Izrael: Na okraj nového zákona o NGO

15. 07. 2016 10:00:00
Ta věc vyvolala hysterii. Tak trochu ve stylu potrefené husy. Veřejnoprávní rozhlas se dokonce ptá: Je to začátek konce izraelské demokracie? Silná slova.A šéf opozice mluví o pučícím fašismu. Pomátl se snad?

O co jde? V pondělí 11/7 schválil izraelský parlament zákon, podle kterého musí neziskové organizace (NGO), které jsou financovány z více než padesáti procent zahraničními vládami či jejich agenturami, případně Evropskou unií (nebo jejími agenturami), tuto skutečnost uvádět (což bylo i dosud) – a co je podstatné: Registrátor NGO bude nyní tyto údaje zveřejňovat na svých internetových stránkách.

Smyslem této iniciativy, kterou předložila ministryně spravedlnosti Ayelet Šakedová (obr. níže), je větší zpřehlednění financování NGO. Dalo by se tedy předpokládat, že zákon bude přijat za všeobecného souhlasu zprava i zleva, leč nebylo tomu tak. Obecně jsou sice všichni pro transparentnost financování, ale když přijde na lámání chleba, je mnohé jinak.

Podle dostupných informaci (web Eretz.cz) je v Izraeli registrováno na 30 tisíc NGO, přičemž aktivních jich je asi padesát procent. To jsme na nějakých patnácti tisících. Nejvíce mediálního povyku kolem nového zákona je ovšem slyšet z drtivé menšiny z nich. Server Eretz přináší (12/7) čísla: Z 27 dotčených NGO organizací převážně placených cizinou jich 25 prosazuje levicovou či krajně levicovou agendu.

Jinak řečeno protivládní, zhusta přímo protiizraelskou. A tady je třeba zdůraznit zásadní věc: tyto NGO nikdo nezakazuje ani neruší. Jde pouze o to, aby izraelská veřejnost věděla, kdo a za jaké vládní (zahraniční) peníze vyvíjí takovou či onakou činnost a snaží se zvenčí působit na izraelskou politiku. Slovy poslance Smotriče: Dosud šlo o netrasparentní metodu prosazování cizích zájmů v Izraeli. Bude-li nyní zahraniční zasahování zveřejněno, každý občan si může vytvořit úsudek, zda je či není legitimní.

Uveďme hypotetický a pro srozumitelnost extrémní příklad. V ČR vznikne NGO, která bude prosazovat, aby se severní Sudety staly součástí Spolkové republiky. V rámci zákona o transparentnosti financování českých NGO placených ze zahraničí (z více než 50%) bychom se posléze dozvěděli, že peníze přicházejí této NGO od agentury, která je přímo napojena na spolkovou vládu. Když už nic jiného, tak jedna věc je důležitá: je prostě dobré to vědět. A o to jde. (Co by po zjištění této skutečnosti následovalo, je až „II. fáze“ celého problému.)

Byl-li tento příklad přehnaný a nereálný, pak stoupenci izraelského „Transparency Law“ uvedli dva jiné, které už nejsou za hranicí politické sci-fi.

Ministryně Šakedová v rozpravě řekla:Představte si, že by Izrael financoval mimoparlamentní organizace v Británii, které podporují Brexit, čili vměšovali bych se do vnitřních britských záležitostí. Co by se stalo pak? Náš velvyslanec by byl okamžitě předvolán k pokárání.

A premiér Netanjahu, který zákon také podporuje, uvedl:Zkuste si představit (co by se dělo – LS), kdyby Izrael finacoval baskické organizace usilující o nezávislost na Španělsku. (Raději si něco takového ani nepředstavovat.)

Něco podobného se děje v Izraeli: zahraniční vlády či agentury se prostřednictvím NGO vměšují do vnitřních izraelských záležitostí, přičemž tyto NGO, jak již řečeno levicové až krajně levicové, zhusta vystupují proti izraelským životním zájmům.

Je ovšem příznačné, že právě levice vyvolala onen mediální povyk – a zahraničí tomu ochotně skočilo na špek. Některé západní vlády včetně USA, a samozřejmě také EU, vyjádřily „znepokojení“. Šéf levicové opozice v Knessetu Jicchak Herzog označil nový zákon jako ukázku toho, že se do izraelské společnosti vkrádá pučící fašismus. Také u nás některá média označila novou právní úpravu jako kontroverzní a dokonce na webu Českého rozhlasu Plus se objevil titulek „Začátek konce izraelské demokracie?“ Zatím s otazníkem. Za sebe odpovídám: Nikoli. Jen nezbytný akt sebeobrany. A znovu opakuji: nejde o žádný zákaz, ale o odkrývání mnohdy nepříjemné pravdy.

Že tomu tak skutečně je dokládá čtvrteční (14/7) článek Maxe Blausteina na již zmíněném zpravodajském serveru Eretz. Píše se v něm, že den poté, co Knesset přijal „Transparency Law“ zveřejnil jeden vyšetřovací podvýbor Senátu Spojených států informaci, že americký State Department poskytl během 14 měsíců bezmála 350 tisíc dolarů jako podporu skupině, která v minulých izraelských volbách 2015 usilovala o porážku Benjamina Netanjahua. Jde o organizaci OneVoice International, resp. její dvě sekce, izraelskou a tu, která působí na území Palestinské autonomie v Judeji a Samaří a v Pásmu Gazy. OneVoice vytvořila za americké peníze organizační infrastrukturu (databáze kontaktních informací, síť aktivistů), kterou pak využívala její dceřiná organizace „Skupina V15“. Její aktivisté pak ve volební kampani 2014-2015 agitovali ve stylu „Volte kohokoliv, jen ne Bibiho (Netanjahuova přezdívka)“.

Dáme-li do správných souvislostí, jaký vztah má k Bibimu prezident Obama a jaký vztah k Izraeli chová State Department, vychází nám z toho, že je dobré vědět, na jaké účely jdou peníze americké vlády. A také kvůli tomu byl nový zákon v Knessetu schválen.

... 11/7/2016: Ministryně Ayelet Šakedová během rozpravy v izraelském parlamentu. "Transparency Law" byl přijat poměrem hlasů 57:48. (Zdroj: Times of Israel)

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 15.7.2016 10:00 | karma článku: 30.84 | přečteno: 922x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Nakupování jako vlastizrada?

Začátkem ledna otevřel Rami Levy, jeden z největších izraelských byznysmenů v oblasti výstavby maloobchodních řetězců, nové nákupní centrum na severu Jeruzaléma, ve čtvrti Atarot.

20.1.2019 v 12:50 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 345 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiér: Z Dálného východu do Oxfordu (+ příloha)

Oxford Union (OU) je elitní diskusní klub při stejnojmenné prestižní anglické univerzitě. V minulosti zde vystoupily rozmanité osobnosti blahé i neblahé paměti.

20.1.2019 v 10:15 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 158 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K sexuálnímu skandálu v izraelské justici

Je to jeden z té skupiny případů, o nichž platí: za vším hledej ženu. Mnohé ženy nemusí mít moc, ale mají jinou zbraň: erotickou přitažlivost. A ta pak mění osudy a dějiny, nad nimiž vládnou a jimž dominují muži.

19.1.2019 v 17:20 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 460 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Huawei: Několik poznámek

Nebudu chodit kolem horké kaše. Obavám vyjádřeným institucí k tomu určenou (NÚKIB), jež se týkají společnosti Huawei, dobře rozumím. Kdo jiný by měl varovat, než tento úřad.

18.1.2019 v 16:54 | Karma článku: 26.41 | Přečteno: 881 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Komentování sjezdového lyžování, aneb horor v ČT pokračuje.

Zlatá medaile Ester Ledecké na ZOH v super G byl jeden z největších sportovních zážitků. V protikladu bylo snad jen komentování Lucie Pešánové. Na zlaté jízdě nenechala nitku suchou. K dalšímu přenosu sjezdového lyžování

20.1.2019 v 13:34 | Karma článku: 36.26 | Přečteno: 2151 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nakupování jako vlastizrada?

Začátkem ledna otevřel Rami Levy, jeden z největších izraelských byznysmenů v oblasti výstavby maloobchodních řetězců, nové nákupní centrum na severu Jeruzaléma, ve čtvrti Atarot.

20.1.2019 v 12:50 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 345 | Diskuse

Jan Ziegler

Srovnávat Palachův týden a protesty žlutých vest je hodně hloupé

Přehlídka mimořádné komunistické policejní brutality se odehrála tenkrát před třiceti lety v Praze na Václavském náměstí v rámci Palachova týdne. Lidé si připomínali památku studenta Jana Palacha.

20.1.2019 v 12:18 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 349 | Diskuse

Radek Šostý

Kabát hanby těch, kteří řeční o Palachovi.

„Nic nechybí na kabátu hanby, který důstojně nese většina řečníků. Prázdnota, zkroucení jejich slov, ze kterých jsou vyšlapány smysl i pravda ...

20.1.2019 v 11:39 | Karma článku: 27.49 | Přečteno: 810 | Diskuse

Terezie Čerbáková

Přerostlý bůček

Až mě sundaj, pořád poběžím. Ale to už budu stařena. Každá minuta je tady dlouhá jak rok. Čumím do stejnýho místa. Večer budu všechny ty reklamy recitovat. Přiznávám, na slalom mezi sněhovými vločkami jsem rozmazlená.

19.1.2019 v 23:59 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 344 | Diskuse
Počet článků 2488 Celková karma 23.52 Průměrná čtenost 1003

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz