Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OLAF: Co mě napadlo při čtení zprávy o ČP

12. 01. 2018 9:15:50
Dosud jsem se k Čapímu hnízdu nevyjadřoval, neb jsem neměl potřebné podklady. Tento důvod desátého ledna 2018 padl. Závěrečná zpráva OLAFu se objevila v médiích a zbývalo jediné: udělat si na ni čas.

Stalo se.

Při čtení tohoto obsáhlého textu, zejména pasáže označené „6. Závěry“, jsem si říkal: Jak by to celé na mě působilo, kdybych byl členem hnutí ANO, kdybych bezmezně věřil svému politickému šéfovi? Co bych vnitřně prožíval?

Vždyť „Final Report“ OLAFU přináší údaje, které jsou v přímém rozporu s tím, jak celou věc prezentují ti, jimž věřím a které jsem volil (opakuji: kdybych byl členem – stoupencem ANO) – a co horšího: k mému zděšení mnohé nasvědčuje tomu, že ten zlotřilý Kalousek (a spol.) snad bude mít nakonec pravdu.

Být členem ANO, měl bych po dnešku těžké spaní. Proč?

Četl bych věty, nad nimiž bych nemohl mávnout rukou. Co v nich OLAF říká? To, co celou dobu tvrdí Babišovi oponenti, tedy že podezření na podvodné jednání ve snaze získat neoprávněně dotaci na Čapí hnízdo je důvodné. Opakuji: řeč je o důvodném podezření.

Bylo by mimo rámec tohoto příspěvku citovat v něm obsáhlé pasáže z finálního reportu OLAFu o Čapím hnízdě. Kdo má zájem, na internetu si text najde (třeba na Aktuálně.cz). Zde uvedu jenom menší část pasáže „6. Závěr“ (pro ty, kdo se komplikovaným nehodlají prokousávat:

  • Z rozhodnutí předchozích majitelů společnosti a následně akcionářů společnosti, právní forma společnosti se změnila ze společnosti s ručením omezením na akciovou společnost krátce před podáním projektové žádosti v únoru 2008. Typ akcií vydaných společností umožnilo jejich anonymní vlastnictví během celé doby trvání realizace projektu. Anonymní vlastnictví společnosti, která byla příjemcem, neumožňovalo průběžné sledování a kontrolu oprávněnosti příjemce k podpoře pro SME (Small and Medium Enterprise, malé a střední podniky - LS) během realizace projektu, což odporuje obecnému principu transparentnosti, který se uplatňuje při užívání finančních zdrojů EU. Kromě toho lze následný prodej akcií společnosti novým vlastníkům dne 31. prosince 2007 považovat za čin, jehož účelem bylo získat neoprávněnou výhodu v rozporu se záměrem příslušného zákona EU tak, že tento čin uměle vytvořil podmínky nutné pro získání takové neoprávněné výhody. OLAF zastává názor, že dotčené osoby - společnost IMOBA a.s. (právní nástupce společnosti příjemce dotace Farma Čapí hnízdo a.s.) a její statutární zástupci v té době ... poskytli nepravdivé informace v projektové žádosti, když uvedli, že žadatel, společnost Farma Čapí hnízdo a.s., neprošla žádnými změnami ve srovnání s předchozím účetním obdobím, které by mohly mít dopad na kvalifikaci společnosti jako SME. Dále tím, že poskytli pouze část kopie smlouvy o půjčce uzavřené s českou pobočkou banky HSBC, zástupci společnosti žadatele zatajili národním orgánům informace, které měly zásadní význam pro proces ověření kvalifikace žadatele pro podporu SME. Tyto činy mohou být stíhány národními soudními orgány jako porušení par. 212 (Dotační podvod - LS) a 260 (Poškození finančních zájmů EU) českého Trestního zákoníku.

