Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od uprchlíka k soudci Nejvyššího soudu

4. 08. 2017 17:20:59
Neexistuje pouze to, čemu se říká americký sen. Existuje také izraelský sen. Přesněji: arabský izraelský sen.

Ve čtvrtek 3/8 se konala v Jeruzalémě rozlučková slavnost. S mužem jménem Salim Joubran, který je svým způsobem výjimečný. Stal se prvním Arabem, který trvale působil jako soudce Nejvyššího soudu Státu Izrael – tedy státu židovského. Dokonce sloužil jako jeho místopředseda.

Nyní odchází. Důvodem je jeho věk. Dr. Joubran je ročník 1947. Právě dnes (v pátek 4/8) oslavil sedmdesáté narozeniny – a to je milník, po jehož dosažení soudci Nejvyššího soudu odcházejí v Izraeli do penze.

Na rozlučkové slavnosti byli přítomni nejen jeho kolegové, ale také generální prokurátor Avichai Mandelblit a ministryně spravedlnosti Ayelet Šakedová. Ta nešetřila slovy chvály.

Vyzdvihla sociální citlivost Joubrana a jeho ochotu naslouchat každému člověku - takový byl styl jeho práce. Vytvářel u Arabů pocit sounáležitosti a formoval jejich důvěr v právní stát. Podotkla, že v trestním právu pečlivě zkoumat každý případ z pohledu obžalovaného a snažil se představit si sám sebe v jeho kůži a pochopit jeho pocity. Obžalovaní opouštěli soudní síň s pocitem, že se jim dostalo spravedlivého procesu. Ať už soudce Joubran někomu udělil trest, nebo vynesl osvobozující rozsudek, vždy se držel železné zásady zahrnující dodržování hodnot demokracie, ochrany lidských práv a práv obžalovaného.

Zde připomeňme, že to byl on, Arab, kdo řešil a odmítl odvolání izraelského prezidenta Mošeho Kacava v neblahé kauze sexuáního násilí hlavy státu vůči ženám a poslal Kacava za mříže. Nabízí se otázka, jestli je něco takového představitelné v arabských státech - aby Žid v postavení soudce Nejvyššího soudu odsosudil do kriminálu hlavu státu. Představitelné by to bylo, kdyby v arabských zemích vládly režimy skutečně demokratické (liberálně demokratické).

Salim Joubran na slavnosti připomněl, že měl obrovskou výsadu, když se z uprchlického dítěte, které se plavilo v roce 1948 v chatrném člunu do Bejrútu, dostal až do pozice soudce Nejvyššího soudu. Myslím, že nemohu dělat nic jiného než poděkovat Stvořiteli za toto privilegium, řekl doslova. Připomněl, že soudcem byl jmenován ve velmi mladém věku (ve své době – v 35 letech, pozn. LS) a v této pozici spatřoval dvojí poslání: jednak být soudcem spravedlivým, a jednak stát se, jak jen to půjde, mostem mezi Židy a Araby ve Státě Izrael.

Z aktivní služby odchází jedna izraelská legenda. Napsat by se o soudci Joubranovi dalo ještě mnohé (například, že odmítal zpívat slova izraelské hymny Hatikvy, neboť Arabům nic neříkají).

Možná nás napadne, že když je dobrá vůle, tak vzájemná koexistence mezi Židy a Araby fungovat může. Bezpochyby.

Je ovšem nutné dodat jeden malý detail. Doktor Salim Joubran je sice Arab, ale není muslim. Patří ke komunitě maronistkých křesťanů.

... Salim Joubran (Zdroj: Portál Ynetnews.)

... izraelská ministryně spravedlnosti Ayelet Šakedová na rozlučkové slavnosti. Po její levici generální prokurátor Izraele Avichai Mandelblit - s jarmulkou. (Ynetnews.)

... budova Nejvyššího soudu v izraelském hlavním městě Jeruzalémě. (Jewish Virtual Library.)

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 4.8.2017 17:20 | karma článku: 21.08 | přečteno: 532x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Jasná odpověď

Po nedávném smíření dvou palestinskoarabských frakcí, exteroristického Fatahu a teroristického Hamasu, stanovil Izrael podmínky, za nichž bude ochoten s novou reprezentací jednat.

20.10.2017 v 8:30 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 181 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fraška v Petrohradu

Není nad to, když se autoritářské, totalitní či jiné režimy s viditelným deficitem demokracie snaží mistrovat demokracie skutečné, z nichž by si mohli vzít příklad.

19.10.2017 v 15:55 | Karma článku: 28.14 | Přečteno: 686 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Blýskání na lepší časy?

Vypadá to tak. Egyptská turistika zaznamenává boom. Nedosahuje ani zdaleka hodnot z doby před revolučním únorem 2011, ale přece jenom. Posuďte sami.

19.10.2017 v 9:15 | Karma článku: 7.17 | Přečteno: 161 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Pekingská inspirace

Ve středu (18/10) začal v kontinentální Číně sjezd tamní komunistické strany. Můžeme se z této monstrózní akce něčemu přiučit? Jak kdo. Přinejmenším jeden aspekt věci pominout nelze.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 151 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Sviták

Pro všechny, kdo ještě nebyli volit

Tyto volby jsou volby strachu. Z nadržených, nelubrikujících imigrantů, z estébáka ulhaného, z lobotomia, nebo z toho, že vaší babce při další slevě másla urvou i druhou ruku. Zbytečný strach.

21.10.2017 v 8:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Karel Januška

Téma pro povolební vyjednávání

Úvaha nad délkou soudních sporů a kvalitou soudů prvého stupně. Návrh na doplnění právních předpisů.

21.10.2017 v 7:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Mentálně odchylní by neměli ovlivňovat vývoj zdravé populace

V kulturně vyspělých zemích „západu“ se po sexuální revoluci přestala považovat homosexualita za nemorální a nedovolenou úchylku lidské povahy a byla většinovou heterosexuální populací akceptována.

21.10.2017 v 7:36 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 205 | Diskuse

Jan Pražák

Stručný vzkaz všem nevolícím voličům

Je známým faktem, že nízká volební účast nahrává extrémistickým subjektům. Proč? Protože otrávený umírněný volič se na to prostě vykašle, kdežto naštvaný příznivec extrémistů jde a na just jim to tam hodí.

20.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 19.00 | Přečteno: 535 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí pravda a láska, anebo lež a nenávist?

Kdyby bookmakeři přijímali sázky na odpověď na otázku v titulku, vsadil bych směle na vítězství lži a nenávisti. Proč? Protože lídři všech favorizovaných stran nám předváděli především lži, nenávist a osočování svých protivníků.

20.10.2017 v 16:13 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 731 |
Počet článků 1928 Celková karma 19.93 Průměrná čtenost 942

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.