Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Srp: Zemanova politika v praxi

9. 08. 2017 16:45:16
Případ Karla Srpa v nejnovější polemice kolem jeho nezvolení do Rady ÚSTRu není primárně o Karlu Srpovi, nýbrž o něčem docela jiném. Jde o další ilustraci obludné politiky Hradu, zejména ve vztahu k prezidentskému slibu.

Osmého března 2013 podepsal Miloš Zeman prezidentský slib, v němž mimo jiné stojí, jak je možné se dočíst na webu dolní komory českého parlamentu, toto:

Rozumím té pasáži tak, že prezident bude dodržovat platnou ústavu ve všech jejích ustanoveních a všechny platné zákony České republiky. Bez výjimky. Je to věru nesnadný úkol, neboť není v možnostech jednotlivce znát všechny paragrafy, což po mém soudu platí i o člověku s tak fenomenální pamětí, jakým Miloš Zeman bezpochyby je. Ostatně proto má hlava státu na Hradě „servis“, který mu je v této věci nápomocen.

Jistě: prezident může udělat chybu, ovšem po upozornění, že jde o chybu musí učinit nápravu. Ne-li, porušuje prezidentský slib, obávám se. Chybovat je lidské, praví dávný slogan převzatý z latiny, ovšem sveřepě na chybě setrvávat už není ani lidské, ani (v případě prezidenta) státnické, ale (doplňte si každý sám).

Jak se to tedy má s Karlem Srpem a jeho možností působit v Radě ÚSTRu? V právním státě následovně:

1/ V zákonu 181/2007 se v paragrafu 7/5 říká toto:

Ještě jednou: Členem Rady může být zvolena fyzická osoba, která je způsobilá k právním úkonům a je spolehlivá a bezúhonná.

2/ Co znamená „je spolehlivá“? To konkretizuje paragraf 19/1/a, který uvádí:

Zopakujme si ten odstavec: Za spolehlivého se pro účely tohoto zákona považuje ten, kdo v době od 25. února 1948 do 15. února 1990 nebyl členem nebo kandidátem Komunistické strany Československa nebo Komunistické strany Slovenska.

Byl Karel Srp členem KSČ? Dokumenty uvádějí, že ano. On sám se sice nechal v médiích slyšet, že si to nepamatuje (což je samo o sobě na hranici uvěřitelnosti), nicméně něco takového se snad dá dohledat. A zřejmě se přišlo na to, že v komunistické straně byl, když senátoři na základě této skutečnosti jeho členství v Radě ÚSTRu neschválili. Vlastně: podle některých médií to přiznal. Na webu Hospodářských novin, které se odkazují na Aktuálně.cz, se píše doslova toto:

  • „Pokud jsem byl členem KSČ, pak je důležité, v jakém období to bylo − během pražského jara, a jsem na to hrdý. V této době, kterou pokládáme za vrchol 2. poloviny 20. století, byl členem například i Petr Pithart. Potom jsem členem komunistické strany rozhodně nebyl," tvrdí Srp.

Tak byl, nebo nebyl? Podivné vyjádření. Pokud by „B“ bylo správně, jistě by Hrad přispěchal s neprůstřelným důkazem. Ten ale nemá a ani mít nemůže, pakliže je pravdivé tvrzení historika Petra Blažka, že Srpova členská karta (KSČ) existuje a je součástí Národního archivu. A důvod, proč by měl Blažek celému národu lhát a tím totálně zdiskreditovat svoji důvěryhodnost historika mě vskutku nenapadá.

Položme si ale další otázky.

Věděl Hrad tom, že byl Srp v KSČ? Pokud ano a prezident ho přesto do Rady ÚSTRu navrhl, vědomě porušil prezidentský slib – neboť zákon 181/2007 citovaný výše hovoří jednoznačně.

Pokud to Hrad nevěděl, měl se za tuto neznalost omluvit a sdělit, že vzhledem k tomu, že prezident republiky je povinen dodržovat zákony ČR, neb ho k tomu zavazuje prezidentský slib, s rozhodnutím Senátu souhlasí a na Srpově nominaci netrvá. Ba, že Srpova nominace byl politováníhodný omyl.

Čeho jsme ale místo toho svědky? Nechutné hradní propagandy, kterou prezident rozehrál prostřednictvím svého mluvčího. Jiří Ovčáček na „prezidentském“ Twitteru uvádí, že v případě Srpa jde (ze strany senátorů) o kádrování. Toto je výraz pro nechutné praktiky uplatňované v komunistické totalitě čili v souvislosti s činností demokraticky zvolené horní komory českého parlamentu jde o výraz naprosto nepatřičný, ne-li skandální.

Pokud Jiří Ovčáček, potažmo prezident republiky, považuje respekt k zákonu v demokratickém režimu za projev totalitní praktiky, pak logicky nerespektování zákona (v případě kauzy Srp vs ÚSTR) musí považovat za správnou věc. Což je na celé této kauze to nejděsivější. Vskutku už nejde o Karla Srpa, ale o něco mnohem závažnějšího – o pohrdání hlavy států zákony této země.

Pokud má prezident vůči zákonu 181/2007 výhrady, pak není řešením vyjadřovat je tím, že bude ustanovení této normy ostentativně porušovat. Nebezpečné je to v tom, že v demokratickém republikánském zřízení občanů sobě rovných, by pak měl „právo“ nerespektovat zákony každý, kdo by s jejich obsahem nesouhlasil. Což je samozřejmě cesta do pekel – vede k chaosu, anarchii, zákonům džungle, ke konci demokracie a svobody.

Ano, na pozadí kauzy Karla Srpa a ÚSTRu jde o věc principu. Uvědomuje si Hrad vážnost celé věci?

Autor: Lubomír Stejskal | středa 9.8.2017 16:45 | karma článku: 27.33 | přečteno: 593x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Jasná odpověď

Po nedávném smíření dvou palestinskoarabských frakcí, exteroristického Fatahu a teroristického Hamasu, stanovil Izrael podmínky, za nichž bude ochoten s novou reprezentací jednat.

20.10.2017 v 8:30 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 181 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fraška v Petrohradu

Není nad to, když se autoritářské, totalitní či jiné režimy s viditelným deficitem demokracie snaží mistrovat demokracie skutečné, z nichž by si mohli vzít příklad.

19.10.2017 v 15:55 | Karma článku: 28.14 | Přečteno: 686 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Blýskání na lepší časy?

Vypadá to tak. Egyptská turistika zaznamenává boom. Nedosahuje ani zdaleka hodnot z doby před revolučním únorem 2011, ale přece jenom. Posuďte sami.

19.10.2017 v 9:15 | Karma článku: 7.17 | Přečteno: 161 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Pekingská inspirace

Ve středu (18/10) začal v kontinentální Číně sjezd tamní komunistické strany. Můžeme se z této monstrózní akce něčemu přiučit? Jak kdo. Přinejmenším jeden aspekt věci pominout nelze.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 151 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Premiér Sobotka po volbách snad neskončí jen na poslanecké dávce

Média přemítají o tom, jestli poříjnový expremiér Sobotka po předání funkce kolegovi Babišovi, skončí jako jen pouhý stotisícový poslanec, nebo zda mu strana vyjedná méně citelnější finanční újmu.

21.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 5.69 | Přečteno: 89 | Diskuse

Pavel Ponec

Demokracie je, když lidé zvolí svobodně co chci já

Alespoň tak vyzněly názory většiny politických lídrů tak zvaných demokratických stran ohledně referenda pro vystoupení z EU v poslední debatě na obrazovkách TV.

20.10.2017 v 22:58 | Karma článku: 21.15 | Přečteno: 607 | Diskuse

Adam Mikulášek

Proč nechci euro

Není to ani tak proto, že nějak emocionálně lpím na koruně, již jsme zdědili po Rakousku-Uhersku. Mé důvody jsou ryze praktické, ať v ekonomické nebo politické rovině.

20.10.2017 v 19:11 | Karma článku: 27.63 | Přečteno: 859 | Diskuse

Karel Trčálek

Václav Klaus už zase volí Václava Klause!!!

Dějiny se opakují ve spirále. Dialektika dějin je neúprosná a tak nám zase zasedne ve sněmovně Václav Klaus. Poprvé to byla fraška, co to bude teď?

20.10.2017 v 18:26 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 272 | Diskuse

Jan Dvořák

Co je na tom pobuřujícího, bydlet ve služební garsonce za patnáct stovek měsíčně? Nic

Zbytečným přeceňováním osudovosti těchto voleb, jestliže ty příští, jistě osudovější, se budou konat nejpozději za čtyři roky, vytvářejí média umělou clonu, přes níž nevnímáme příkoří všedního dne, páchaná na spoluobčanech.

20.10.2017 v 18:08 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 444 | Diskuse
Počet článků 1928 Celková karma 19.93 Průměrná čtenost 942

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.