Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt Češky v Egyptě: Boj o pravdu

27. 07. 2017 17:10:36
Napsal jsem 7/7/2017 ve svém článku (o Egyptu) větu: „O pár set metrů dál, hned na pobřeží, se nachází resort Titanic, kde měl vraždit Petr Kramný.“ Kolega bloger Jiří Hermánek reagoval otázkou.

Cituji:

  • Nevím, proč píšete "měl vraždit", když Petr Kramný je už dost dlouho pravomocně odsouzen?

Odpovídám: Napsal jsem to proto, že případ se stal v cizí zemi (Egyptě), přičemž výsledky šetření tamních orgánů a prvotní vyjádření lékařů byla diametrálně odlišná od závěrů orgánů českých. Máme tu cosi ve stylu „tvrzení proti tvrzení“. Kramný byl pravomocně odsouzen na základě závěrů orgánů českých. Ty se ale, jak již napsáno, zásadně liší od toho, co tvrdili Egypťané. Kdo má pravdu? Proč věřit české a nikoli egyptské verzi?

Jako člověk obeznámený s kauzou toliko z otevřených zdrojů mohu použít formulaci „měl vraždit“, neboť na tom, že vraždil (a jak) neexistuje shoda: že je vrahem si myslí česká justice, která základě „svých“ argumentů Kramného také odsoudila. Egypťané, na jejichž výsostném území k úmrtí (vraždám?) došlo, k závěru, že vrahem je Kramný a čin spáchal za pomoci elektrického proudu nedospěli, přičemž toto neuvedli ani jako jednu z možných variant, pokud mne paměť neklame.

Vyjádření „měl vraždit“ tedy vyjadřuje mé pochybnosti z důvodů uvedených v předchozím textu.

Aby ale nedošlo k omylu, že snad věřím víc egyptským orgánům činným v trestním řízení než českým, musím citovat ještě jeden odstavec ze svého článku ze 7/7/2017 zmíněného v úvodu. Má název „K incidentu v Hurghadě (s českou účastí)“ a uvádím v něm:

  • Na tomto místě si nelze nevzpomenout na případ Petra Kramného a podivný přístup egyptské policie. Stejně jako v případě pořezané Danielle (o Britce zraněné dle britského bulváru Čechem onen článek je – LS) je obtížné nepodlehnout dojmu, že oba pachatelé mají jakousi zvláštní výhodu. Osobně se mi to jeví jako naplnění sloganu, že Egypťané jsou v něčem paranoidní a v něčem naopak neuvěřitelně laxní.

Podobně podivné chování najdeme i v případě informování o záležitosti mimořádně citlivé – úmrtí české turistky, která se v Hurghadě stala obětí – koho vlastně? Také o to tady jde, třebaže bylo od první chvíle jasné, že útočníkem je terorista.

Rozumím tomu, že v případě Petra Kramného nebylo od první chvíle zřejmé, co přesně se stalo. Zda jde o vraždu a pokud ano, kdo je pachatelem. Ovšem v tragickém příběhu paní Lenky, která byla 14/7 v Hurghadě pobodána a 27/7 v Káhiře zemřela, není sebemenších pochybností, že šlo o teroristu. Přesto se anglická verze internetového vydání novin Al Ahram (Ahramonline) v článcích o kauze pojmu „terorista“ zcela vyhnula a místo toho hovoří o „Egypťanovi, který absolvoval univerzitu“.

Další pozoruhodnost tkví v tom, že Ahramonline nečerpá z domácích zdrojů, ale takříkajíc zvenku. Jak je zřejmé ze screenshotů níže, přebírá zpravodajství agentury AP, která se odkazuje na prameny z České republiky. Místo, aby Egypťané, kteří jsou přímo u zdroje, poskytli světu (i nám) informace z první ruky, informují ve stylu : české ministerstvo zahraničí říká to a to.

Když k tomu přidáme vyjádření ministra zahraničí Zaorálka, že, řečeno nediplomaticky, musel nótou požádat Káhiru, aby urychleně podala relevantní informace k případu, a velvyslankyně v Káhiře Kuchyňové Šmigolové, že, řečeno naopak diplomaticky, jednání s egyptskou stranou v této věci (objasněné okolností útoku) nejsou ideální, pak musíme vyjádřit jistý údiv, ba roztrpčení. Záležitost je příliš vážná na to, aby byla jakýmkoli způsobem bagatelizována a věci je nutné nazývat správnými jmény, i kdyby to mělo znamenat pokles zájmu českých turistů o destinace v Egyptě. Lidé nejezdí na dovolenou proto, aby tam zažívali horory končící smrtí.

Prostě: českou turistku, a před ní dvě Němky, zavraždil muslimský terorista. Tečka.

