ: Podpora toho, pro co Miloš Zeman používá termín ostrovy pozitivní deviace. O co jde konkrétně?

Citát 2:

  • Jsou to ostrovy nadprůměrného výkonu. Jsou to osobnosti, které svým celoživotním dílem přinášejí prospěch naší zemi. Jsou to mimo jiné podnikatelé baťovského typu, kteří reinvestují své zisky do oblasti svého podnikání a novými investicemi přinášejí nová pracovní místa, snižují nezaměstnanost a řádně platí daně do státní pokladny. Jsou to úspěšní starostové, kteří dokázali zvelebit své obce nebo svá města. Jsou to významné osobnosti z řad školství, zdravotnictví, vědy, kultury nebo sportu. A s těmito osobnosti bych se chtěl setkávat a chtěl bych rozšířit počet dnes udělovaných státních vyznamenání, protože věřím, že mnoho lidí, kteří svojí celoživotní prací přispěli k rozvoji ČR, si takové ocenění zaslouží.

Podnikatelů, nevím jestli přímo „baťovského typu“, ale nebuďme hnidopiši, dekoroval Miloš Zeman státním vyznamenáním celou řadu. Namátkou: v uplynulých třech letech Stoklásek (Agrostroj), Boček (Budvar), Chmela (Tescoma), Piškanin (HOPI), Popoviš (Glaverbel), Hlavatý (Juta), Toman st. (potravinářství). Z tohoto hlediska by mnozí mohli konstatovat: slib dodržen.

Totéž jistě platí o významných osobnostech z oblasti školství, zdravotnictví, vědy, kultury nebo sportu. Byť nad výběrem jsme tu a tam mnozí kroutili hlavami.

Kolik ale ocenil prezident Zeman během prvního funkčního období významných starostů? Naprosté minimum. Pokud jsem se nepřehlédl, tak pouze dva. Loni starostu Vídně Michaela Häupla a v roce 2016 Luďka Pika, prvorepublikového starostu Plzně. Současní „úspěšní starostové, kteří dokázali zvelebit své obce nebo svá města“ se mu do seznamu dekorovaných tak nějak nevešli. Hovořím o vyznamenání udělovaných 28. října, pokud jsem se přehlédl, můžete mě opravit.

CÍL TŘETÍ: Boj proti ostrovům negativní deviace. Ty jsou podle Miloše Zemana tři:

  • kmotrovské mafie

  • neonacistické bojůvky

  • podstatná část českých médií

Pokud jde o kmotrovské mafie, prezident ke svém inauguračním projevu řekl následující.

Citát 3:

  • Jsem hluboce a dlouhodobě přesvědčen, že nejúčinnějším nástrojem v boji proti těmto ekonomickým mafiím je zákon o prokázání původu příjmu a majetku včetně možnosti zabavení nelegálně získaného, tedy nakradeného majetku. A i když prezident nemá zákonodárnou iniciativu, budu se trpělivě snažit přesvědčovat poslance a senátory, aby takový zákon navrhli a aby takový zákon byl přijat.

Podařilo se? Nahlédneme-li na hradní web, najdeme u data 19. září 2016 tuto informaci tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka:

  • Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ... zákon ze dne 6. září 2016, kterým se mění některé zákony v souvislosti s prokazováním původu majetku.

Na webu Poslanecké sněmovny se pak dozvíme, že jde o zákon 321/2006, „kterým se mění některé zákony v souvislosti s prokazováním původu majetku“. Jinak řečeno, nejde o samostatný zákon, tak jak si prezident ve svém projevu 8. 3. 2013 přál, ale o novely řady norem, včetně zákona o dani z příjmu.

Portál Finance.cz k tomu 26. října 2016 uvedl:

  • Už 1. prosince začne platit novela zákona o daních z příjmu. Týkat se ale nebude všech. Novela je totiž postavena na porovnání zdaněných příjmů a nabytého majetku. Vyzvat člověka, aby vysvětlil, jak k majetku přišel, může správce daně jen při zjištění rozdílu pěti milionů korun.

Nevím, jestli je tato norma přesně tím, po čem Miloš Zeman volal, ale v principu můžeme říci, že tohoto jeho cíle bylo dosaženo. (Politika je mimo jiné o kompromisech.)

Zastavme se nyní u neonacistických bojůvek. Jsou aktivity těchto extrémních levičáků (ne, nespletl jsem se, neonacisté nemohou být z principu pravičáci, hlásí-li se k nacionálně-socialistickému vidění světa) natolik ohrožující život obyvatel České republiky, že válku s nimi si musel dát prezident do svého programu slibů? A pokud ano, co proti neonacistům během pěti let na Hradě udělal? Nebyla to jen přifouknutá bublina?

