Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Arabové v nesnázích aneb Učebnicový příklad politizace kultury

6. 06. 2017 10:25:53
Po Libanonu, kde byl nový akční film Wonder Woman z politických důvodů zakázán, řeší stejný „problém“ také v Jordánsku. Argumenty proti uvedení snímku jsou stejné: hlavní představitelka je Izraelka.

A co horšího: Gal Gadotová sloužila v armádě. Tuto skutečnost uvádí v podtitulku noviny Jordan Times (obr. 1). V článku říkajícím, že Mediální komise ještě nerozhodla, zda v Jordánsku bude či nebude povoleno promítání akčního filmu Wonder Woman.

Ještě než se u této skutečnosti zastavíme, připomeňme, že v Izraeli absolvují povinnou základní vojenskou službu (kromě Arabů) všichni – muži i ženy. Tedy všichni až na výjimky, která se však Gal Gadotové netýkala. Tedy i ona oblékla uniformu (obr. 2). Stejně tak jako někdejší izraelská tenisová jednička Šahar Peerová. A také ona se kvůli tomu stala terčem útoků. Vzpomínám si na leden 2010, kdy na ni během tenisového utkání v novozélandském Aucklandu pořvávala skupina proarabských aktivistů – právě kvůli službě v Obranném vojsku Izraele. Mozek ti lidé zřejmě nechali doma.

Ale zpátky do Jordánska. To má od 1994 uzavřenou s Izraelem mírovou smlouvu, ale nemalá část obyvatel (z nichž většina, jak se má za to, jsou palestinští Arabové) ustrnula ve svém myšlení před rokem 1994. A tito lidé, zejména aktivisté takřečené protinormalizační kampaně (Etharrak), nejsou bez vlivu.

Jordan Times citují názory, které jsou příznačné. Ammar Jumaa (19) si myslí, že film by měl být zakázán, protože hlavní postava (Gal Gadodtová) „podporuje izraelskou okupaci Palestiny“. Lara Shobakiová, obyvatelka Ammánu, je ještě ostřejší: "Gadotová podporuje izraelské zločiny proti lidskosti."

Nejsou to ojedinělé hlasy. Aktivisté protinormalizační kampaně vydali prohlášení, v němž uvádějí:

  • Připomínáme Jordáncům povinnost bojkotovat tento film. Odmítáme být komplici zločinů sionistů a zvyšování zisků z tohoto filmu. Arabské publikum nebude zataženo do projektů, které reprezentují sionismus a izraelskou armádu.

V pátek 3/6 šéf zmíněné Jordánské mediální komise Mohammad Quteishat (kterého web The Jewish Press označuje jako „jordánského cenzora“ - obr. 3) uvedl, že v záležitosti Wonder Woman (povolit či zakázat) rozhodnuto ještě není. Komise totiž musí přezkoumat každou scénu snímku, jestli je v souladu s „lokálními standardy a právními předpisy“. Je to tak trochu schizofrenní: pokud vadí hlavní představitelka (tak jako v Libanonu), pak je zkoumání jednotlivých scén poněkud nadbytečné. Leč – jiný kraj, jiný mrav.

Závěr: pakliže by chtěl někdo příklad toho, čemu se říká politizace kultury, tady ho má. Bez ohledu na to, jak Jordánská mediální komise ve věci Wonder Woman nakonec rozhodne. Pikantní je, že v Libanonu byly billboardy lákající na tento akční snímek rozmístěny (obr. 4) a přesto se do kin nedostal. Nenávist zastínila zdravý rozum.

Šťastné země, kde filmy, jež jsou avizovány na megaplakátech, jsou pak také promítány. Jak patrno, ne všude je to samozřejmé.

.. obr. 1/Jordánské noviny ve své webové verzi zdůrazňují, že hlavní hrdinka filmu Wonder Woman je bývalá příslušnice izraelské "okupační" armády.

... Gal Gadotová v uniformě Obranného vojska Izraele. Není pochyb o tom, že jí služba v armádě byla k užitku, pokud jde o budoucí účinkování v akčních filmech. (Zdroj: Inuth.com.)

... obr. 3/Podle webu The Jewish Press je Mohammad Quteishat, šéf Jordánské mediální komise, docela obyčejným cenzorem.

... obr. 4/Svět je plný paradoxů. Žena v Bejrútu mává na taxi poblíž billboardu propagujícího film, který se nakonec v libanonských filmech nesmí promítat. (Zdroj: Times of Israel.)

... obr. 5/Gal Gadotová jako Gisele Yashar v akčním titulu Rychle a zběsile 6 (Zdroj: Inuth.com.)

... obr. 6/ Takto vítali hlavní hvězdu filmu Wonder Woman doma. Telavivské mrakodrapy Azrieli Towers byly prosvětleny obřími nápisy Naše Wonder Woman (vlevo) a Jsme na tebe hrdí, Gal Gadot. Z Tel Avivu to není tak daleko do Bejrútu a Ammánu, ale pokud se uvažování týká, je ta vzdálenost nebetyčná. (Zdroj: Web Israel21c.)

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 6.6.2017 10:25 | karma článku: 28.43 | přečteno: 1056x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Jasná odpověď

Po nedávném smíření dvou palestinskoarabských frakcí, exteroristického Fatahu a teroristického Hamasu, stanovil Izrael podmínky, za nichž bude ochoten s novou reprezentací jednat.

20.10.2017 v 8:30 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 181 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fraška v Petrohradu

Není nad to, když se autoritářské, totalitní či jiné režimy s viditelným deficitem demokracie snaží mistrovat demokracie skutečné, z nichž by si mohli vzít příklad.

19.10.2017 v 15:55 | Karma článku: 28.14 | Přečteno: 686 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Blýskání na lepší časy?

Vypadá to tak. Egyptská turistika zaznamenává boom. Nedosahuje ani zdaleka hodnot z doby před revolučním únorem 2011, ale přece jenom. Posuďte sami.

19.10.2017 v 9:15 | Karma článku: 7.17 | Přečteno: 161 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Pekingská inspirace

Ve středu (18/10) začal v kontinentální Číně sjezd tamní komunistické strany. Můžeme se z této monstrózní akce něčemu přiučit? Jak kdo. Přinejmenším jeden aspekt věci pominout nelze.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 151 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Jiří Beneš – Jak a kdy vznikla Bible?

Bible je soubor starověkých textů, které křesťanství a zčásti i judaismus považují za posvátné a inspirované Bohem. Proto se nazývá také Písmo svaté (lat. Scriptura sacra nebo Scriptura sancta) nebo krátce jen Písmo.

21.10.2017 v 8:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 |

Karel Sýkora

Na jakou práci se hodíš?

Málokdo je ve svém životě šťastný, pokud má ubíjející a nezajímavou práci. Aby se člověk cítil šťastný, měl by se věnovat činnostem, které co nejlépe odpovídají jeho osobnostnímu typu a podle toho si zvolit zaměstnání.

20.10.2017 v 22:07 | Karma článku: 3.99 | Přečteno: 194 |

Lukáš Vítek

Ze zápisků průvodce na zámku: kap. Neznámý host

Jako průvodce většinou nevíte, koho provádíte. Jako průvodce odhalujete svou osobnost (mluvíte ironicky, vážně, s odstupem nebo zas kontaktně). Jako průvodce se vydáváte na pospas kolísavé pozornosti šedé zóny naslouchajících,

20.10.2017 v 15:40 | Karma článku: 6.81 | Přečteno: 172 | Diskuse

Iveta Svobodová

Na křídle větrného mlýna Františka Kožíka

Před léty jsem četla tento životopisný román o malířce Zdence Braunerové. Tehdy mi přišla neprávem opomenutá a ten pocit mám dodnes. Přitom to byla velká malířka a ještě úžasnější člověk.

20.10.2017 v 12:01 | Karma článku: 7.90 | Přečteno: 121 | Diskuse

Karel Sýkora

Proč už jen neslýchám hlas pastýře?

Pastevec, někdy nazývaný též pastýř, má na starosti pastvu užitkových zvířat, především skotu, ovcí a koz, popřípadě další práce s tím související.

20.10.2017 v 7:26 | Karma článku: 4.79 | Přečteno: 82 |
Počet článků 1928 Celková karma 19.93 Průměrná čtenost 942

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.