Teroristé rozumí pouze síle

26. 11. 2017 8:00:01
Otřesný teroristický čin na severu Sinaje, k němuž došlo v pátek 24/11, nepřestává strašit v myšlení mnoho z nás. Jako noční můra. Sám přemítám o dění na Sinaji už dlouhý čas. Vlastně od doby, kdy jsem tam přestal jezdit.

Tedy do podzimu 2011. Pak mé cesty vedly výlučně na africkou stranu Egypta.

Některé myšlenky jsem si netroufal zveřejnit, prostě proto, že boj proti terorismu je příliš vážná věc, a v horách a písku sinajské pouště příliš složitá na to, abych si snažení egyptských bezpečnostních sil dovolil z klidu svého PC desku kritizovat. Jsem přesvědčen, že Egypt vyvíjí v tomto směru značné úsilí, otázka ovšem je, zda by se nedalo dělat víc.

K mému nemalému překvapení vyšel den po útoku v Bir Al Abdu pozoruhodný článek na serveru Times of Israel. Jeho autorem je publicista a politický analytik Avi Issacharoff. Svůj příspěvek opatřil titulkem z kategorie „bez servítků“: Mosque attack is a testament to Egypt’s impotence in Sinai (Útok na mešitu je důkazem egyptské nemohoucnosti na Sinaji).

Pro mě nejzajímavější je závěr Issacharoffova pojednání, v němž jsou uvedeny tyto postřehy:

V bezprostředním reakci na páteční útok oznámil egyptský prezident Sisi masivní vojenský útok proti pachatelům. O hodinu později přišly zprávy o leteckých útocích proti teroristickým cílům a desítkách mrtvých mezi povstalci. Autor se logicky ptá, co bránilo Egyptu podniknout takovéto zásahy před atakem na mešitu a proč předchozí operace proti militantům nepřinesly kýžený efekt.

Je to jedna z věcí, která už dlouhé měsíce zajímá také mě. Sleduji situaci na Sinaji velice pozorně, každodenně, a byl jsem vždy poněkud udiven, že když Egypt hlásil úspěchy v boji proti teroristům, obvykle šlo o jednotky, nanejvýš dvě desítky eliminovaných zločinců. Nikdy jsem nechtěl situaci zlehčovat, ale jako červík v hlavě mě znepokojovala cimrmanovská otázka: Není to trochu málo, Abdale Fattáhu?

Souběžně s tím jsem nemohl nemyslet na izraelské protiteroristické operace zaměřené na strůjce teroru v Pásmu Gazy a v Předjordánsku. Výsledek nebude nikdy stoprocentní, ale jedno je nezpochybnitelné: Izrael je ve svém úsilí úspěšný. Proč ne Egypt na Sinaji?

Avi Issacharoff klepl hřebíček na hlavičku, když otevřeně napsal, že Egypt se dlouho vyhýbal rozsáhlé akci ve stylu izraelské protiteroristické operace Defensive Shiled v Předjordánsku z roku 2002 (která zásadním způsobem snížila počet sebevražedných teroristických útoků proti izraelským cílům). V odpovědi, proč tomu tak dosud bylo, autor píše: Možná by cena za takovou operaci byla příliš vysoká (the cost of such a campaign would be prohibitive), nebo, pokud se teror omezoval více méně na severovýchodní Sinaj (jako že ano), Káhira problému nevěnovala takovou pozornost.

Ať tak či onak, varující je poslední odstavec Issacharoffovy analýzy, v níž praví, že nakonec ti stejní teroristé, kteří zdecimovali městečko Bir Al Abd, se zaměří na turisty na slunečném pobřeží Rudého moře a posléze v samotné Káhiře. Rozumím této děsivé předpovědi podmíněně: pokud Egypt nevystoupí proti teroru stejně razantně jako jeho východní soused.

Já dodávám nad rámec citovaného článku: Izrael byl za své protiteroristické kampaně masivně kritizován ze všech světových stran – ale byl úspěšný. Počet teroristických útoků se snížil, stejně jako množství raketových útoků vedených z Pásma Gazy. Naproti tomu Sinaj nabízí spíše opačný dojem - a páteční masakr je toho nejděsivějším důkazem.

Málo platné – teroristé rozumějí pouze tvrdé síle bez kompromisů. Stejně jako jedinou možnou odpovědí na nacistický apetit natrvalo ovládnout svět byla síla Spojenců.

... Avi Issacharoff (Zdroj: Web American Program Bureau)

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 26.11.2017 8:00 | karma článku: 27.40 | přečteno: 560x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Senát a Taba

V pondělí 22/4 večer skončilo v Egyptě třídenní referendum o změnách stávající ústavy, která, řekne-li lid ANO, přinese řadu změn. Nejčastěji se hovoří o tom, že dá šanci stávajícímu prezidentovi být déle v úřadu.

24.4.2019 v 11:30 | Karma článku: 4.98 | Přečteno: 132 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Čaputová, Zelenskyj a Institut Václava Klause

V souvislosti se Zelenského volebním úspěchem na Ukrajině jsem si připomněl nedávné vítězství Zuzany Čaputové na Slovensku. Institut VK ji vyplísnil za to, že nemá politickou zkušenost. A nejen to.

24.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 585 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak jsou krásné, když se odhalí

Antonia Yaminová je evropskou šéfkorespondentkou izraelské veřejnoprávní televize KAN11. Na svém Twitteru upozornila 20. dubna na jeden pořad této televize, který pojednává o první afghánské modelce (video níže).

23.4.2019 v 15:15 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 564 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ještě k odvolání Jiřího Fajta (Doplněno/opraveno)

Jeho kauza má více aspektů, ty odborné, myšleno umělecké, přenechme odborníkům. Však už se mnozí vyjádřili. Nejen tuzemští. Podpora ze zahraničí o mnohém vypovídá. Nejde ale jen o uměleckou stránku věci.

23.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 718 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Křehotová

Jsem (možná až moc) pragmatická

Když jsem před lety hupla do důchodu, stala se mou nejoblíbenější hláškou (ráda bych si myslela, že jsem si ji „upravila“ sama, ale určitě to řekl už nějaký chytrolín přede mnou) věta: Co mohu udělat dnes, mohu stejně dobře udělat

25.4.2019 v 10:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Karel Januška

Vážený pane předsedo Ústavního soudu

Postupně sděluji své názory jednotlivým vrcholným představitelům vlády, soudcům i zákonodárcům. Doufám, že mé úvahy naleznou úrodnou půdu.

25.4.2019 v 9:24 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 384 | Diskuse

Hana Grofová

Mají děti rozum?

Kdo nemá ve skutečnosti rozum, nejsou naše děti, ale my. Výchovu vlastních dětí vnímá většina lidí jako radostné životní poslání.

25.4.2019 v 7:27 | Karma článku: 7.16 | Přečteno: 225 | Diskuse

Alena Kulhavá

Putovala jsem Brodek - Kokory - Hostýn - Svatý Kopeček

Když se člověk vydává na Pouť, cesta je cílem. Je otevřený všemu, co se na Pouti bude dít a Vesmír na to vyslyší. Co jsem zažila o své Velikonoční Pouti?

24.4.2019 v 22:55 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 362 |

Igor Tesařík

Zamyšlení nad posledními dny u nás i ve světě

Rád bych zde shrnul události posledních dní a svůj pohled na ně. Netvrdím, že jsem jediný s Pravdou a láskou v srdci, to nechám jiným, kteří na tom staví své politické ambice a ovládají lidi, ale chci se zamyslet nad současností.

24.4.2019 v 21:26 | Karma článku: 33.17 | Přečteno: 691 | Diskuse
Počet článků 2608 Celková karma 19.60 Průměrná čtenost 996

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz