Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovo k druhému kolu aneb Začátek snů

28. 01. 2018 8:30:10
Povinnosti způsobily, že jsem musel opustit rodinný krb v okamžiku, kdy Miloš Zeman začal v televizi pronášet své poselství poté, co v prezidentské volbě zvítězil. Měl jsem proto více času na lízání ran.

Neboť také patřím do tábora poražených. Stejně jako před pěti lety.

Cestou na spoj veřejné dopravy jsem si srovnával myšlenky a vzpomněl si na dvě osobnosti. Na krále Šalomouna a herečku Angie Harmonovou. Na Šalomouna, který poté, co se stal třetím panovníkem sjednocené staroizraelské monarchie, v odpovědi na to, co by si od Nejvyššího přál, uvedl moudrost.

Na Angie Harmonovou, kterou známe mimo jiné z amerického krimiseriálu Vraždy na pitevně, kde hraje detektiva Rizzoliovou, jsem myslel zase z toho důvodu, že je oddanou křesťankou kladoucí důraz na důležitost modlitby. V jednom rozhovoru uvedla, že se modlí všude, třeba i ve sprše. Tedy tam, kde je sama.

I já jsem v sobotu odpoledne kráčel sám. Dvacet minut mi trvá cesta k dopravnímu terminálu – a část tohoto času jsem věnoval znovuzvolenému prezidentovi. Jsem víc jeho kritikem než fanouškem. Pána pánů jsem v tiché modlitbě poprosil, aby mu dal moudrost (jako Hospodin kdysi Šalomounovi) a obdařil ho pravdomluvností. Neboť obojího jemu i nám bude nyní zapotřebí.

Lid demokraticky rozhodl, jakého chce mít na Hradě vladaře. Nezbývá než vladaři blahopřát, stojí-li za gratulaci od občanů, kteří mu hlas nedali – a modlit se za něj. Voličský lid dal ale také ve své většině najevo, že chce mít i nadále na Hradě pány Ovčáčka, Mynáře a Nejedlého, že mu nevadí účelové polopravdy i zjevné nepravdy, jakož i vulgarity z úst hlavy státu, chování nedůstojné člověka, který se hlásí k odkazu TGM, ohýbání konstituce, dehonestace všech, kdo byli z rozhodnutí „mocnáře“ zařazeni do množiny nepřátel, snižování hradního majestátu. Možná to této části české společnosti, národa Husa, Komenského, Palackého, Havlíčka a Masaryka, dokonce imponuje. Jsou to ale paradoxy, pane Vaňku. Jako by na morálním profilu prezidenta republiky už tolik nezáleželo. Zklamání? Ne malé, proč to nepřiznat.

Mnozí jsme chtěli změnu k lepšímu – a dopadlo to jako vždycky, chtělo by se říci. Nebylo nás málo. Přes 2 miliony 700 tisíc. To je nadějné. Základní poučka demokracie říká, že jde o vládu většiny s respektem vůči menšině. Bude vítěz ctít toto pravidlo, anebo nás čeká další boj s „pražskou kavárnou“, další hloubení příkopů? Soudě podle toho, co ve vysílání Radiožurnálu řekl v sobotu 27/1 před půl šestou večer hradní kancléř Mynář, spíše to druhé. (Volná interpretace: Klub z okresního přeboru, tedy Drahoš & spol., prohrál s FC Barcelona, což má být MZ a jeho tým. Čili: Pražská kavárna tvořená amatéry drtivě poražena profesionály.) Jak v témže pořadu konstatoval renomovaný politický analytik Českého rozhlasu Petr Nováček, příkopy budou i nadále hloubeny proto, že „Miloš Zeman nic jiného neumí“. Ani stopa po nějaké velkorysosti vítěze. Pochmurná vyhlídka.


Závěrem poznámka k incidentu v TOP Hotelu, kde lidé ze Zemanova týmu napadli novináře. Prostudoval jsem si dnes ráno dostupné materiály a musím konstatovat: jak příznačné. Prapříčinou incidentu je alkohol. Skoro by se chtělo říci: jaký pán, takový krám. Znovuzvolený prezident má k alkoholu pozitivní vztah a tak to, co se stalo, není až takovým překvapením.

Opět vyplulo na povrch, jakým druhem lidí se prezident obklopuje.


Když na Nový rok 2014 vybuchla v ruce velvyslanci Palestinskoarabské autonomie v Praze kniha naplněná semtexem a výbuch onoho nešťastníka zabil, mnoho z nás také napadlo: jak příznačné. Kde jinde už by mělo k něčemu takovému dojít, když ne na palestinském zastupitelském úřadu. Kdo s čím zachází, s tím také schází. U zemanovců je to podobné.