A jak rozumět tomu, když vyhlásil boj neonacistům (což je absolutně správné, neonacista rovná se antisemita), že už sedm měsíců po inauguračním projevu byl mezi hosty na Hradě u příležitosti udílení státních vyznamenání Adam B. Bartoš, český antisemita? Netvrdím, že za to může prezident, jen upozorňuji na jeden z paradoxů zemanovské éry.

A konečně, třetí ostrov negativní deviace: podstatná část českých médií. Není sice úplně jasné, jaký měl být cíl boje proti domácím médiím, ale pokud jde o jeho samotný průběh, snažil se ze všech sil. Už nejde o podstatnou část médií, ale prakticky o všechny novináře, které prezident označil v den svého znovuzvolení za pitomce. A jeho věrný učeň, tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, přidal definici „nenávistný mediální póvl a hnůj“. V této záležitosti musíme uznat, že se prezident svému slibu nezpronevěřil.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 4.2.2018 11:15 | karma článku: 19.75 | přečteno: 498x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Předvolební kampaň začala

Pokud se chystáte v příštích dnech či týdnech za egyptským sluncem, jako bonus vás čeká prezidentská předvolební kampaň. Ta byla oficiálně zahájena v sobotu 24. února.

24.2.2018 v 14:12 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 336 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ptám se podruhé: Naplní se Staromák? (Aktualizováno)

Ester Ledecká v rozhovoru po zlatém velkém finále ve snowboardovém paralelním G slalomu naznačila, že ona na Staromáku bude. Zatím se neví kdy, ale náměstí by se rozhodně naplnit mělo. Jako vždy, když se přepisují dějiny.

24.2.2018 v 8:10 | Karma článku: 28.85 | Přečteno: 1120 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odlomená pečeť (Doplněno)

Izraelská a některá světová média referují v těchto dnech o unikátním objevu, k němuž došlo v jeruzalémské archeologické lokalitě Ofel v těsném sousedství Chrámové hory.

23.2.2018 v 9:10 | Karma článku: 24.81 | Přečteno: 735 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Prezident to vidí jinak

Zdá se, že pro mnohé Egypťany kontroverzní dohoda o prodeji zemního plynu jejich zemi z izraelských nalezišť získala klíčového podporovatele. Samotného prezidenta Sisiho.

22.2.2018 v 9:40 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 560 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Andrea Kostlánová

Mussolini a jeho ztracený kufřík, zmocnil se jej Skorzeny ?

Benito Amicare Andrea Mussolini /1883- 1945/ Narodil se v revolucionářské rodině kováře a majitele hostince a učitelky, i Benito (dle mexického revolucionáře Benita Juáreze) vystudoval učitelský ústav, načež 1902 (19) dezertoval do

24.2.2018 v 20:44 | Karma článku: 5.07 | Přečteno: 149 | Diskuse

Jiří Hynek

Cesta do pekla bývá dlážděna těmi nejlepšími úmysly

Když jsem se z médií dozvěděl, že 100 nespokojených křesťanských aktivistů odeslalo papeži Františkovi dopis proti prodloužení působení kardinála Dominika Duky ve funkci arcibiskupa pražského, nevěřícně jsem kroutil hlavou.

24.2.2018 v 18:45 | Karma článku: 31.77 | Přečteno: 750 | Diskuse

Michael Pálka

"Kam s ním", dilema ministra Pelikána...

.Kam s ním by možná ministrovi spravedlnosti Pelikánovi poradil Jan Neruda.Tak se ale ministr spravedlnosti musí rozhodnout sám, myšleno s ruským hackerem Nikulinem, "úpícím" v českém vězení.Ve hře je USA a RUSKO.

24.2.2018 v 16:13 | Karma článku: 18.13 | Přečteno: 714 | Diskuse

Karel Krejza

Návrh ČSSD na zdanění zisků a bank je nesmysl. Zaplatili bychom to všichni

Sociální demokracie má prý jako jednu z podmínek vstupu do vlády zdanění těch firem, které své zisky odvádí do zahraničí. Nejprve bank, a pak všech dalších. Prý to vykompenzuje odliv peněz z Čech.

24.2.2018 v 15:18 | Karma článku: 19.45 | Přečteno: 579 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Předvolební kampaň začala

Pokud se chystáte v příštích dnech či týdnech za egyptským sluncem, jako bonus vás čeká prezidentská předvolební kampaň. Ta byla oficiálně zahájena v sobotu 24. února.

24.2.2018 v 14:12 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 336 | Diskuse
Počet článků 2088 Celková karma 21.66 Průměrná čtenost 954

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.