Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už zase řešíme morální dilemata. Jako za komunismu

17. 05. 2017 10:00:35
O odchodu Terezu Boehmové z postu administrátorky blogů na serveru iDNES.cz jsem se nedozvěděl z tohoto serveru (moje chyba), ale až v neděli 14/5 z televizního pořadu Newsroom (ČT24). Tato informace mě zasáhla.

Následně jsem si na jejím blogu (ještě na iDNES) přečetl důvody odchodu. Připomeňme si je:

Nejprve v článku „Po 10 letech odcházím z pozice administrátorky blogu iDNES.cz“ (5/5) Tereza vysvětlila, že neodchází

  • ...kvůli skvělým pracovitým kolegům, ale kvůli majiteli novin, pro kterého už nechce pracovat a kvůli kterému se noviny dostaly do nezáviděníhodné pozice a ztratily podle jejího názoru zbytky kreditu.

A v prezentační rubrice dodává:

  • "Od roku 2007 do května 2017 jsem pracovala pro iDNES.cz - jako administrátorka tohoto blogu, pozici adminky jsem opustila na protest proti zásahům majitele Andreje Babiše do obsahu novin a na protest proti vědomé kolaboraci některých zaměstnanců s majitelem. Pro mě tito lidé zostudili novinářské poslání a cítím, že nemohu být po těchto událostech součástí značky iDNES a MF DNES."

Jasná slova. Stejně se musí ptát každý z nás. Můžeme být také my, blogeři, po tom všem, co vztah NOVINY – MAJITEL provází, součástí značky iDNES?

To je ono dilema, z nadpisu článku.

Proč jako za komunismu? Každý slušný člověk, pro něhož prioritní hodnotou v životě nebyla vlastní úspěšnost, a který dohlédl dál než k této hranici a nebyl hluchý k tichému hlasu svého svědomí, musel v té době řešit větší či menší dilemata. Vstoupit do SSM? Do KSČ? Jít do prvomájového průvodu? Podepsat Chartu 77? Podepsat Antichartu? Emigrovat? Přihlásit se ve svém okolí (ve škole, v zaměstnání) k víře v Boha a stát se terčem ponižujícího posměchu? (Vím, o čem mluvím.) Jít vojnu do komunistické armády, nebo se raději nechat zavřít? Být v pracovním týmu (tehdy kolektivu) za černou ovci, protože odmítám vstoupit do BSP, SČSP a podobných organizací? A tak dále.

O tom všem jsem přemýšlel v okamžiku, kdy Babiš koupil MAFRU. A řešil ono dilema: zůstat na blogu, nebo kvůli Babišovi odejít? Exadministrátorka Tereza způsobila (a to píšu v dobrém), že o tom všem přemítám od neděle ještě intenzivněji.

Mé rozhodování je o to složitější, že jsem na blog iDNES přišel v červenci 2012. Důvod byl unikátní. Krátce předtím mě pozval na izraelskou ambasádu tehdejší velvyslanec Yaakov Levi. Zajímal se o moji (proizraelské) blogerskou činnost: jeho otázky a reakce mě inspirovaly (aniž on o tom dodnes tuší) k tomu, abych přešel na blog, který má větší čtenost a také větší zpětnou vazbu (než BB na LN). Volba padla na iDNES. Zhruba za rok koupil MAFRU (mediální dům, který vydává MF DNES a LN) Andrej Babiš, který se za dalších sedm měsíců stal členem vlády. Dilama narůstalo do obrovských rozměrů.

Zůstat na blogu, který má na veřejné mínění zřejmě větší vliv než jakýkoli jiný podobně koncipovaný blog (který je součástí zpravodajského serveru), anebo se vzdát této možnosti svobodně prezentovat své názory? Dilema je to komplikovanější než ta z doby nadvlády komunistické strany, protože tehdy bylo DOBRO a ZLO jasně odlišeno.

Ale dnes? Je Babiš takové zlo, abych kvůli němu opustil stále ještě svobodné médium (nepovažuji blog na iDNES za nesvobodný – za celá ta léta, co patří Babišovi jsem se při publikování svých textů s žádnou formou cenzury nikdy nesetkal)? Mám dobrovolně vyklidit pole jako řadový bloger a tím se připravit o možnost informovat internetovou veřejnost o svých úhlech pohledu? Nebylo by to jen plané gesto bez většího významu (což neplatí o odchodu jak Terezy Boehmové, tak dříve všech, kdo odešli z MF DNES a založili jiná média: Echo24 nebo Forum24 – to naopak mělo význam zcela zásadní)? Nevylil bych s vaničkou i dítě?

Od neděle 15/5 o tom intenzivně přemýšlím, vážím PRO a PROTI a hledám správné řešení. Existuje ale?

Když jsem za komunismu takto přemítal emigraci, na rozdíl od svého bratra jsem zůstal. Důvodů proč jsem se tak rozhodl bylo víc, ale jeden obecný mohu vztáhnout i na situaci, o níž píšu v tomto článku.

Dospěl jsem v závěru, že je možné žít v komunistickém Československu a zůstat slušným člověkem.

Ve vztahu k blogu na iDNES říkám: Dokud budu moci psát svobodně, zůstanu. Je snad možné publikovat na iDNES a zůstat slušným blogerem. Ostatně: byli jsme tu před Babišem a budeme i po něm (doufejme).

P. S.: Pro všechny, kdo trpí „protistejskalovou obsesí“ dodávám, že jsem si dobře vědom toho, že můj postoj je možné postavit na pranýř a kritizovat, kritizovat a kritizovat. Máte-li tu potřebu, směle do toho. Kůže na trh byla právě přinesena.

... zlomový okamžik, který přispěl k tomu, že jsem se stal členem komunity blogerů iDNES. Červenec 2012. S izraelským ambasadorem Yaakovem Levym (vpravo)./Foto: Archiv autora článku.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 17.5.2017 10:00 | karma článku: 27.38 | přečteno: 1373x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Premiér cestovatel

Stabilita Libanonu je důležitá pro celkovou stabilitu regionu. Ta je obecně křehká – stačí málo a oheň je „na střeše“.

22.11.2017 v 0:20 | Karma článku: 5.50 | Přečteno: 217 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Prezidentův tanec mezi vejci

V neděli 19/11 ministři zahraničí Arabské ligy na zasedání v Káhiře nešetřili kritikou libanonské teroristické organizace Hizballáh. K nelibosti libanonského zástupce a následně i libanonského prezidenta.

21.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 15.68 | Přečteno: 410 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K neudělení prezidentské milosti

Pátého ledna 2017 jsem na svém blogu psal o případu izraelského vojáka Elora Azarii, který zastřelil již zpacifikovaného teroristu. Ten se krátce předtím pokusil zavraždit jiného příslušníka Obranného vojska Izraele (IDF).

20.11.2017 v 17:30 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 616 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Politický zázrak

Mám sen. Velký, obtížně splnitelný, vyžadující trpělivost, víru a naději. A také nezměrné úsilí a ovšem i nezbytnou dávku zvláštního druhu štěstí.

20.11.2017 v 10:05 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 443 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Stisk Studentský deník

Dcery tvrdí, že jsem v pětačtyřiceti začal dělat youtubera, říká novinář Jindřich Šídlo

Svoji profesi dělá přes pětadvacet let a patří mezi novinářskou tuzemskou špičku. Nyní se přesunul k vizuální novinářské tvorbě a vytváří s kameramanem Tomášem Dusilem satirický pořad Šťastné pondělí pro portál Seznam Zprávy.

14.11.2017 v 22:04 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 481 | Diskuse

Tomáš Vyoral

JXD: další Reflexivní demokrat na baterky s totalitními choutkami

Zakažte Aeronet, ohrožuje naše děti! hlásá JXD z Refexu. Alternativci se alternativa zajídá a po vzoru svých "oblíbených" komunistů by konal "demokraticky" se stejnou parádou. A propos: marijánka "vaše" děti neohrožuje?

13.11.2017 v 11:11 | Karma článku: 40.48 | Přečteno: 2105 | Diskuse

Jan Bartoň

Senátor John McCain - apoštol politické korektnosti

Republikán John McCain byl v roce 2008 kandidátem Republikánů na prezidenta a prohrál s Barackem Obamou. Byl proti Donaldu Trumpovi během republikánských primárek roku 2016 a pracuje proti němu stále.

13.11.2017 v 8:05 | Karma článku: 30.81 | Přečteno: 733 | Diskuse

Pavel Ďuran

Podvody při volbách?

O co komu zase jde? Volby skončily tak, jak skončily, blíží se další, ty prezidentské, jejichž výsledek je opět předvídatelný.

11.11.2017 v 5:48 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 643 | Diskuse

Jan Bartoň

Jsem člověk, poněkud v tísni

Billboardová kampaň Člověka v tísni rozbouřila internetové diskuse podobně jako fotografie prvňáčků odněkud z Teplicko-Mostecka. Nebydlím sice v Praze či dalších „velkých“ městech, ale jsem z této kampaně poněkud v tísni.

10.11.2017 v 13:27 | Karma článku: 33.29 | Přečteno: 1129 | Diskuse
Počet článků 1962 Celková karma 18.89 Průměrná čtenost 940

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.