Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Donutili by Slováci Čechy změnit vlajku jako Řekové Makedonce?

3. 09. 2017 13:45:55
V souvislosti s mediální bouří, kterou vyvolal Lidl odstraněním křížů z kupolí řeckých kostelů (zatím jen na obrázcích), vrátilo se jako bumerang téma řeckých finančních problémů.

Za všechny citát názoru Rostislava Majera z internetové diskuse:

  • Nedávno každý plival na Řecko kvůli dluhu a najednou jsou zase naši přátelé, protože máme společného nepřítele - Lidl. Ironie...

Nikoli ironie, ale logika. Jako v rodině. Můžete sebevíc plísnit svoji ratolest za tu či onu chybu, prohřešek či nesplněnou povinnost, ale v okamžiku, kdy jí někdo začne ubližovat, nastane ve vašem postoji obrat a své dítě budete hájit. Postavíte se za něj, aniž by to ovšem znamenalo, že jste změnili názor na jeho předchozí provinění.

Ideálním příkladem je Stalin. Bylo tisíc důvodů, aby na něj a jeho režim měl Západ „pifku“, ale poté, co byl napaden společným nepřítelem, bylo na čas po „pifce“. Po porážce Hitlera bylo zase všechno jinak.

Také já mám „pifku“ na Řeky – z více důvodů. Uvedu je níže. Ovšem v případě oné obludnosti, které se Lidl dopustil, se musím, „pifka nepifka“, postavit na stranu Řeků. A to navzdory tomu, co jim vyčítám (týká se jak Řeků v Řecku, tak na Kypru):

(Blog Turkey-Macedonia/WordPress)

  • V roce 1974 provedlo Turecko invazi na sever Kypru, kde později vznikla Severokyperská turecká republika. Tu kromě Ankary nikdo neuznal, Turecko je za invazi dodnes plísněno. Přitom se zapomíná na to, že Ankara byla ke své vojenské akci vyprovokována státním převratem, který na Kypru provedla skupina prořeckých pučistů podporovaných vojenskou juntou v Aténách. Cílem bylo spojení Kypru s „mateřskou“ zemí – Řeckem, což se díky turecké intervenci nepovedlo. Naproti tomu motivací Ankary byla ochrana turecké menšiny na ostrově. Vývoj pak šel dál svoji vlastní cestou. Mějme na mysli, že Severokyperská turecká republika nebyla vyhlášena záhy po invazi, nýbrž až v roce 1983. Navzdory výše uvedenému nemám pocit, že by Západ poměřoval obě strany stejným metrem: Řekové z tohoto „měření“ vycházejí jednoznačně lépe, ačkoli jsou prvotními viníky krize.

  • Stejný problém s dvojím metrem mám i v záležitostech souvisejících s iniciativou Kofiho Anana z roku 2004, jejímž cílem bylo sjednocení ostrova Kypr. V referendu 65 procent kyperských Turků iniciativu schválilo, zatímco 76 procent kyperských Řeků odmítlo. Ananův plán byl tedy ostrovními Řeky pohřben – a přesto za byli svůj postoj odměněni: jižní část země, tedy řecká, byla přijata do Evropské unie. Falešný metr přímo ukázkový.

  • Do třetice. Vadí mi téměř šikanózní chování řeckého státu vůči sousední Makedonii. Svým postojem donutili Řekové Makedonce, aby změnili státní vlajku a vyvzdorovali si na mezinárodním společenství, že Makedonie se nesmí jmenovat Makedonie (přesněji Republika Makedonie), ale FYROM – Bývalá jugoslávská republika Makedonie, což je označení více než odporné. To vše jenom proto, že výraz Makedonie je součástí názvů několika řeckých administrativních celků. Málo bylo platné, že Makedonci ustupovali a ustupovali, jak v roce 2009 připomněl jejich tehdejší ministr zahraničí Antonio Milošoski v rozhovoru pro Lidové noviny: Makedonie v posledních 17 letech ukázala, že je připravena mluvit o kompromisech a vést s Řeckem otevřený dialog. V roce 1995 jsme změnili vlajku, pozměnili jsme také ústavu - je v ní, že Makedonie nikdy nebude mít teritoriální nároky na řecké území. A také jsme udělali třetí kompromis, ještě jsme pozměnili ústavu tak, že Makedonie se nebude vměšovat do řecké domácí politiky, pokud jde o práva makedonské menšiny žijící na severu Řecka. Ale je velmi těžké najít nějaké řešení. Myslíme si totiž, že tato rozepře není o jménu. Spory o název naší země jsou pro Řecko jen zástěrkou pro jeho skrytou agendu a tou je neuznávat Makedonii právo na vlastní národní a jazykové sebeurčení. Přesto svět až příliš ochotně tančí tak, jak se v Aténách píská, místo aby tamní vládce odkázal do patřičných mezí.

Záměrně jsem do tohoto výčtu nezařadil vše, co souvisí s ekonomickými problémy Řecka posledních let, protože „pifku“ jsem měl vůči Řekům dávno předtím a jednak by to bylo příliš laciné. Přesto ale platí: v současné kauze „vygumovaných“ křížů stojím plně na řecké straně a navzdory všem výhradám vůči některým aspektům politiky jejich vlád (ať už v Aténách či v Nikósii) jim vyjadřuji plnou solidaritu. Protože to, co udělal Lidl, je ohavné.

... původní vlajka Makedonie, kterou používala od vyhlášení nezávislosti do roku 1995. Kvůli odporu Řecka byla nucena ji změnit, neboť takzvané verginské slunce (žluté na vlajce) je symbolem výlučně helénským a Řekům byl Makedonci "ukraden". (Zdroj: Wikipedia.en)

... současná vlajka Makedonské republiky. Mimochodem, kdyby byli Slováci tak důslední jako Řekové, donutili by Čechy změnit vlajku z podobného důvodu? Ta současná může přece vyvolávat dojem, že si Česká republika nárokuje území Slovenska, když používá vlajku státu, jehož součástí Slovensko bylo. Že je to přitažené za vlasy? Možná, ale Řekům jejich protimakedonský tlak vyšel, jak vidíme. (Zdroj: Wikipedia.en)

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 3.9.2017 13:45 | karma článku: 25.91 | přečteno: 1138x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Politický zázrak

Mám sen. Velký, obtížně splnitelný, vyžadující trpělivost, víru a naději. A také nezměrné úsilí a ovšem i nezbytnou dávku zvláštního druhu štěstí.

20.11.2017 v 10:05 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 358 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kuvajtská stupidita. S požehnáním německé justice

Adar S. chtěl loni v srpnu letět se společností Kuwait Airlines z Frankfurtu n. M. do Bangkoku. S mezipřistáním v Kuwait City. Ačkoli měl zakoupenou letenku, vstup na palubu mu byl odepřen. Proč?

18.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 41.42 | Přečteno: 5220 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj přírodní katastrofy v Íránu

Překvapivé u zemětřesení, které postihlo pomezí Iránu a Íránu v neděli 12/11, byla rychlost, s jakou byly v Íránu ukončeny záchranné práce. V médiích jsme se dočetli, že k tomu došlo praticky den poté, v pondělí 13/11.

17.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 475 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak zpolitizovat selfie

Ve středu 15/11 jsem psal o společném fotu dvou účastnic letošní Miss Universe, kterou obě zveřejnily na svém Instagramu. Pozoruhodné na celé věci je to, že jde o královnu krásy z Izraele a Iráku.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 296 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Šárka Bayerová

Nápad, který přišel za svinského počasí

A dostala ho zase ženská. I když byl tenhle převratný zlepšovák vlastně jen pro muže.Tenkrát. Šlo totiž o trable v dopravě...

20.11.2017 v 12:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Janďourek

Domácí doktorka... aneb: Hned je mi líp!

Proběhla nám bytem nějaká čtyřiadvacetihodinová virová lapálie. Jak už to tak bývá, coby silný jedinec jsem odolával nejdéle a tudíž v okamžiku, kdy skolila mě, už byl zbytek rodiny pln sil a energie.

20.11.2017 v 12:01 | Karma článku: 6.24 | Přečteno: 136 | Diskuse

Josef Hejna

Návraty

Občas se vracím do minulosti, ačkoliv nežiju špatnou přítomnost. Možná ty vzpomínky pár čtenářů potěší i zaujmou. Jenom pro výši karmy jsem nepsal nikdy!

20.11.2017 v 12:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Josef Nožička

Na rozdíl od některých stoupenců „pravdy a lásky“ projevili příbuzní pana Hradílka rozum

Dle dnešních zpráv ukončil bývalý disident a signatář Charty 77 Tomáš Hradílek hladovku, kterou držel na protest proti prezidentské kandidatuře Miloše Zemana.

20.11.2017 v 11:15 | Karma článku: 26.34 | Přečteno: 515 | Diskuse

Ladislav Větvička

Rodinna Unie aneb Budeme řidit rodinu jako statni firmu

Začalo to tak, že sem valil ze šichty, a na Vozovně mi jakysik cizi chlop daroval koblihu, nic za to nechtěl, a ještě měl plno chytrych kecu, že bude řidit firmu jako stat. To mě zaujalo.

20.11.2017 v 11:11 | Karma článku: 32.46 | Přečteno: 915 | Diskuse
Počet článků 1959 Celková karma 19.03 Průměrná čtenost 940

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.