Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Davis Cup: Počtvrté s Izraelem

3. 02. 2018 18:34:20
V pátek a v sobotu (2. a 3. února) se v jihoafrickém Centurionu rozhodovalo o tom, kdo bude soupeřem České republiky v druhém kole první skupiny Euroafrické zóny Davisova poháru. Vyluštění tajenky přinesl až poslední zápas.

Soupeřem JAR byl daviscupový výběr Izraele. Po dvou úvodních singlech bylo skóre vyrovnané. Důležitá čtyřhra pak dopadla lépe pro Jihoafričany – a v tu chvíli tahali Izraelci za kratší konec. Pokud chtěli postoupit, museli být úspěšnější v obou sobotních odpoledních dvouhrách.

Nejlepšímu izraelského singlistovi Dudimu Selovi se to podařilo. Harrise porazil 7:6 a 6:1. Stav utkání byl 2:2, napětí stoupalo. Kdo bude úspěšnější? Domácí Nicolaas Scholtz, jihoafrická singlová trojka, na žebříčku ATP na 325. místě, nebo Edan Lešem, druhý nejlepší Izraelec ve dvouhře, v žebříčku na 254. pozici? Papírově to bylo jasné, ale realita bývá mnohdy docela jiná.

Kdo z obou tenistů zvítězí, bude na nějaký čas národním hrdinou.

Tím se stal Edan Lešem. Scholtze zdolal 6:3, 7:5 a to znamená, že v dubnu bude hrát v České republice tým Izraele.

V dějinách Davisova poháru to bude podruhé, kdy se utkají tenisté ČR s Izraelci. Do statistiky musíme započítat také dva československo-izraelské duely. Tady je stručná rekapitulace:

1966 – Praha

Československo – Izrael ... 5:0

1987 - Hradec Králové

Československo – Izrael 2:3

1994 – Ramat Hašaron

Izrael – ČR ... 1:4

2018 – Česká republika

ČR – Izrael ... ?

Na královéhradecký turnaj mám jednu osobní vzpomínku. Izraelci Mansdorf a Glickstein přijeli do komunistického Československa v době, kdy režimní propaganda pokračovala v nenávistné protiizraelské kampani. Ta se vyznačovala mimo jiné tím, že z televizních záznamů hudební soutěže o Velkou cenu Eurovize byly rok co rok systematicky vystřihávány izraelské písničky. Z politických důvodů.

Pak se musela Československá televize vyrovnat s tím, že domácí diváci budou tři dny, po dobu několika hodin, sledovat izraelské sportovce. Tak se také stalo – a nezdálo se, že by to mohlo Čechoslovákům jakkoli politicky uškodit. Stejně tak se to sotva dalo chápat jako propagace státu, s jehož politikou československý režim nesouhlasí. Jako naprostá pošetilost se proto jevilo další případné vyřazování tříminutových izraelských písní z eurovizních záznamů. Jak ale ukázal následující rok, komunistická cenzura pošetilá byla.

Soutěžní přehlídka pro rok 1988 se konala poslední dubnovou sobotu v irském Dublinu, kde s písní Ne partez pas sans moi zazářila a zvítězila pozdější hvězda světového formátu Celine Dion, hájící tehdy barvy Švýcarska. Izrael vyslal na eurovizní festival Yardenu Araziovou a skladbu Ben Adam, která skončila v konkurenci 21 příspěvků sedmá. V záznamu Československé televize vysílaném 29. května 1988 ovšem chyběla. Nezbývalo, než obrátit se přímo na šéfa komunistické televize Jana Zelenku.

V dopise datovaném 30. května 1988 jsem nejprve Jana Zelenku seznámil s cenzurními praktikami jeho podřízených pokud jde o izraelské eurovizní příspěvky, což jsem postavil do kontrastu s tím, jak korektně televize referovala o izraelských tenistech, a pokračoval jsem následující argumentací:

  • a) znamená-li odvysílání zhruba tříminutové izraelské písně v rámci mezinárodního festivalu propagaci izraelské politiky, proč se stejná propagace nepřičítá několikahodinovému přenosu izraelského tenisu v rámci mezinárodního turnaje?

  • b) neznamená-li několikahodinový přenos izraelského tenisu propagaci izraelské politiky, pak nemůže být taková propagace přičítána ani vysílání tříminutové izraelské písně.

Přikloníme-li se k variantě „a“, nevyhneme se otázce, proč se Československo v Davis Cupu 1987 nezachovalo vůči soupeření s Izraelem stejně jako o rok později Indie (která odmítla nastoupit). Dáme-li přednost variantě „b“, nezbude než se ptát, jaký smysl má systematické vyřazování izraelských písní z eurovizních záznamů? Nemohu se zbavit dojmu, že postoj televizní redakce vůči izraelské účasti na eurovizní Grand Prix je právě tak absurdní, jako by byl absurdní příkaz československým kameramanům, že na Davis Cupu v Hradci Králové se nesmí dostat do záběru žádný izraelský tenista.

Závěrem jsem televizního ředitele požádal, aby se svou autoritou zasadil o přehodnocení nepochopitelné praxe spočívající ve vyřazování izraelských písní z eurovizních záznamů. Odpověď Jana Zelenky z 2. srpna 1988 zahrnovala obsáhlý výklad o postavení televize v komunistické společnosti a po něm následující klíčovou větu:

  • K tomu Vám mohu sdělit, že jsem vydal pokyn, aby v podobných případech, o kterých píšete (záznamy z koncertů, kulturních pořadů apod.) byla při redigování vedle politických hledisek brána v úvahu kulturní a umělecká hodnota příspěvků.

Teprve pak bylo divákům Českosloveské televize umožněno spatřit na obrazovce interprety izraelské populární hudby. Nejprve to byla 22. března 1989 Ofra Hazza, vítězka německé hudební ceny Tygra 88. Krátce nato, 13. května 1989, se záznam eurovizní soutěže poprvé obešel bez politicky motivovaného vystřižení izraelské písně. Jmenovala se Derech Hamelech a na festivalu ve švýcarském Lausanne ji přednesla formace Gili and Gallit (skončila dvanáctá z dvaadvaceti).

Pozdě, ale přece. Půl roku před Listopadem ...

Pocit? Satisfakce ano, ale žádné bujaré veselí. Spíše jsem litoval ztracených příležitostí minulých let, kdy bezmezná lidská hloupost a fanatická nenávist záměrně bránila tomu, aby si televizní diváci v Československu mohli alespoň jednou za rok poslechnout jednu úspěšnou skladbu z pestré nabídky izraelské populární hudby. Ani to jim nebylo řadu let dopřáno.

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 3.2.2018 18:34 | karma článku: 12.71 | přečteno: 286x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Předvolební kampaň začala

Pokud se chystáte v příštích dnech či týdnech za egyptským sluncem, jako bonus vás čeká prezidentská předvolební kampaň. Ta byla oficiálně zahájena v sobotu 24. února.

24.2.2018 v 14:12 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 336 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ptám se podruhé: Naplní se Staromák? (Aktualizováno)

Ester Ledecká v rozhovoru po zlatém velkém finále ve snowboardovém paralelním G slalomu naznačila, že ona na Staromáku bude. Zatím se neví kdy, ale náměstí by se rozhodně naplnit mělo. Jako vždy, když se přepisují dějiny.

24.2.2018 v 8:10 | Karma článku: 28.85 | Přečteno: 1120 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odlomená pečeť (Doplněno)

Izraelská a některá světová média referují v těchto dnech o unikátním objevu, k němuž došlo v jeruzalémské archeologické lokalitě Ofel v těsném sousedství Chrámové hory.

23.2.2018 v 9:10 | Karma článku: 24.81 | Přečteno: 735 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Prezident to vidí jinak

Zdá se, že pro mnohé Egypťany kontroverzní dohoda o prodeji zemního plynu jejich zemi z izraelských nalezišť získala klíčového podporovatele. Samotného prezidenta Sisiho.

22.2.2018 v 9:40 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 560 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Zdeňka Ortová

Vy se na hokejisty zlobíte? A proč?

Myslím, že nespokojení diváci, by měli vzít v potaz, jak rádi nás ti kluci reprezentovali, na rozdíl od spousty borců hrajících v zámoří.

24.2.2018 v 21:40 | Karma článku: 11.72 | Přečteno: 195 | Diskuse

Denis Doksanský

Konec špatný, všechno špatné?

Olympijský hokejový turnaj je za námi. Máme bramborovou medaili. Obě medailová utkání jsme prohráli. Turnaj pro nás neskončil úspěchem. Nabízí se úprava známého úsloví „konec špatný, všechno špatné“. Je to tak skutečně?

24.2.2018 v 17:10 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 566 | Diskuse

Josef Nožička

Je to zásluha týmu, já jen jezdím z kopce dolů…

Ester Ledecká je po dnešku dvojnásobnou olympijskou vítězkou a zároveň první světovou sportovkyní, která na zimní olympiádě dokázala vybojovat zlatou medaili ve dvou různých sportech.

24.2.2018 v 11:39 | Karma článku: 35.67 | Přečteno: 1174 | Diskuse

Tomáš Flaška

Rusko si s dopingem nedá pokoj

Nejdříve po debaklu na zimních olympijských před osmi lety rozhodl sám prezident, že v Soči už musí být Rusko v čele klasifikace národů. A státní mašinérie tomu podrobila všechno.

24.2.2018 v 11:23 | Karma článku: 24.65 | Přečteno: 473 | Diskuse

Jan Řeháček

Zlato nad zlato

Ester Ledecké musí tahle olympiáda připadat jako neuvěřitelná pohádka. Na této úrovni se ve dvou sportech nevítězí... My ostatní můžeme jen litovat, že ji hokejový trenér Jandač nezařadil po boku Erata a Kubalíka do první pětky.

24.2.2018 v 9:09 | Karma článku: 36.37 | Přečteno: 3115 | Diskuse
Počet článků 2088 Celková karma 21.66 Průměrná čtenost 954

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.