Ne, netvrdím, že Andrej Babiš je či není vinen; tvrdit to nechci, nemohu, nesmím. Jen jsem po přečtění zprávy OLAFu o Čapím hnízdu dospěl k přesvědčení, že je co vyšetřovat – že se to týká také (opakuji: TAKÉ) Andreje Babiše. Je-li tomu tak, a jsou to věci vážné, než aby byly jakkoli zlehčovány, pak si musíme položit zásadní otázku, zda člověk s tímto problémem má být premiérem České republiky. Nejde totiž jen o presumci neviny a o výsledky voleb, ale také o politickou kulturu a hodnoty, které spojujeme s demokratickým politickým systémem (režimem, chcete-li).

Jakkoli to může znít jako klišé, není tomu tak: jde o věc principu.

Ale abych se vrátil k tomu, co jsem uvedl na začátku. Jsem šťasten, že nepatřím mezi členy či sympatizanty a voliče hnutí ANO. Být tomu naopak, měl bych věru dilema větší než velké.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 12.1.2018 9:15 | karma článku: 31.11 | přečteno: 1588x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Tak pravil Vůdce

A ne ledajaký, dokonce ten nejvyšší. Plným označením Nejvyšší vůdce íránské revoluce. Nejmocnější muž Íránu, který může odvolat i samotného prezidenta. V ajatolláhovské totalitě je jím samozřejmě ajatolláh. Alí Chameneí.

17.1.2018 v 10:40 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 368 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak jsem nebyl radostí bez sebe

Opakovaně jsem byl dotázán, naposledy v úterý 16. ledna, na následující věc. Zda jsem stále radostí bez sebe, že volby ve Francii vyhrál loni v květnu Macron a ne Le Penová.

17.1.2018 v 8:10 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 414 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O opravdovém štěstí v nejhorším neštěstí

Příběh chlapce, který přežil svou smrt, nás vrací do indické Bombaje roku 2008. Tehdy byl svět šokován sérií útoků pákistánských islamistických teroristů proti nevinným civilistům. Děsivá bilance: 166 mrtvých, na 300 zraněných.

16.1.2018 v 15:05 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 223 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zázraky se dějí

Ani já jsem v to nedoufal. Psal jsem na blogu o německé Židovce Tamar Moraliové a její účasti na soutěži Miss Internet Germany. Psal jsem i o tom, že prošla do Top 10. Finálová soutěž se konala během druhého lednového víkendu.

16.1.2018 v 9:25 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 554 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Opl

Chtějí řidiče a nevinné osoby pozabíjet ?

Rádoby bezpečnostní opatření, které před řidičem udělá díru ve vozovce, je nápadem naprosto šíleným ! Co si na nás kdo ještě vymyslí a kam naše země spěje ?

17.1.2018 v 20:43 | Karma článku: 31.53 | Přečteno: 1190 | Diskuse

Přemysl Čech

O tom, že Drahoš polarizuje společnost..

A nebo o tom, že ji polarizuje Zeman. Přijde mi trochu ne fér k tomu slovu, že je u nás vyslovováno skoro jako nadávka a odsudek toho, kdo údajně polarizuje..

17.1.2018 v 19:31 | Karma článku: 23.31 | Přečteno: 864 | Diskuse

Jan Ziegler

Miloš Zeman jako dobrý voják Švejk

Prezidentovi příznivci už v zoufalství nad hrozící volební porážkou už neví kudy kam, a tak svůj idol přirovnali k Churchillovi. Britský politik ovšem za svoji vlast v několika válkách bojoval, ale Zeman má modrou knížku.

17.1.2018 v 17:04 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 811 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Hybridní islám a české volby

V předchozím blogu jsem se snažil ujasnit mechanismy vedoucí ke vzniku hybridního islámu. Nyní je aplikuji do českého prostředí.

17.1.2018 v 14:52 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 631 |

Marek Trizuljak

Ve slušnosti je síla

Slušnost si někteří vykládají jako slabost. Mají pocit, že mohou snadno vítězit hrubostí. Vypadá to jako určitá "výhoda", s níž kalkulují, že by mohli protivníka složit údery pod pás, aniž by on směl oplácet stejně.

17.1.2018 v 14:40 | Karma článku: 16.02 | Přečteno: 269 |
Počet článků 2044 Celková karma 21.46 Průměrná čtenost 948

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.