Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zpolitizovat Giro d´Italia (Aktualizace I, II)

30. 11. 2017 16:25:18
Devatenáctého září jsem na svém blogu s velkým potěšením informoval o senzační zprávě týkající se světoznámého cyklistického závodu Giro d ́Italia. Start ročníku 2018 začne poprvé v historii mimo Evropu. V Jeruzalémě.

Soutěž odstartuje časovkou v izraelském hlavním městě 4. května 2018. V Izraeli se pak pojedou ještě dvě etapy (Haifa - Tel Aviv a Beerševa – Eilat), než se celý podnik přesune na Sicílii.

Pro Izrael je to prestižní záležitost, jeden z největších sportovních podniků, který se kdy na jeho území konal. Starosta Jeruzaléma Nir Barkat k tomu v září 2017 uvedl: „Naše poselství světu je jasné. Jeruzalém jako hlavní město Izraele je otevřen všem.“

Prvotní nadšení ovšem ochladlo, když se po středeční (29/11) oficiální prezentaci Gira 2018 v italském Milánu ukázalo, že organizátoři nehovoří o startu závodu v Jeruzalémě, ale v Západním Jeruzalémě, což je termín s velkou politickou výbušností. V dané situaci nejde totiž o zeměpisné, ale politické označení, neboť trasa časovky povede spíše střední částí města (obr. 1).

A na tento druh pohledu na svoji metropoli jsou v Izraeli mimořádně citliví.

Je to totiž stejné, jako kdyby někdo po sjednocení Berlína hovořil o tom, že ten či onen sportovní podnik se bude konat v Západním Berlíně. To totiž vyvolává dojem, že kromě Západního Berlína existuje také Východní Berlín, tedy že zeměpis zná „dva Berlíny“, což už dávno není pravda.

Stejné je to i s Jeruzalémem. Od faktického sjednocení města po červnové válce 1967 a následném uzákonění tohoto stavu izraelským parlamentem (1980) existuje pouze jeden Jeruzalém – hlavní město Státu Izrael. Giro d ́Italia 2018 tedy odstartuje v Jeruzalémě, nikoli v Západním Jeruzalémě (West Jerusalem, jak je uvedeno v nejnovějších propozicích – obr. 2). To, stejně jako příklad Berlína uvedený výše, vyvolává dojem, že snad existuje také Východní Jeruzalém, tedy jiné město, které není součástí metropole moderní židovské republiky. Něco takového je pro izraelskou stranu nepřijatelné.

Nejde samozřejmě o slovíčkaření, ale o vážnou věc. Izraelská ministryně sportu Miri Regevová a ministr turistiky Yariv Levin vydali prohlášení, v němž se praví:

  • In Jerusalem, Israel’s capital, there is no east or west. There is one unified Jerusalem. ... If the wording does not change, the Israeli government will not be a partner in the event. (V Jeruzalémě, izraelském hlavním městě, není žádný východ nebo západ. Existuje pouze jeden sjednocený Jeruzalém. ... Pakliže se formulace nezmění, izraelská vláda nebude partnerem tohoto podniku.)

Organizátoři Gira sice ujišťují, že se chtěli vyhnout politizaci závodu, ale přesně to udělali. Už tím, jak naplánovali časovku: záměrně objeli místa, která do června 1967 okupovalo Jordánsko, což se dá vysvětlit i tak, že i nadále podporují rozdělení města, zatímco Izraelci vnímají jeruzalémskou časovku jako symbol míru a sjednocení. Dále je třeba zaznamenat, že závěrečná etapa Gira 2018 se pojede v centru jiného hlavního města – Říma (obr. 3); v propozicích na webu soutěže se ale Řím nijak zeměpisně nespecifikuje: Řím je prostě Řím. Tak proč Jeruzalém není prostě Jeruzalém, když i jeho etapa (časovka) povede centrem města? Proč musí být uvedeno West Jerusalem? Pouze a jedině z politických důvodů.

Věřme, že zvítězí zdravý rozum, který ve spojení se smyslem pro realitu a dějinné souvislosti dá zelenou původní skvělé myšlence a Giro 2018 skutečně odstartuje tam, kde to bylo dohodnutu: v Jeruzalémě, hlavním městě Státu Izrael.

... obr. 1/Z plánu trasy úvodní časovky Gira 2018 na mapě Jeruzaléma je zřejmé, že povede centrální částí metropole. (Zdroj: Cyclingstage.com)

... obr. 2/Výřez z propozic, který dokazuje, že organizátoři se drží nesmyslného zpolitizovaného označení West Jerusalem (nad šipkou), zatímco jiná města (Řím, Haifa, Tel Aviv, Beerševa, Eilat) nikterak geograficky upřesněna nejsou. (Zdroj: Web soutěže)

... obr. 3/Plán závěrečné etapy v Římě. Jak patrno, vede centrem metropole. Stejně jako úvodní časovka v Jeruzalémě. (Zdroj: Web soutěže)

... obr. 4/Prezentace Gira d ́Italia 2018 v Miláně 29. listopadu. U trofeje závodu starostka Říma Virginia Reggiová a izraelský velvyslanec v Itálii Ofer Sachs. (Zdroj: Web novin Il Messaggero)

... obr. 5/S rukama na řídítkách zleva starostka Jeruzaléma Nir Barkat a členové izraelské vlády Yariv Levin (ministr turistky) a Miri Regevová (ministryně sportu). Obrázek pořízen v Jeruzalémě v době, kdy se všichni radovali, že právě tam Giro 2018 odstartuje. (Zdroj: Server Times of Israel)

AKTUALIZACE I/30. 11. 2017 - 16:40 SEČ

Po protestech izraelské strany, a po hrozbě, že izraelská vláda odstoupí od partnerství, zdravý rozum zvítězil! Ve čtvrtek odpoledne (30/11) se na webu soutěže u informací o úvodní etapě objevilo místo nesmyslného označení "Západní Jeruzalém" správné označení "Jeruzalém", jak je zřejmé z obrázku číslo 6.

... obr. 6/Nad šipkou důkaz, že zdravý rozum ještě existuje.

AKTUALIZACE II/30. 11. 2017 - 19:08 SEČ

... obr. 7/Oznámení organizátorů Gira 2018 na webu soutěže. Píše se v něm mimo jiné, že během prezentace akce byla v technických materiále použita formulace "Západní Jeruzalém", a to kvůli tomu, že závod se bude konat logisticky v této části města. Tato konkrétní formulace, která nemá žádný politický význam, byla ze všech materiálů týkajících se Giro d ́Italia odstraněna.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 30.11.2017 16:25 | karma článku: 19.17 | přečteno: 741x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

I přátelé Izraele se mohou mýlit

Renomovaný tuzemský žurnalista Jiří Hanák se v sobotních (19/5) Lidových novinách zastal v „Posledním slovu“ židovského státu. Příspěvek má nadpis „Destabilizátor Izrael“.

20.5.2018 v 14:05 | Karma článku: 25.21 | Přečteno: 736 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Slovo odbornice: Je to jen otázka rozhodnutí

Je-li nějaký vysoký úředník státní správy hoden úcty a uznání, pak Dana Drábová – šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. V pátek 18. května byla hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

20.5.2018 v 8:23 | Karma článku: 29.58 | Přečteno: 1109 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Královská svatba: „Kde vzali toho černýho magora?“

Sledoval jsem svatbu Harryho a Meghan – nikoli pouze v TV, ale také na internetu. A v mezičase nahlédl do české žumpy. V té objevil otázku uvedenou v nadpise.

19.5.2018 v 15:30 | Karma článku: 32.76 | Přečteno: 2440 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dá Tomáš Pekhart desátý gól?

Nikoli v životě, ale v této sezoně. Zkušební otázka: víme, kde hraje? A jak se vede jeho fotbalovému klubu? Na tyto a další otázky odpoví tento článek.

18.5.2018 v 15:41 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 161 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Robert Troška

Poděkování našim hokejistům a vzpomínka na "slavnou tiskovku"

Na mistrovství světa 2018 naši hráči sice nepostoupili, ale přesto si zaslouží velkou pochvalu. Dokázali porazit Rusy (to vždycky potěší) a bojovali až do konce. Vždycky při takovýchto klíčových utkáních se vynoří vzpomínky.

20.5.2018 v 19:12 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 224 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Dá Tomáš Pekhart desátý gól?

Nikoli v životě, ale v této sezoně. Zkušební otázka: víme, kde hraje? A jak se vede jeho fotbalovému klubu? Na tyto a další otázky odpoví tento článek.

18.5.2018 v 15:41 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 161 | Diskuse

Jan Ziegler

Škoda kluci, ale přesto děkujeme

Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinalé hokejového MS s USA těsně 3:2. Je to smůla, další rok bez medaile, která letos vzhledem k síle mužstva být mohla. Nicméně ostudu si naši hráči neudělali.

18.5.2018 v 12:32 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 353 | Diskuse

Luboš Čejka

Přesně palte, medaile sbalte!

To zas bude nervák! Před českými hokejisty je další čtvrtfinále na mistrovství světa. Popisovat podrobně ošidnost těchto "zápasů pravdy" by bylo nošením dříví do lesa.

16.5.2018 v 18:43 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 146 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Integraci čest! Němečtí fotbaloví reprezentanti věnovali dres svému prezidentu Erdoganovi

Úspěšná dezintegrace v praxi. Fotbalové hvězdy Özil a Gündogan opět nabourali teorii supr-trupr integrace. Byť reprezentanti Německa, veřejně odhalili, že jejich prezident je Turek Erdogan. Proč tedy reprezentují Německo?

16.5.2018 v 13:26 | Karma článku: 43.80 | Přečteno: 2655 | Diskuse
Počet článků 2199 Celková karma 23.38 Průměrná čtenost 972

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.