Dovětek. Netajím se tím, že s mimořádnými sympatiemi a s upřímným přáním úspěchu sleduji protiteroristické úsilí prezidenta Sisiho, egyptské vlády a bezpečnostních sil. S potěšením jsem zaznamenal, že 27/7/2017 prezident Sisi podepsal dekret o zřízení Národní rady pro boj proti terorismu a extremismu. Doufám proto, že boj bude bude veden ve stylu „padni komu padni“. A že pokud někdo uvažuje jako terorista a následně vraždí jako terorista, pak bude médii označen jako terorista - bez ohledu na to, zda vystudoval vysokou školu nebo pracuje jako zahradník v hurghadském hotelu Titanic Palace.

I pravda musí být součástí současné války se Zlem jménem islámský terorismus.

... Ahramonline oznamuje, že Češka pobodaná v Hurghadě je na pokraji smrti (brink of death). O terorismu ani slovo, útočník je označen jako "Egyptian university graduate". Nejde o původní zpravodajství, ale převzaté z americké agentury AP.

... článek o české oběti teroristického útoku v Hurghadě byl v posledních 24 hodinách na serveru Ahramonline nejčtenější.

... tu nejsmutnější zprávu o úmrtí paní Lenky, oběti hurghadského teroristy, přinesl Ahramonline ve čtvrtek (27/7) na začátku odpoledne. Opět přebírá informaci z agentury AP, která cituje pražské MZV. Ani v tomto reportu není slovem zmíněn terorismus.

Kondolence

Autor blogu vyjadřuje rodině a české turistky, kterou v Egyptě připravil o život muslimský terorista, upřímnou a hlubokou soustrast. Kéž vědomí, že ve svém bolu nejste sami, alespoň trochu zmírní váš žal.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 27.7.2017 17:10 | karma článku: 34.86 | přečteno: 2593x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Jasná odpověď

Po nedávném smíření dvou palestinskoarabských frakcí, exteroristického Fatahu a teroristického Hamasu, stanovil Izrael podmínky, za nichž bude ochoten s novou reprezentací jednat.

20.10.2017 v 8:30 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 181 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fraška v Petrohradu

Není nad to, když se autoritářské, totalitní či jiné režimy s viditelným deficitem demokracie snaží mistrovat demokracie skutečné, z nichž by si mohli vzít příklad.

19.10.2017 v 15:55 | Karma článku: 28.14 | Přečteno: 686 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Blýskání na lepší časy?

Vypadá to tak. Egyptská turistika zaznamenává boom. Nedosahuje ani zdaleka hodnot z doby před revolučním únorem 2011, ale přece jenom. Posuďte sami.

19.10.2017 v 9:15 | Karma článku: 7.17 | Přečteno: 161 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Pekingská inspirace

Ve středu (18/10) začal v kontinentální Číně sjezd tamní komunistické strany. Můžeme se z této monstrózní akce něčemu přiučit? Jak kdo. Přinejmenším jeden aspekt věci pominout nelze.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 151 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Sviták

Pro všechny, kdo ještě nebyli volit

Tyto volby jsou volby strachu. Z nadržených, nelubrikujících imigrantů, z estébáka ulhaného, z lobotomia, nebo z toho, že vaší babce při další slevě másla urvou i druhou ruku. Zbytečný strach.

21.10.2017 v 8:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Karel Januška

Téma pro povolební vyjednávání

Úvaha nad délkou soudních sporů a kvalitou soudů prvého stupně. Návrh na doplnění právních předpisů.

21.10.2017 v 7:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Mentálně odchylní by neměli ovlivňovat vývoj zdravé populace

V kulturně vyspělých zemích „západu“ se po sexuální revoluci přestala považovat homosexualita za nemorální a nedovolenou úchylku lidské povahy a byla většinovou heterosexuální populací akceptována.

21.10.2017 v 7:36 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 205 | Diskuse

Jan Pražák

Stručný vzkaz všem nevolícím voličům

Je známým faktem, že nízká volební účast nahrává extrémistickým subjektům. Proč? Protože otrávený umírněný volič se na to prostě vykašle, kdežto naštvaný příznivec extrémistů jde a na just jim to tam hodí.

20.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 19.00 | Přečteno: 535 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí pravda a láska, anebo lež a nenávist?

Kdyby bookmakeři přijímali sázky na odpověď na otázku v titulku, vsadil bych směle na vítězství lži a nenávisti. Proč? Protože lídři všech favorizovaných stran nám předváděli především lži, nenávist a osočování svých protivníků.

20.10.2017 v 16:13 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 731 |
Počet článků 1928 Celková karma 19.93 Průměrná čtenost 942

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.