Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký je rozdíl mezi blízkou a velmi blízkou budoucností?

24. 08. 2017 8:00:37
Jedna z otázek, která stále zůstává nezodpovězena, zní: Kdy budou obnoveny přímé lety z Ruska do Egypta? Proč je to důležité?

Z více důvodů. Kromě jiných: až budou lety obnoveny, změní se počty návštěvníků v egyptských hotelech ve prospěch Rusů. To mohou pocítit také čeští zájemci o egyptská rudomořská letoviska. Nejde jen o samotnou zvýšenou přítomnost Rusů „na plážích“, ale - pokud zákon nabídky a poptávky funguje tak, jak jsme byli některými politiky poučeni na začátku 90. let – mohlo by hrozit i zvýšení cen.

Rusko zastavilo přímé lety do Egypta po tragédii z konce října 2015, kde se v důsledku teroristického útoku zřítil na Sinaji ruský airbus po odletu z Šarm aš Šajchu. Je to už dlouhých 21 měsíců – a z ruských letišť se do těch egyptských stále nelétá.

Věc znánlivě ustrnula na mrtvém bodu, alespoň zvenčí se to tak jeví. Ve skutečnosti ovšem nikoli. Mezi oběma stranami probíhaly jistou dobu intenzivní kontakty včetně osobní přítomnosti ruských bezpečnostních specialistů na egyptských letištích. Smysl toho všeho byl jediný: aby Egypt splnil všechny požadavky kladené ruskou stranou. Až se tak stane, Rusové řeknou obnovení letů „DA“. Tedy ANO.

Psal jsem na toto téma opakovaně na svém blogu. Poslední článek je ovšem z února 2017 (17/2). Dal jsem mu nadpis „Lety Rusů do Egypta: Nejnovější vývoj“ a píšu v něm:

  • Ruská vláda informovala na svém webu, že schválila rusko-egyptský letecký bezpečnostní protokol. Jeho klíčovým bodem je ustanovení, že ruští experti budou mít právo monitorovat stav bezpečnostních opatřeních a postupů na egyptských mezinárodních letištích (těch jejich sektorů, které se týkají letů do RF – LS), a to ve všech jeho oblastech. Agentura TASS zmiňuje monitoring letadel, cestujících, nákladu, zavazadel, pošty, cateringu a palubního zásobování.---S tím musí samozřejmě souhlasit egyptská strana. Proto je v brzké době očekáván v Moskvě egyptský ministr civilního letectví Sherif Fathy a předpokládá se, že se k protokolu vyjádří kladně.---Zbývá poslední otázka: Kdy? Kdy budou lety obnoveny a tedy kdy se do egyptských destinací vrátí ruští turisté. Odpověď je ovšem opět nekonkrétní. Vše závisí na tom, čteme na webu ruské vlády, jak bude egyptská strana úspěšná v plnění (ruských) bezpečnostních požadavků.

Od té doby uplynulo dalšího půl roku – a mediálně je více méně ticho po pěšině. Na čem se celá věc zadrhla není úplně jasné a působí to vše poněkud podivně.

Jistý „pohyb“ bylo možné zaznamenat v minulých dnech. Egytský ministr zahraničí Shoukry byl v pátek 18/8 v Moskvě, kde jednal s Lavrovem. Zpráva o této schůzce publikovaná na webu Ahramonline uvádí, že oba představitelé potvrdili, že je nutné pokračovat ve spolupráci mezi oběma zeměmi včetně protokolů o letecké navigační bezpečnosti, přičemž egyptský ministr vyjádřil očekávání, že Rusko obnoví leteckou dopravu do Egypta a turistické aktivity v jeho zemi jakmile to bude možné.

Což znamená, že nyní, 21 měsíců po tragédii na Sinaji, to stále možné není. Otázka je proč, když celá řada dalších leteckých společností, včetně západních nebo renomovaných blízkovýchodních s minimálně stejnými bezpečnostními standardy jaké požadují Rusové, do Egypta běžně létá. Tak trochu záhada.

Pozoruhodné bylo vyjádření ruského ministra zahraničí během společné tiskové konference se Samehem Shoukrym. Lavrov uvedl:

  • Pravidelně zvážujeme otázku obnovení přímých letů mezi našimi zeměmi. V současné době jsme zaznamenali pozitivní vývoj v práci odborníků, kteří se řešením těchto záležitostí zabývají a vycházíme z předpokladu, že dojde k dalšímu vyjasnění ohledně vyhlídek pro obnoveno přímých letů ve velmi blízké budoucnosti.

Takže velmi blízká budoucnost. Co ten termín znamená? Těžko říci. Jen připomenu, že o „blízké budoucnosti“, anglicky „next future“, hovořil v lednu 2017 ruský ministr doparvy Maxim Sokolov (obr. níže).

Nadějné (pro Egypťany, kteří čekají na ruské peníze) je snad to, že Lavrov nyní použil termín velmi blízká budoucnost.

... o blízké budoucnosti (next future), pokud jde o obnovení letů z RF do Egypta, se psalo už v lednu 2017. A stále - kde nic, tu nic. (Zdroj: Ahramonline.)

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 24.8.2017 8:00 | karma článku: 7.69 | přečteno: 258x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Politický zázrak

Mám sen. Velký, obtížně splnitelný, vyžadující trpělivost, víru a naději. A také nezměrné úsilí a ovšem i nezbytnou dávku zvláštního druhu štěstí.

20.11.2017 v 10:05 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 358 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kuvajtská stupidita. S požehnáním německé justice

Adar S. chtěl loni v srpnu letět se společností Kuwait Airlines z Frankfurtu n. M. do Bangkoku. S mezipřistáním v Kuwait City. Ačkoli měl zakoupenou letenku, vstup na palubu mu byl odepřen. Proč?

18.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 41.42 | Přečteno: 5220 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj přírodní katastrofy v Íránu

Překvapivé u zemětřesení, které postihlo pomezí Iránu a Íránu v neděli 12/11, byla rychlost, s jakou byly v Íránu ukončeny záchranné práce. V médiích jsme se dočetli, že k tomu došlo praticky den poté, v pondělí 13/11.

17.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 475 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak zpolitizovat selfie

Ve středu 15/11 jsem psal o společném fotu dvou účastnic letošní Miss Universe, kterou obě zveřejnily na svém Instagramu. Pozoruhodné na celé věci je to, že jde o královnu krásy z Izraele a Iráku.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 296 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 188 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.11 | Přečteno: 179 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 10.31 | Přečteno: 315 | Diskuse

Regina Karasová

Boubín

S manželem si vyjet na cesty znamená obvykle malý turistický horror .. a nejinak tomu bylo i tentokrát, asi před měsícem, týden po vichřici Herwart, při výletu na vrch Boubín a stejnojmenný prales .

17.11.2017 v 11:12 | Karma článku: 13.69 | Přečteno: 251 | Diskuse

Jan Vaverka

Baskicko – 7. Díl: Co navštívit na cestě do Baskicka - Německo

V příštích třech dílech bych se rád zmínil o několika lokalitách, které nejsou tak zprofanované, ale dle mého soudu rozhodně za návštěvu stojí. Začnu od Německa.

17.11.2017 v 8:20 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 195 | Diskuse
Počet článků 1959 Celková karma 19.03 Průměrná čtenost 940

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.