Příznačná je i reakce Jiřího Ovčáčka. Nejprve tvrdil, že ho to nezajímá. Posléze ale otočil (patrně když zjistil, že bagatelizace skandálu je neuržitelná) a nabídl napadeným novinářům jako „určitou omluvu“ posezení u kávy.

Ne, pane tiskový mluvčí, to není o omluvě ani o posezení u kávy.


Chce to něco jiného: Nechlastat. A jít v tom příkladem. Řeči o tom, že pijan whisky Churchill vyhrál válku a abstinent Hitler ji prohrál jsou líbivými žvásty k ničemu. Anebo byly „novinářské hyeny“ svědky dalšího případu těžké virózy? Mluvčí pražské záchranky to ovšem viděla takto: „Určitou roli v jeho zdravotním stavu hrál alkohol."


Jak také jinak.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 28.1.2018 8:30 | karma článku: 24.77 | přečteno: 903x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

K summitu Trump - Putin

Helsinské setkání prezidentů USA a RF má také svoji izraelskou dimenzi. Týká se Sýrie. Současné boje vládních vojsk a protirežimních sil v těsné blízkosti Izraele sledují jeho politické a vojenské špičky s mimořádnou pozorností.

16.7.2018 v 20:20 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 355 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Slovo k poděkování Aleše Preslera pánům Babišovi a Bangovi

Kolega Presler zveřejnil v neděli 15/7 své „Poděkování Andrejovi Babišovi (a Patriku Bangovi) za svobodu projevu na těchto stránkách“. Kouzlem nechtěného tím připustil, že všechno mohlo být jinak.

15.7.2018 v 15:17 | Karma článku: 23.04 | Přečteno: 923 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Několik poznámek k interview premiéra v MF DNES

Vytknuto před závorku: zásadně nesouhlasím a odsuzuji jakékoliv projevy násilí vůči jakémukoliv politikovi. Tudíž odsuzuji i to, co se v noci ze středy na čtvrtek (11-12/7) dělo před Sněmovnou.

14.7.2018 v 15:37 | Karma článku: 29.36 | Přečteno: 1262 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zvířatům to nedělají, lidem ano

Až mě zase budou přesvědčovat účastníci internetových diskusí, že íránský režim (který považuji za zvrácený, totalitní a barbarský) není tak hrozný a že se tam snad dá normálně žít, připomenu jim příběh pana MR.

13.7.2018 v 12:12 | Karma článku: 33.25 | Přečteno: 1429 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Krčálova rezignace kvůli plagiátorství je málo, podvod nepřiznal

Petr Krčál rezignoval na post ministra práce a sociálních věcí. Důvodem je plagiátorství. Hovořil o pochybení, ale nepřiznal opsání 25 stran práce od studentky, lhaní, podvod a neomluvil se. Uvědomil si, že udělal něco špatného?

17.7.2018 v 22:43 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 170 | Diskuse

Jaromír Hlubek

Některé věci mi prostě nejdou do hlavy.

Mám IQ 140, nerad to prozrazuji, ale furt nechápu jak jedna prostitutka dokáže ovlivnit volby v USA.

17.7.2018 v 19:57 | Karma článku: 22.55 | Přečteno: 517 | Diskuse

Emrich Sonnek

„Dotace neznamenají žádný zisk. Jen uhrazení nákladů.“

Pravil Karel Hanzelka, tiskový mluvčí Agrofertu v reakci na připravované změny v dotační politice Evropské unie. Do kamene tesat ta slova!

17.7.2018 v 15:13 | Karma článku: 23.39 | Přečteno: 737 | Diskuse

Marek Trizuljak

1968 - Šlo jim jen o to, mít tady vojsko

Už kdysi dávno jsem zaslechl názor, že Pražské jaro bylo u nás "šikovně umožněno", aby poskytlo záminku Brežněvovi k invazi. Šlo o jediné - o přítomnost sovětských vojsk v Československu, již prezident Novotný odmítal.

17.7.2018 v 14:53 | Karma článku: 20.76 | Přečteno: 560 | Diskuse

Libor Čermák

Mají pedagogové indoktrinovat multukulturalismus nebo pěstovat vlastenectví?

Je možné, že řada tzv. uvědomělých pedagogů a vedoucích řeší problém, zda do svých svěřenců indoktrinovat multukulturalismus a nebo v nich pěstoavat vlastenectví. Jenže u mne se ale děti indoktrinace multikullturalismu nedočkají.

17.7.2018 v 12:43 | Karma článku: 32.51 | Přečteno: 878 |
Počet článků 2249 Celková karma 22.49 Průměrná čtenost 976

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz