Teroristé rozumí pouze síle

26. 11. 2017 8:00:01
Otřesný teroristický čin na severu Sinaje, k němuž došlo v pátek 24/11, nepřestává strašit v myšlení mnoho z nás. Jako noční můra. Sám přemítám o dění na Sinaji už dlouhý čas. Vlastně od doby, kdy jsem tam přestal jezdit.

Tedy do podzimu 2011. Pak mé cesty vedly výlučně na africkou stranu Egypta.

Některé myšlenky jsem si netroufal zveřejnit, prostě proto, že boj proti terorismu je příliš vážná věc, a v horách a písku sinajské pouště příliš složitá na to, abych si snažení egyptských bezpečnostních sil dovolil z klidu svého PC desku kritizovat. Jsem přesvědčen, že Egypt vyvíjí v tomto směru značné úsilí, otázka ovšem je, zda by se nedalo dělat víc.

K mému nemalému překvapení vyšel den po útoku v Bir Al Abdu pozoruhodný článek na serveru Times of Israel. Jeho autorem je publicista a politický analytik Avi Issacharoff. Svůj příspěvek opatřil titulkem z kategorie „bez servítků“: Mosque attack is a testament to Egypt’s impotence in Sinai (Útok na mešitu je důkazem egyptské nemohoucnosti na Sinaji).

Pro mě nejzajímavější je závěr Issacharoffova pojednání, v němž jsou uvedeny tyto postřehy:

V bezprostředním reakci na páteční útok oznámil egyptský prezident Sisi masivní vojenský útok proti pachatelům. O hodinu později přišly zprávy o leteckých útocích proti teroristickým cílům a desítkách mrtvých mezi povstalci. Autor se logicky ptá, co bránilo Egyptu podniknout takovéto zásahy před atakem na mešitu a proč předchozí operace proti militantům nepřinesly kýžený efekt.

Je to jedna z věcí, která už dlouhé měsíce zajímá také mě. Sleduji situaci na Sinaji velice pozorně, každodenně, a byl jsem vždy poněkud udiven, že když Egypt hlásil úspěchy v boji proti teroristům, obvykle šlo o jednotky, nanejvýš dvě desítky eliminovaných zločinců. Nikdy jsem nechtěl situaci zlehčovat, ale jako červík v hlavě mě znepokojovala cimrmanovská otázka: Není to trochu málo, Abdale Fattáhu?

Souběžně s tím jsem nemohl nemyslet na izraelské protiteroristické operace zaměřené na strůjce teroru v Pásmu Gazy a v Předjordánsku. Výsledek nebude nikdy stoprocentní, ale jedno je nezpochybnitelné: Izrael je ve svém úsilí úspěšný. Proč ne Egypt na Sinaji?

Avi Issacharoff klepl hřebíček na hlavičku, když otevřeně napsal, že Egypt se dlouho vyhýbal rozsáhlé akci ve stylu izraelské protiteroristické operace Defensive Shiled v Předjordánsku z roku 2002 (která zásadním způsobem snížila počet sebevražedných teroristických útoků proti izraelským cílům). V odpovědi, proč tomu tak dosud bylo, autor píše: Možná by cena za takovou operaci byla příliš vysoká (the cost of such a campaign would be prohibitive), nebo, pokud se teror omezoval více méně na severovýchodní Sinaj (jako že ano), Káhira problému nevěnovala takovou pozornost.

Ať tak či onak, varující je poslední odstavec Issacharoffovy analýzy, v níž praví, že nakonec ti stejní teroristé, kteří zdecimovali městečko Bir Al Abd, se zaměří na turisty na slunečném pobřeží Rudého moře a posléze v samotné Káhiře. Rozumím této děsivé předpovědi podmíněně: pokud Egypt nevystoupí proti teroru stejně razantně jako jeho východní soused.

Já dodávám nad rámec citovaného článku: Izrael byl za své protiteroristické kampaně masivně kritizován ze všech světových stran – ale byl úspěšný. Počet teroristických útoků se snížil, stejně jako množství raketových útoků vedených z Pásma Gazy. Naproti tomu Sinaj nabízí spíše opačný dojem - a páteční masakr je toho nejděsivějším důkazem.

Málo platné – teroristé rozumějí pouze tvrdé síle bez kompromisů. Stejně jako jedinou možnou odpovědí na nacistický apetit natrvalo ovládnout svět byla síla Spojenců.

... Avi Issacharoff (Zdroj: Web American Program Bureau)

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 26.11.2017 8:00 | karma článku: 27.40 | přečteno: 560x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K vraždě u pramene

Byl to ďábelský, hnusný, odporný, zákeřný a zbabělý čin. Arabští teroristé útočící na Židy v jejich odvěké zemi opět ukázali svoji pravou tvář. Podle svých soukmenovců v Pásmu Gazy to byli hrdinové.

23.8.2019 v 21:21 | Karma článku: 28.76 | Přečteno: 468 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bez osobních útoků by to nešlo, páni prezidenti?

Dovolte mi, abych bez jakékoli souvislosti s Milošem Zemanem citoval Jana Weicha: „Kde blb, tam nebezpečno.“ Jak by se toto konstatování líbilo příznivcům současného prezidenta?

22.8.2019 v 18:53 | Karma článku: 25.46 | Přečteno: 733 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Je rozhodnuto: Sněmovna se rozšíří. O dvojnásobek

Nikoli poslanců, ale podlahové plochy. Na více než 100 tisíc metrů čtverečních. Minulý týden tento záměr schválila příslušná komise na radnici hlavního města.

20.8.2019 v 12:00 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 286 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Je to tak nepochopitelné?

V únoru 2018 byl na křižovatce u vjezdu do města Ariel v samařské oblasti Země izraelské ubodán Arabem devětadvacetiletý Itamar Ben Gal. Zanechal po sobě ženu a čtyři děti.

20.8.2019 v 10:17 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 417 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Fuchsová

Vlivný muž

vlivný (také: mocný, mohutný, schopný, silný) vlivný (také: silný, výkonný) vlivný (také: mající styky) vlivný (také: mající semena). Poslední možnost mě dost znervóznila. Probůh! Hlavně ať tento vlivný muž nemá semena!

24.8.2019 v 22:54 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 96 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Nemocnice utajené víc než Biska?

Přehledy dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky o českém zdravotnictví se během let různě mění, ztěžuje to možnost srovnání. Jedno je ale jisté: některých lůžek máme moc.

24.8.2019 v 19:40 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 287 | Diskuse

Jan Dvořák

Nekorektní postřeh ze Země zaslíbené – živitelky

Jako už tradičně v posledních šedesáti letech - režim nerežim - došlo i letos v Č. Budějovicích na agrosalonu k mimořádně silné koncentraci Turu domácího , sudokopytníků Sus scrofa f. domestica a potentátů z nejvyšších kruhů.

24.8.2019 v 9:04 | Karma článku: 16.95 | Přečteno: 640 | Diskuse

Jiří Turner

Klus o Nohavicovi

Velký obdiv, velký respekt, pochopení pro slabost, rozpaky a nakonec nepochopení a zklamání. Tak nějak se dá vyjádřit to, co napsal Tomáš Klus o Jaromíru Nohavicovi. Vnímám to velmi podobně. Mnozí to však vnímají zcela jinak.

24.8.2019 v 8:41 | Karma článku: 25.82 | Přečteno: 1957 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K vraždě u pramene

Byl to ďábelský, hnusný, odporný, zákeřný a zbabělý čin. Arabští teroristé útočící na Židy v jejich odvěké zemi opět ukázali svoji pravou tvář. Podle svých soukmenovců v Pásmu Gazy to byli hrdinové.

23.8.2019 v 21:21 | Karma článku: 28.76 | Přečteno: 468 | Diskuse
Počet článků 2710 Celková karma 20.56 Průměrná čtenost 986

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz