Reakce, která si žádá vysvětlení

Napsala Hana V. v diskusi pod mým článkem „K útokům na křesťany v Egyptě: Den poté“ (blog iDNES 10/4/2017) věty, k nimž se musím obsáhleji vyjádřit. Neb jsem byl obviněn ze lži.

 

Hana V zareagovala slovy:

 

  • Já chápu, že jako delegát či co tam jste, máte své zájmy … Nicméně lhát o tom, že dle vás žádné nebezpečí neexistuje, když i naše ministerstvo zahraničí varuje …

 

Ad 1

Nejsem ani delegát či něco podobného. Nemám v Egyptě žádné „své zájmy“. Ano, navštěvuji tuto zemi poměrně často, zajímám se o ni, sleduji jako málokdo z „obyčejných“ lidí v ČR tamní politiku a speciálně dění na Sinaji, k němuž mám zvláštní osobní vztah – ale to vše dělám jako soukromá osoba, která se prostřednictvím svého blogu snaží podělit o nabyté vědomosti a poznatky. V naději, že to může někoho zajímat a být užitečné.

 

(Vedle toho také s lidmi, kteří o to mají zájem - například známí, kteří plánují Egypt navštívit –, o té zemi hovořím, odpovídám na otázky, dávám vyžádané (ano, vyžádané) praktické rady a říkám pravdu o tom, jak vypadá situace „v terénu“. To vše zdarma a nezištně, bez jakýchkoli postranních zájmů. Vlastně ano, jeden zájem mám. Aby byl Egypt stabilní a prosperující zemí, neb stabilní Egypt rovná se stabilnější Střední východ a stabilnější svět. Pokud jde o prosperitu Egypta, zjednodušeně řečeno: čím více turistů, tím více dolarů a tím lépe pro egyptskou ekonomiku. A čím lepší kondice egyptské ekonomiky, tím větší stabilita státu – a čím stabilnější Egypt, tím stabilnější Střední východ. A dál už to známe.)

 

Ad 2

Silný argumentační kalibr použila Hana V: prý lžu o tom, že žádné nebezpečí neexistuje. Nic takového ovšem v mém článku nenajdeme. Nenapsal jsem, že žádné nebezpečí neexistuje. Psal jsem o vlivu výjimečného stavu na turistiku. Doslova, abych citoval sám sebe:

 

  • Lidé, kteří se v příštích týdnech chystají do Egypta na dovolenou se mohou s obavami ptát, jaký vliv bude mít výjimečný stav na kvalitu jejich pobytu. Osobně se domnívám, že vůbec žádný.

 

A dále:

 

  • Řečeno v nadsázce: pokud se turisté nevydají do Egypta s cílem narušovat opatření výjimečného stavu (…) nemají se stran výjimečného stavu čeho obávat.

 

Tvrdím něco takového proto, že jsem jako relativně častý návštěvník Egypta pobýval v této zemi za Mubaraka (prezident), Tantáwího (šéf Nejvyšší rady ozbrojených sil), Mursího (prezident), Mansúra (prozatímní prezident) a Sisiho (současný prezident), přičemž za některých vladařů fungoval či byl byl dočasně zaveden výjimečný stav – a nikdy to nemělo na turistický pobyt žádný negativní vliv.

 

Na druhu stranu samozřejmě velice dobře vím, že určitá nebezpečí existují, ale o tom jsem v článku, na který reagovala Hana V., nepsal. Kdyby se nějaký český návštěvník Alexandrie rozhodl v neděli 9. dubna 2017 navštívit koptskou katedrálu svatého Marka, anebo se čirou náhodou nacházel v její blízkosti, a bylo to v době teroristického útoku, mohl přijít o život. Podobných nebezpečí existuje v Egyptě celá řada – stejně tak ale existují kdekoliv jinde, například ve Stockholmu.

 

Ad 3

Kdybych psal obecně o bezpečnosti v Egyptě ve vztahu k obvyklým turistickým destinacím (Hurghada, Marsa Alam, Šarm aš Šajch, nikoli Taba), uvedl bych, že tyto oblasti jsou bezpečné a turistům prakticky nic nehrozí. Byla by to lež? Nikoli. Byl bych v souladu s tím, co píše ve svém doporučení české ministerstvo zahraničí a na co se Hana V. odvolává.

 

Ministerstvo zahraničí dne 10. dubna 2017 na svém webu uvedlo:

 

  • V průběhu výjimečného stavu (egyptská – LS) exekutiva získá široké pravomoci především v trestněprávní oblasti a bude moci v přesně vymezených případech omezit některá egyptskou Ústavou zaručená práva. V tuto chvíli neexistuje předpoklad, že by nařízení o vyhlášení výjimečného stavu mělo jakýkoliv přímý vliv na fungování egyptských turistických letovisek u Rudého moře. Občanům ČR pobývajícím v Egyptě v rámci organizované turistiky doporučujeme řídit se pokyny cestovních kanceláří a jejich delegátů.

 

Kdo si pozorně přečte můj blogerský článek „K útokům na křesťany v Egyptě: Den poté“, zjistí, že v předmětné záležitosti říkám to samé, co české ministerstvo zahraničí. Kde v mém článku našla Hana V. lež opravdu netuším; je to pro mě velká záhada. Jenom bych podotkl, že ačkoli můj článek byl publikován v pondělí 10/4 odpoledne (16:20) a doporučení MZV o zhruba čtyři a půl hodiny dříve, zmíněné doporučení jsem v době psaní svého textu neznal – seznámil jsem se s ním až poté, co jsem si kolem 17:30 přečetl diskusní příspěvek Hany V., který mě inspiroval k napsání této odezvy.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 11.4.2017 8:00 | karma článku: 21,04 | přečteno: 944x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Slovo k migračnímu paktu

18.4.2024 v 21:36 | Karma: 0

Lubomír Stejskal

Je válka na spadnutí?

13.4.2024 v 23:55 | Karma: 0

Lubomír Stejskal

Už půl roku...

6.4.2024 v 23:12 | Karma: 0
  • Počet článků 4799
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 839x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal