Teroristé rozumí pouze síle

26. 11. 2017 8:00:01
Otřesný teroristický čin na severu Sinaje, k němuž došlo v pátek 24/11, nepřestává strašit v myšlení mnoho z nás. Jako noční můra. Sám přemítám o dění na Sinaji už dlouhý čas. Vlastně od doby, kdy jsem tam přestal jezdit.

Tedy do podzimu 2011. Pak mé cesty vedly výlučně na africkou stranu Egypta.

Některé myšlenky jsem si netroufal zveřejnit, prostě proto, že boj proti terorismu je příliš vážná věc, a v horách a písku sinajské pouště příliš složitá na to, abych si snažení egyptských bezpečnostních sil dovolil z klidu svého PC desku kritizovat. Jsem přesvědčen, že Egypt vyvíjí v tomto směru značné úsilí, otázka ovšem je, zda by se nedalo dělat víc.

K mému nemalému překvapení vyšel den po útoku v Bir Al Abdu pozoruhodný článek na serveru Times of Israel. Jeho autorem je publicista a politický analytik Avi Issacharoff. Svůj příspěvek opatřil titulkem z kategorie „bez servítků“: Mosque attack is a testament to Egypt’s impotence in Sinai (Útok na mešitu je důkazem egyptské nemohoucnosti na Sinaji).

Pro mě nejzajímavější je závěr Issacharoffova pojednání, v němž jsou uvedeny tyto postřehy:

V bezprostředním reakci na páteční útok oznámil egyptský prezident Sisi masivní vojenský útok proti pachatelům. O hodinu později přišly zprávy o leteckých útocích proti teroristickým cílům a desítkách mrtvých mezi povstalci. Autor se logicky ptá, co bránilo Egyptu podniknout takovéto zásahy před atakem na mešitu a proč předchozí operace proti militantům nepřinesly kýžený efekt.

Je to jedna z věcí, která už dlouhé měsíce zajímá také mě. Sleduji situaci na Sinaji velice pozorně, každodenně, a byl jsem vždy poněkud udiven, že když Egypt hlásil úspěchy v boji proti teroristům, obvykle šlo o jednotky, nanejvýš dvě desítky eliminovaných zločinců. Nikdy jsem nechtěl situaci zlehčovat, ale jako červík v hlavě mě znepokojovala cimrmanovská otázka: Není to trochu málo, Abdale Fattáhu?

Souběžně s tím jsem nemohl nemyslet na izraelské protiteroristické operace zaměřené na strůjce teroru v Pásmu Gazy a v Předjordánsku. Výsledek nebude nikdy stoprocentní, ale jedno je nezpochybnitelné: Izrael je ve svém úsilí úspěšný. Proč ne Egypt na Sinaji?

Avi Issacharoff klepl hřebíček na hlavičku, když otevřeně napsal, že Egypt se dlouho vyhýbal rozsáhlé akci ve stylu izraelské protiteroristické operace Defensive Shiled v Předjordánsku z roku 2002 (která zásadním způsobem snížila počet sebevražedných teroristických útoků proti izraelským cílům). V odpovědi, proč tomu tak dosud bylo, autor píše: Možná by cena za takovou operaci byla příliš vysoká (the cost of such a campaign would be prohibitive), nebo, pokud se teror omezoval více méně na severovýchodní Sinaj (jako že ano), Káhira problému nevěnovala takovou pozornost.

Ať tak či onak, varující je poslední odstavec Issacharoffovy analýzy, v níž praví, že nakonec ti stejní teroristé, kteří zdecimovali městečko Bir Al Abd, se zaměří na turisty na slunečném pobřeží Rudého moře a posléze v samotné Káhiře. Rozumím této děsivé předpovědi podmíněně: pokud Egypt nevystoupí proti teroru stejně razantně jako jeho východní soused.

Já dodávám nad rámec citovaného článku: Izrael byl za své protiteroristické kampaně masivně kritizován ze všech světových stran – ale byl úspěšný. Počet teroristických útoků se snížil, stejně jako množství raketových útoků vedených z Pásma Gazy. Naproti tomu Sinaj nabízí spíše opačný dojem - a páteční masakr je toho nejděsivějším důkazem.

Málo platné – teroristé rozumějí pouze tvrdé síle bez kompromisů. Stejně jako jedinou možnou odpovědí na nacistický apetit natrvalo ovládnout svět byla síla Spojenců.

... Avi Issacharoff (Zdroj: Web American Program Bureau)

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 26.11.2017 8:00 | karma článku: 27.40 | přečteno: 560x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za víkendem 16-17/2/2019 aneb Ano a ne

Co přinesla neděle sedmnáctého? V české politice dvě „nezměny“. Duo Babiš-Faltýnek zůstává v čele hnutí ANO. Jak říká jeden můj kolega: Proč nejsem překvapen.

17.2.2019 v 18:58 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 214 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I v hidžábu je krásná. Bez něj ale mnohem krásnější

Vzpomínáte na loňskou hidžábovou revoltu v Íránu? Během protivládních nepokojů našlo několik mladých žen odvahu: sundaly na veřejnosti muslimský šátek a neohroženě s ním mávaly ve vzduchu.

17.2.2019 v 8:40 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 885 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj konference ve Varšavě: Dobré znamení

Miloš Zeman by od Netanjahua rád slyšel, že ČR je nejlepším přítelem Izraele na celém světě. Když se ale ve Varšavě koná prestižní konference o Blízkém východě, na níž je Netanjahu přítomen, vyšle Praha pouze náměstka MZV.

16.2.2019 v 14:00 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 727 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jazykové poučení z jedné diplomatické rozepře

Kontroverze, kterou vyvolal ve Varšavě izraelský premiér Netanjahu kvůli obvinění Poláků z kolaborace s nacisty, si poměrně obšírně všimla i česká média. Byla to ovšem trochu bouře ve sklenici vody. A poučení?

15.2.2019 v 20:56 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 1804 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Chalupský

Jsem občan.

Jsem oficiálně občanem České republiky. Mám to napsané v rodném listu. Mám český občanský průkaz i cestovní pas. Kde se narodíš, toho státu jsi občanem. Jenže antičtí filozofové tvrdili...,

18.2.2019 v 5:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Pavel Jeřábek

Politická korektnost a její první oběti v ČR

Chytajíce za ocas západní módu, i my se začínáme pozvolna nořit do hájemství světa regulovaného tímto totalitním nástrojem obšlehnutým z románu. První oběti: Romové

17.2.2019 v 21:15 | Karma článku: 29.06 | Přečteno: 962 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za víkendem 16-17/2/2019 aneb Ano a ne

Co přinesla neděle sedmnáctého? V české politice dvě „nezměny“. Duo Babiš-Faltýnek zůstává v čele hnutí ANO. Jak říká jeden můj kolega: Proč nejsem překvapen.

17.2.2019 v 18:58 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 214 | Diskuse

Oto Jurnečka

Jak to ta Jourová jen myslela?

Komisařka Jourová poskytla rozhovor serveru iDnes a posteskla si, že si únie dělá starosti, aby nebyly na sociálních sítích ovlivňovány volby.

17.2.2019 v 15:38 | Karma článku: 39.66 | Přečteno: 1603 | Diskuse

Marie Voříšková

Zdravá rodina

Podle ČTK Evropě hrozí největší nebezpečí za 70 let,klasici varují před populismem.Podle §3 o.z., ale naše “Soukromé právo chrání důstojnost a svobodu člověka i jeho přirozené právo brát se o vlastní štěstí a štěstí jeho rodiny...

17.2.2019 v 10:12 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 363 | Diskuse
Počet článků 2519 Celková karma 22.10 Průměrná čtenost 1000

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz