Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šokující ruská lekce

15. 06. 2017 16:38:39
Devátého června odvysílal izraelský ruskojazyčný televizní program Kanál 9 druhou část rozhovoru s ruským velvyslancem Alexandrem Šejnem. Redaktor se zajímal o postoj Ruska k Hamasu a Hizballáhu.

A nestačil se divit. Dostalo se mu vysvětlení, které působilo, a jistě nejen na něj, jako ledová sprcha. Reakce ambasadora zaujala i instituci MEMRI, která monitoruje blízkovýchodní sdělovací prostředky.

Redaktor Dmitrij Dubov se velvyslance zeptal, jestli v Rusku rozumějí tomu, že z izraelského pohledu jsou Hamas a Hizballáh teroristické organizace nelišící se od Islámského státu. Dopouštějí se teroristických ataků a raketových útoků proti Izraeli, přičemž mnoho Izraelců má také ruské občanství, a přesto s oběma formacemi vede Moskva dialog.

Velvyslanec odpověděl:

  • Nepovažujeme tyto organizace za teroristické. Pravda, jsou to organizace radikální, které někdy zastávají extrémní politická stanoviska. Dovolte, abych vysvětlil, proč je nepovažujeme a považovat nemůžeme za teroristické organizace. Ruské právo – výrokem Nejvyššího soudu, který tak učinil na základě požadavku prokuratury – definuje jako teroristické organizace ty, které úmyslně provádějí akty teroru na ruském území nebo proti ruským zájmům v zahraničí – ať už jde o zařízení, ambasády, úřady nebo občany. Vy stavíte na roveň Hamas a Hizballáh s Islámských státem a my si myslíme, že je to špatně.

Ohromený moderátor reagoval argumentem, že mezi ně klade rovnítko proto, že když byly před několika lety vypáleny rakety na Tel Aviv (interview se konalo v Tel Avivu – pozn. LS), byli všichni lidé bez rozdílu nuceni běžet do krytů, neboť se jednalo o útok, který nerozlišoval mezi držiteli ruských, izraelských nebo jiných pasů. Raketovému útoku čelil každý. A čím jiným než teroristickým činem nebo aktem války je takový raketový útok?

Alexandr Šejn k tomu uvedl jedinou větu: „Takový útok samozřejmě odsuzujeme.“ A protože nepokračoval, udivený redaktor se ho zeptal:

  • To je všechno, co můžete říci? Existují špatní a dobří teroristé?

Načež velvyslanec pravil:

  • Ne, my je vůbec za teroristy nepovažujeme.

Byla to tvrdá lekce z ruské zahraniční politiky. Jmenovitě té její oblasti, která se týká terorismu. Je to politika bezohledná a sobecká. Politika postrádající elementární logiku. Politika krátkozraká. Jako partner v boji proti terorismu je tudíž Rusko krajně nedůvěryhodné.

Neboť pokud i v záležitosti tak jasné, jakou je zlo jménem terorismus, není Moskva ochotná jeho pachatele jako teroristy pojmenovat, pakliže nejsou přímo ohroženy její zájmy a lidé, sotva si může nárokovat naši důvěru. (Jako pošetilci se potom jeví ti čeští současní i bývalí politici, kteří k Rusku tak či onak inklinují.)

Podle Putinova Ruska tedy Hamas a Hizballáh teroristé nejsou, pouze tu a tam provedou nějaký ten krvavý extremistický exces. Co by v Kremlu říkali tomu, kdyby stejný pohled měl Západ na teroristy, kteří vraždili – namátkou - v moskevském metru 2010, na letišti Domodědovo 2011, ve Volgogradu 2013 nebo letos v metru v Petrohradu? Akceptovali by názor, že to byl pouhý radikální exces, nikoli teror? Zbytečná otázka.

Pokud by někdo chtěl vědět, jak vypadá nefalšovaný ruský dvojí metr, našel ho v interview ruského velvyslance v Izraeli vysílaného 9. června 2017 na izraelském televizním programu Kanál 9.

Osobní poznámka na závěr. Chovám k ruské (a předtím jsem choval k sovětské) zahraniční politice hlubokou nedůvěru. Opět se potvrdilo, že jsem se nemýlil. Vždyť Moskvě nemůžeme věřit ani to, že myslí upřímně boj s nebezpečím č. 1 naší doby, mezinárodním terorismem.

... Nepovažujeme tyto organizace za teroristické," říká o Hamasu a Hizballáhu v rozhovoru pro televizi Kanál 9 ruský velvyslanec v Izraeli Alexandr Šejn. (Zdroj: MEMRI TV via Jpost.com.)

... informace o interview na webu televizního programu Kanál 9.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 15.6.2017 16:38 | karma článku: 32.21 | přečteno: 2265x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Jasná odpověď

Po nedávném smíření dvou palestinskoarabských frakcí, exteroristického Fatahu a teroristického Hamasu, stanovil Izrael podmínky, za nichž bude ochoten s novou reprezentací jednat.

20.10.2017 v 8:30 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 181 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fraška v Petrohradu

Není nad to, když se autoritářské, totalitní či jiné režimy s viditelným deficitem demokracie snaží mistrovat demokracie skutečné, z nichž by si mohli vzít příklad.

19.10.2017 v 15:55 | Karma článku: 28.14 | Přečteno: 686 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Blýskání na lepší časy?

Vypadá to tak. Egyptská turistika zaznamenává boom. Nedosahuje ani zdaleka hodnot z doby před revolučním únorem 2011, ale přece jenom. Posuďte sami.

19.10.2017 v 9:15 | Karma článku: 7.17 | Přečteno: 161 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Pekingská inspirace

Ve středu (18/10) začal v kontinentální Číně sjezd tamní komunistické strany. Můžeme se z této monstrózní akce něčemu přiučit? Jak kdo. Přinejmenším jeden aspekt věci pominout nelze.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 151 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Premiér Sobotka po volbách snad neskončí jen na poslanecké dávce

Média přemítají o tom, jestli poříjnový expremiér Sobotka po předání funkce kolegovi Babišovi, skončí jako jen pouhý stotisícový poslanec, nebo zda mu strana vyjedná méně citelnější finanční újmu.

21.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 6.07 | Přečteno: 113 | Diskuse

Pavel Ponec

Demokracie je, když lidé zvolí svobodně co chci já

Alespoň tak vyzněly názory většiny politických lídrů tak zvaných demokratických stran ohledně referenda pro vystoupení z EU v poslední debatě na obrazovkách TV.

20.10.2017 v 22:58 | Karma článku: 21.15 | Přečteno: 621 | Diskuse

Adam Mikulášek

Proč nechci euro

Není to ani tak proto, že nějak emocionálně lpím na koruně, již jsme zdědili po Rakousku-Uhersku. Mé důvody jsou ryze praktické, ať v ekonomické nebo politické rovině.

20.10.2017 v 19:11 | Karma článku: 27.85 | Přečteno: 863 | Diskuse

Karel Trčálek

Václav Klaus už zase volí Václava Klause!!!

Dějiny se opakují ve spirále. Dialektika dějin je neúprosná a tak nám zase zasedne ve sněmovně Václav Klaus. Poprvé to byla fraška, co to bude teď?

20.10.2017 v 18:26 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 275 | Diskuse

Jan Dvořák

Co je na tom pobuřujícího, bydlet ve služební garsonce za patnáct stovek měsíčně? Nic

Zbytečným přeceňováním osudovosti těchto voleb, jestliže ty příští, jistě osudovější, se budou konat nejpozději za čtyři roky, vytvářejí média umělou clonu, přes níž nevnímáme příkoří všedního dne, páchaná na spoluobčanech.

20.10.2017 v 18:08 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 452 | Diskuse
Počet článků 1928 Celková karma 19.93 Průměrná čtenost 942

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.