Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zpolitizovat Giro d´Italia (Aktualizace I, II)

30. 11. 2017 16:25:18
Devatenáctého září jsem na svém blogu s velkým potěšením informoval o senzační zprávě týkající se světoznámého cyklistického závodu Giro d ́Italia. Start ročníku 2018 začne poprvé v historii mimo Evropu. V Jeruzalémě.

Soutěž odstartuje časovkou v izraelském hlavním městě 4. května 2018. V Izraeli se pak pojedou ještě dvě etapy (Haifa - Tel Aviv a Beerševa – Eilat), než se celý podnik přesune na Sicílii.

Pro Izrael je to prestižní záležitost, jeden z největších sportovních podniků, který se kdy na jeho území konal. Starosta Jeruzaléma Nir Barkat k tomu v září 2017 uvedl: „Naše poselství světu je jasné. Jeruzalém jako hlavní město Izraele je otevřen všem.“

Prvotní nadšení ovšem ochladlo, když se po středeční (29/11) oficiální prezentaci Gira 2018 v italském Milánu ukázalo, že organizátoři nehovoří o startu závodu v Jeruzalémě, ale v Západním Jeruzalémě, což je termín s velkou politickou výbušností. V dané situaci nejde totiž o zeměpisné, ale politické označení, neboť trasa časovky povede spíše střední částí města (obr. 1).

A na tento druh pohledu na svoji metropoli jsou v Izraeli mimořádně citliví.

Je to totiž stejné, jako kdyby někdo po sjednocení Berlína hovořil o tom, že ten či onen sportovní podnik se bude konat v Západním Berlíně. To totiž vyvolává dojem, že kromě Západního Berlína existuje také Východní Berlín, tedy že zeměpis zná „dva Berlíny“, což už dávno není pravda.

Stejné je to i s Jeruzalémem. Od faktického sjednocení města po červnové válce 1967 a následném uzákonění tohoto stavu izraelským parlamentem (1980) existuje pouze jeden Jeruzalém – hlavní město Státu Izrael. Giro d ́Italia 2018 tedy odstartuje v Jeruzalémě, nikoli v Západním Jeruzalémě (West Jerusalem, jak je uvedeno v nejnovějších propozicích – obr. 2). To, stejně jako příklad Berlína uvedený výše, vyvolává dojem, že snad existuje také Východní Jeruzalém, tedy jiné město, které není součástí metropole moderní židovské republiky. Něco takového je pro izraelskou stranu nepřijatelné.

Nejde samozřejmě o slovíčkaření, ale o vážnou věc. Izraelská ministryně sportu Miri Regevová a ministr turistiky Yariv Levin vydali prohlášení, v němž se praví:

  • In Jerusalem, Israel’s capital, there is no east or west. There is one unified Jerusalem. ... If the wording does not change, the Israeli government will not be a partner in the event. (V Jeruzalémě, izraelském hlavním městě, není žádný východ nebo západ. Existuje pouze jeden sjednocený Jeruzalém. ... Pakliže se formulace nezmění, izraelská vláda nebude partnerem tohoto podniku.)

Organizátoři Gira sice ujišťují, že se chtěli vyhnout politizaci závodu, ale přesně to udělali. Už tím, jak naplánovali časovku: záměrně objeli místa, která do června 1967 okupovalo Jordánsko, což se dá vysvětlit i tak, že i nadále podporují rozdělení města, zatímco Izraelci vnímají jeruzalémskou časovku jako symbol míru a sjednocení. Dále je třeba zaznamenat, že závěrečná etapa Gira 2018 se pojede v centru jiného hlavního města – Říma (obr. 3); v propozicích na webu soutěže se ale Řím nijak zeměpisně nespecifikuje: Řím je prostě Řím. Tak proč Jeruzalém není prostě Jeruzalém, když i jeho etapa (časovka) povede centrem města? Proč musí být uvedeno West Jerusalem? Pouze a jedině z politických důvodů.

Věřme, že zvítězí zdravý rozum, který ve spojení se smyslem pro realitu a dějinné souvislosti dá zelenou původní skvělé myšlence a Giro 2018 skutečně odstartuje tam, kde to bylo dohodnutu: v Jeruzalémě, hlavním městě Státu Izrael.

... obr. 1/Z plánu trasy úvodní časovky Gira 2018 na mapě Jeruzaléma je zřejmé, že povede centrální částí metropole. (Zdroj: Cyclingstage.com)

... obr. 2/Výřez z propozic, který dokazuje, že organizátoři se drží nesmyslného zpolitizovaného označení West Jerusalem (nad šipkou), zatímco jiná města (Řím, Haifa, Tel Aviv, Beerševa, Eilat) nikterak geograficky upřesněna nejsou. (Zdroj: Web soutěže)

... obr. 3/Plán závěrečné etapy v Římě. Jak patrno, vede centrem metropole. Stejně jako úvodní časovka v Jeruzalémě. (Zdroj: Web soutěže)

