Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se chce, tak to jde. Vezme-li si propaganda volno

14. 07. 2017 12:15:04
Řekne-li se Izrael versus palestinští Arabové, případně naopak, obvykle si pod tím představíme negativní souvislosti. Za původce zla ve vzájemných vztazích považujeme ty, na jejichž straně nestojíme.

Ono to ale lze říci i jinak. Nikoli Izrael vs palestinští Arabové, nýbrž Izrael a palestinští Arabové. Pak se ukáže, že vzájemná spolupráce je možná. Stačí k tomu překvapivě málo: oprostit se od protiizraelské propagandy a všeho, co s ní souvisí. Neboli: řídit se zdravým rozumem. Být realisty.

Že to jde, ukazuje dohoda o dodávkách elektrické energie podepsaná mezi oběma stranami v pondělí 10. července. Toho dne se na severu Samaří (Západního břehu), nedaleko nové vysokonapěťové rozvodny Al Jamaleh Substation (obr. 1), sešli vysocí představitelé obou stran (obr. 2): premiér Palestinskoarabské autonomie Rami Hamdallah, izraelský ministr Juval Steinitz, který má v jeruzalémské vládě na starosti energetiku, národní infrastrukturu a vodní zdroje, dále generálmajor Yoav Mordechai stojící v čele úřadu COGAT majícího na starosti koordinaci vládních aktivit na Teritoriích a šéf společnosti Israel Electric Corporation (IEC) Yiftah Ron-Tal.

Rozvodna Al Jalameh (viz mapu na obr. 3) byla budována tři roky a Palestinskoarabská samospráva ji koupila od IEC za 12 milinů eur. Dotačními tituly přispělo Norsko, EU, americká vládní agentura USAID a Evropská investiční banka. Z hlediska energetiky ve Svaté zemi je její uvedení do provozu přelomovou záležitostí. Arabové v Judeji a Samaří se budou v rámci své samosprávy sami starat o distribuci elektrické energie na svém severním území včetně oprav. Elektřinu budou i nadále kupovat od IEC, ovšem vše navazující už bude v jejich režii.

Jak píší izraelská média, toto je pouze první krok na cestě k energetické soběstačnosti palestinských Arabů. Další takové rozvodny mají být vybudovány v oblasti Hebronu, Ramalláhu a Náblusu (biblický Sichem). Vedle toho se plánuje výstavba nové elektrárny na zemní plyn v oblasti Jeninu, která má být dokončena nejpozději v roce 2020. S výkonem až 450 MW má pokrýt asi 50 procent potřeb Arabů v Judeji a Samaří.

Rozvodna Al Jalameh umožní zvýšení elektrického výkonu pro PA až o 135 MW, nicméně dohoda podepsaná 10/7 je střízlivější a zavazuje IEC dodávat výkon zhruba poloviční.

Je to jeden z dobrých příkladů spolupráce mezi sousedy. Dlužno ovšem dodat, že příklad spíše vzácný, neboť na arabské straně převažuje předpojatost vrcholící fanatickou protiizraelskou nenávistí, podněcování k nepřátelství a obojaký přístup k terorismu. Palestinští Arabové tím škodí sami sobě, protože zmíněná spolupráce s technicky vyspělým Izraelem jim může být jen ku prospěchu. Moudří palestinskoarabští politici jsou si toho vědomi. Je jich ale zoufale málo.

... obr. 1/Nová rozvodna u vesnice Al Jalameh severně od Jeninu. (Zdroj: Web úřadu COGAT.)

... obr. 2/Vysocí představitelé na slavnosti zahájení provozu nové rozvodny. Zprava: premiér PA, izraelský ministr energetiky, vodních zdrojů a národní infrastruktury, v uniformě šéf úřadu COGAT a bez kravaty šéf IEC. Jména hodnostářů jsou uvedena v článku. (Zdroj: Times of Israel.)

... obr. 3/Šipka ukazuje k místu, kde stojí nová rozvodna. U obca Al Jalameh (možno i Jalamah) na severu Samaří/Západního břehu. (Podklad: Mapy Bing.)

... obr. 4/Mapa Judeje a Samaří/Západního břehu s vyobrazením místa, kde bude stát chystaná elektrárna (E) a postupně další tři vysokonapěťové rozvodny - R2/R3/R4). (Podklad: Wikipedia ENG.)

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 14.7.2017 12:15 | karma článku: 14.64 | přečteno: 581x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Politický zázrak

Mám sen. Velký, obtížně splnitelný, vyžadující trpělivost, víru a naději. A také nezměrné úsilí a ovšem i nezbytnou dávku zvláštního druhu štěstí.

20.11.2017 v 10:05 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 358 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kuvajtská stupidita. S požehnáním německé justice

Adar S. chtěl loni v srpnu letět se společností Kuwait Airlines z Frankfurtu n. M. do Bangkoku. S mezipřistáním v Kuwait City. Ačkoli měl zakoupenou letenku, vstup na palubu mu byl odepřen. Proč?

18.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 41.42 | Přečteno: 5220 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj přírodní katastrofy v Íránu

Překvapivé u zemětřesení, které postihlo pomezí Iránu a Íránu v neděli 12/11, byla rychlost, s jakou byly v Íránu ukončeny záchranné práce. V médiích jsme se dočetli, že k tomu došlo praticky den poté, v pondělí 13/11.

17.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 475 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak zpolitizovat selfie

Ve středu 15/11 jsem psal o společném fotu dvou účastnic letošní Miss Universe, kterou obě zveřejnily na svém Instagramu. Pozoruhodné na celé věci je to, že jde o královnu krásy z Izraele a Iráku.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 296 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Petr Šindelář

Výrobci vzkazují spotřebitelům. Spotřebitelé vzkazují obchodníkům

Po světě se roznesla fáma, že Číňanům i přes nedostatek kvalitní smetany zachutnalo máslo. Evropanům máslo prudce zdražilo a obchodníci nutí spotřebitele se ceně přizpůsobit, což v našem malém Česku neplatí pouze pro máslo...

20.11.2017 v 9:52 | Karma článku: 17.33 | Přečteno: 564 | Diskuse

Milan Petrák

Ke starším podnikatelům pro minerálku, k mladším pro slivovici

Obliba oboru podnikání je silně závislá na věku i pohlaví. Starší muži dávají přednost jiným oborům podnikání než mladší a stejně tak to platí pro ženy.

18.11.2017 v 22:28 | Karma článku: 5.24 | Přečteno: 374 | Diskuse

Karel Trčálek

Marxistické hlavy řádí jako divé, socialismus je zpátky v plné parádě

Ale netouží většina z nás právě po socialismu? Copak se nechceme vrátit zase tam, kde nám bylo tak dobře, kde nám bylo bez eurofašistů mnohem, ale opravdu mnohem líp?

16.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 13.29 | Přečteno: 603 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.40 | Přečteno: 14418 | Diskuse

Hana Šťastná

Aby mi kobyla nezchromla cestou do gdPR....

V souladu s fyzickou a mentální náturou, pod vlivem okolností a tužeb, klopýtám životem na koni jménem Osud. Příští jaro mi Velký Bruselský Bratr (VBB) nasadí brnění v podobě Nařízení GDPR (General Data Protection Regulation).

15.11.2017 v 13:19 | Karma článku: 26.14 | Přečteno: 1077 | Diskuse
Počet článků 1959 Celková karma 19.03 Průměrná čtenost 940

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.