Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plní života, radosti a vášně

12. 07. 2017 15:25:04
Jedenáctého července tomu bylo pět let, co jsem napsal svůj první blog na serveru iDNES. V něm popisuji, proč jsem po několika letech působení na (dnes již neexistujícím) blogu na Lidovkách přešel na tento server.

K tomu se vracet nechci. Místo toho jsem se zamýšlel, jaké téma zvolit na začátku druhého (doufám) pětiletého období. Nemohu jinak: chci se zmínit o akci, které se až na výjimky nedostává v českých médiích téměř žádného prostoru.

Je to akce, jejíž kořeny mají hodně společného s prvorepublikovým Československem. Odhalme oponu. Je to MAKABIÁDA neboli celosvětové makabejské hry. Něco jako židovská olympiáda (které se ovšem mohou zúčastnit i izraelští Arabové).

Koná se v Izraeli každé čtyři roky, předchozí ročník (2013 – v pořadí devatenáctý) byl z našeho pohledu významný tím, že se ho po dvou desetiletích zúčastnili sportovci z českých zemí. Rovněž tak letos, zmíním se o nich níže.

První makabiádu hostil v mandátní Palestině Tel Aviv. Psal se rok 1932 a o genezi akce napsal 30. července 2012 Petr Bučka na redakčním blogu Židovské listy mimo jiné toto:

  • Myšlenka zorganizovat po vzoru olympijských her židovskou olympiádu byla vyslovena při příležitosti Světového kongresu Makabi, který se uskutečnil v roce 1929 v Ostravě. Za účasti delegátů z deseti členských zemí bylo přijato usnesení, že první Makabiáda bude v roce 1932 v Palestině. Volba uvedeného termínu byla spojená s výročím posledního povstania židovského národa pod vedení Bar Kochby. Do příprav her vstoupila nečekaně velká hospodářská krize. Navzdory finančním problémům, které zasáhly do původně navrhovaného programu her, bylo na poradě světového vedení Makabi, která se uskutečnila ve dnech 26 - 27 září 1931 v Praze definitivně rozhodnuto o její uskutečnění. Za místo konání byl vybrán Tel Aviv.

Takový byl tedy československý vklad týkající se makabejských her. Dodejme ještě, že vzhledem ke klimatickým podmínkám v Zemi izraelské se druhá předválečná zimní makabiáda (po vzniku Izraele zimní hry obnoveny nebyly) konala v Československu; bylo to v únoru 1936 v Banské Bystrici.

Půjdeme-li ovšem ještě hlouběji ke kořenům, objevíme další pozoruhodnou souvislost. Na webu Českého rozhlasu se 27. července 2013 objevil příspěvek, ve kterém předseda Židovské náboženské obce v Karlových Varech Pavel Rubín říká:

  • Málokdo ví, že světová židovská organizace Makabi byla založena v Karlových Varech. Bylo to 27. dubna 1921 a bylo to u příležitosti 12. světového židovského*) kongresu, který se zde v Karlových Varech konal. Já se na ty hry těším i z tohoto důvodu, protože to světové židovské sportovní hnutí vzniklo tady u nás v Karlových Varech.

*) Správně má být „sionistického“ kongresu – oprava LS.

Petr Bučka ve zmíněném článku v Židovských listech také uvádí, že první makabiády v roce 1932 se zúčastnilo, a to číslo zní neuvěřitelně, 154 československých židovských sportovců. Jaký to rozdíl proti současnosti, kdy na 20. makabiádu odjelo šest účastníků z ČR (a sedm ze Slovenska).

První poválečná makabiáda, celkově třetí, se konala už v Izraeli v roce 1950. Tenkrát a po celou dobu komunismu (rozuměj: vlády komunistické strany) čeští Židé na makabiády do Izraele nejezdili. Objevili se tam až po pádu železné opony, v roce 1993. Pak byla podle dostupných informaci na dvě desetiletí přestávka a čeští Židé se zúčastnili až minulých her v roce 2013 a letos opět.

Jaké je složení výpravy z ČR? Jmenujme jen aktivní sportovce:

  • Daniel Braun ... tenis (kategorie Masters 35+)

  • David Steiner ... triatlon (kategorie Open, 35-39)

  • Filip Eisner ... plavání (Masters, 55-59)

  • Hana Klofáčová/Meši Lindnerová ... plážový volejbal (Open)

  • Vojtěch Dub ... Lukostřelba (Open)

Podle webu 20. makabiády, která se koná v Izraeli od 4. do 17. července 2017, čítá akce na 10 tisíc sportovců z 80 zemí, kteří soutěží ve 47 sportech. Z toho je zřejmé, že jde o jeden z největších sportovních podniků na světě.

FOTOPŘÍLOHA

... medaile Makabiády 2017. (Zdroj zde i níže: Web 20. makabejských her.)

... slavnostní zahájení se konalo 6. července 2017 na Teddyho stadionu v Jeruzalémě, což je hlavní sportoviště her. Zde členové výpravy z kanadské diaspory.

... dva izraelští medailoví olympionici. Oba judisté. Vpravo Yarden Gerbiová, mistryně světa z roku 2013 a bronzová z OH 2016. Or Sasson, taktéž bronzový z olympiády v Riu.

... americká výprava s 1165 účastníky je po izraelské nejpočetnější.

... ze zahajovacího ceremoniálu na Teddyho stadionu.

... ze zahajovacího ceremoniálu na Teddyho stadionu.

... ze slavnostního zahájeni. U mikrofonu prezident Reuven Rivlin.

... židovská sportovní mládež. Plná života, radosti a vášně.

... moment překvapení. Kanadský hokejista Avi Steinberg požádal během zahajovací slavnosti o ruku svoji snoubenku Rachel. Nebyl odmítnut. Svatba následovala přímo na stadionu.

odvrácená strana života. V roce 1997, během 15. makabiády, se pod náporem návštěvníků zřítil most přes řeku Yarkon. Právě v okamžiku, kdy přes něj šli Australané. Krutá bilance: čtyři z nich přišli o život, na šest desítek jich bylo zraněno. Zde vzpomínková ceremonie.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 12.7.2017 15:25 | karma článku: 9.79 | přečteno: 263x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Politický zázrak

Mám sen. Velký, obtížně splnitelný, vyžadující trpělivost, víru a naději. A také nezměrné úsilí a ovšem i nezbytnou dávku zvláštního druhu štěstí.

20.11.2017 v 10:05 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 358 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kuvajtská stupidita. S požehnáním německé justice

Adar S. chtěl loni v srpnu letět se společností Kuwait Airlines z Frankfurtu n. M. do Bangkoku. S mezipřistáním v Kuwait City. Ačkoli měl zakoupenou letenku, vstup na palubu mu byl odepřen. Proč?

18.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 41.42 | Přečteno: 5220 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj přírodní katastrofy v Íránu

Překvapivé u zemětřesení, které postihlo pomezí Iránu a Íránu v neděli 12/11, byla rychlost, s jakou byly v Íránu ukončeny záchranné práce. V médiích jsme se dočetli, že k tomu došlo praticky den poté, v pondělí 13/11.

17.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 475 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak zpolitizovat selfie

Ve středu 15/11 jsem psal o společném fotu dvou účastnic letošní Miss Universe, kterou obě zveřejnily na svém Instagramu. Pozoruhodné na celé věci je to, že jde o královnu krásy z Izraele a Iráku.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 296 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

David Procházka

Nezmar je pro Slavii výbornou volbou

V prvoligové tabulce sice ztrácí fotbalová Slavia na Viktorii Plzeň čtrnáct bodů, ale v něčem už má teď proti Západočechům navrch. Získala do svých řad na post sportovního ředitele z Liberce Jana Nezmara.

16.11.2017 v 13:42 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 204 | Diskuse

Přemysl Čech

Jak Rusové otrávili sport

RusŽe v Rusku a jeho spřátelených některých bývalých svazových republikách je sport podřízen státní moci a zodpovídá se mu z neúspěchů, protože úspěchy jsou přece samozřejmostí. to je věc dávno známá. Ale Rusové otrávili sport!

13.11.2017 v 12:00 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 1030 | Diskuse

Zuzana Růžičková

Kdo nemá na skipasy v Krkonoších, ať nelyžuje

Hlavní lyžařská střediska Krkonoš jsou z hlediska cen permanentek úplně mimo českou realitu. Stačí si vzít kalkulačku.

12.11.2017 v 17:32 | Karma článku: 40.73 | Přečteno: 7316 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Spartan Race není jen o plazení v bahně, důležitá je i běžcova psychika, říká závodník

Závod v pěti stupních pod nulou i v polední výhni uprostřed července. Nošení pytlů se štěrkem nebo plazení pod ostnatým drátem. I takhle může vypadat jeden z nejpopulárnějších běžeckých závodů Spartan Race.

6.11.2017 v 23:55 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 303 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Není hráč jako hráč

Asi nemá smysl srovnávat nejvyšší fotbalovou ligu v ČR a v komunistické Číně. Co však srovnávat lze jsou dvě posily v těchto soutěžích – z Izraele.

6.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 272 | Diskuse
Počet článků 1959 Celková karma 19.03 Průměrná čtenost 940

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.