... obr. 4/Prezentace Gira d ́Italia 2018 v Miláně 29. listopadu. U trofeje závodu starostka Říma Virginia Reggiová a izraelský velvyslanec v Itálii Ofer Sachs. (Zdroj: Web novin Il Messaggero)

... obr. 5/S rukama na řídítkách zleva starostka Jeruzaléma Nir Barkat a členové izraelské vlády Yariv Levin (ministr turistky) a Miri Regevová (ministryně sportu). Obrázek pořízen v Jeruzalémě v době, kdy se všichni radovali, že právě tam Giro 2018 odstartuje. (Zdroj: Server Times of Israel)

AKTUALIZACE I/30. 11. 2017 - 16:40 SEČ

Po protestech izraelské strany, a po hrozbě, že izraelská vláda odstoupí od partnerství, zdravý rozum zvítězil! Ve čtvrtek odpoledne (30/11) se na webu soutěže u informací o úvodní etapě objevilo místo nesmyslného označení "Západní Jeruzalém" správné označení "Jeruzalém", jak je zřejmé z obrázku číslo 6.

... obr. 6/Nad šipkou důkaz, že zdravý rozum ještě existuje.

AKTUALIZACE II/30. 11. 2017 - 19:08 SEČ

... obr. 7/Oznámení organizátorů Gira 2018 na webu soutěže. Píše se v něm mimo jiné, že během prezentace akce byla v technických materiále použita formulace "Západní Jeruzalém", a to kvůli tomu, že závod se bude konat logisticky v této části města. Tato konkrétní formulace, která nemá žádný politický význam, byla ze všech materiálů týkajících se Giro d ́Italia odstraněna.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 30.11.2017 16:25 | karma článku: 19.14 | přečteno: 654x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Půjde královna krásy do vězení?

Desetiticíce lidí přišly o práci, tisíce jsou za mřížemi. Taková je bilance neúspěšného puče proti Erdoganovi, k němuž došlo 15. července 2016. Bude k těm druhým patřit i původní Miss Turecko 2017?

8.12.2017 v 11:02 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 667 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Trump a Jeruzalém

Napsal jsem na svém blogu 27. září 2016, tedy ještě před americkými prezidentskými volbami, že pokud Donald Trump zvítězí, stane se Jeruzalém testem jeho pravdomluvnosti.

6.12.2017 v 21:18 | Karma článku: 35.54 | Přečteno: 1032 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Prvních třináct

V úterý pátého prosince zažila izraelská armáda přelomový okamžik. V Památníku a muzeu obrněných sborů v Latrunu bylo vyřazeno 13 dívek – prvních ženských obsluh tanků.

6.12.2017 v 20:15 | Karma článku: 20.67 | Přečteno: 385 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K premiérově nerezignaci

Napětí na Středním východě by se dalo krájet. Situace eskaluje na více frontách. Jednak tu máme arabskou a Erdoganovu hysterii kolem Jeruzaléma (o tom snad jindy), jednak dramatické dění v Jemenu a Libanonu.

6.12.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.04 | Přečteno: 753 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Tonda Hejtmánek

Sparta po půli

Být fanouškem SPARTY Praha není poslední dobou bůh ví co. Dlouhodobě se nedaří jak ve fotbale, tak v hokeji. Jedinými týmy, které pozvedají prapor Sparta jsou letos futsalisté, ragbisté a ženský fotbalový tým.

9.12.2017 v 16:30 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 440 | Diskuse

Přemysl Čech

Olympijské hry jako kabaret pod diktátem komerce

Nechci a nebudu noa tomto místě moralizovat a vést učená pojednání o prorůstání politiky do sportu a diktátu komerce. Jen ,mě mrzí a bolí u srdce z toho, že jen tiše přihlížíme ignoraci základních myšlenek novodobého olympismu.

7.12.2017 v 12:52 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 355 | Diskuse

Vladimír Zeman

Tak se MOV definitivně odkopal.

Zákaz startu ruských sportovců na olympiádě v Koreji. Tedy vlastně ne sportovců, ale Ruska. Vlajka ruské federace je to, co tam nesmí vlát. Takže ne doping, ale politika je to, co ovládá mysl prezidentů MOV.

6.12.2017 v 10:59 | Karma článku: 38.27 | Přečteno: 1502 | Diskuse

František Presl

Ciao signore Stramaccioni

Konec v evropských pohárech dřív, než vůbec začaly. Ztráta 18 bodů na vedoucí tým po podzimní části, páté místo v tabulce. Vypadnutí z českého poháru už v osmifinále. Potřebuje vedení Sparty k odvolání trenéra pádnější důvody?

4.12.2017 v 17:00 | Karma článku: 34.30 | Přečteno: 2582 | Diskuse

Přemysl Čech

Rusko a doping - nový způsob, jak se nominovat na ZOH

Sledoval jsem právě probíhající závody ve švédském opravdu zimním středisku Ostersund, konané jako každý rok v rámci prvního kola nového ročníku Světového poháru.

3.12.2017 v 15:38 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 989 | Diskuse
Počet článků 1986 Celková karma 20.14 Průměrná čtenost 943

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.