České paradoxy: Pro Jourovou vazba, pro Kroupu cena

23. 03. 2015 8:00:00
• Otázka pro vás. Jaký byste měli vztah k novináři, který by natočil reportáž o vaší údajné korupci a vy byste se kvůli tomu dostali do vazby, aniž byste cokoli spáchali?

Ano, hovořím o kauze Věry Jourové, která (ta kauza) v roce 2006 a letech následujících zásadním způsobem otřásla mojí důvěrou v justici polistopadového demokratického režimu. Ale to uvádím jen na okraj (protože tak to prostě je).

Případu se znovu dotkl v nedělních (22/3) Otázkách VM ve vysílání České TV vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Tady je přepis jeho vyjádření, který přinesl server Echo24 (v článku "Babiš u Moravce ztratil nervy ...", 22/3):

Může za to, že se Věra Jourová, nutno říci nevinná VJ, dostala do vazby (díky čemuž se jí v té době zhroutil svět, kromě jiného to zdravotně postihlo její dceru, samotné Jourové vykradli byt i peníze z konta atd.) Janek Kroupa, který tehdy zpracoval kauzu Budišov pro pořad „Na vlastní oči“ TV Nova?

Nemyslím. Tedy přesněji: nemůže za to přímo, neboť Jourovou poslala za katr státní moc, nikoli on jako novinář. A nepřímo? Obávám se, že bezpochyby ano. Proč?

Server Britské listy zveřejnil 12. 9. 2008 otevřený dopis Věry Jourové tehdejšímu premiérovi Mirku Topolánkovi, jehož úvodní část uvádím v šedém boxu (z technických důvodů nebylo možné pořídit screenshot).

Z otevřeného dopisu V. Jourové MP Topolánkovi/2008

Vážený pane předsedo vlády, obracím se na Vás poté, co jsem vyslechla Váš projev na sjezdu Strany zelených. Vyjádřil jste se zcela jasně, že se zasadíte o vyčištění Augiášova chléva a že chcete "zamezit zneužívání policie, státního zastupitelství, justičních orgánů...". Pokud to myslíte vážně, žádám Vás, abyste nechal prošetřit můj případ, který je přímo inkubátorovým příkladem svinstev, o kterých jste nejspíš hovořil. V říjnu roku 2006 jsem byla na základě reportáže TV Nova obviněna z korupce, na měsíc zavřena do vazby a téměř dva roky jsem byla trestně stíhána v takzvané kauze Budišov, se kterou jsem neměla pranic společného.

V reportáži jsem osobně nijak nevystupovala, mé jméno vyslovili pouze provokatéři najatí televizí a reportér Janek Kroupa, který mě bez důkazů označil za zkorumpovaného člověka. Vyslovil tak před miliony lidí rozsudek bez soudu, neměla jsem sebemenší možnost se jakkoli bránit. Přirovnala bych to popravě ze zálohy.

Věra Jourová má tedy za to, že za jejím zatčením a následnou vazbou stojí také Janek Kroupa. Očekávala omluvu, jak je patrné z pořadu České TV „Interview“ z 1. 8. 2014:

Janek Kroupa se sice setkání s paní Jourovou v té době nebránil, ale svoji vinu, řekněme v morální rovině (jiná ani být nemůže), vždy zásadně odmítal. Mimo jiné proto, že o tom, že je zkorumpovaná prý nehovořil on, ale lidé v jeho reportáži. (A kdo z nás si pamatuje, co kdo tehdy v onom pořadu řekl? Možná prezident Miloš Zeman se svojí fenomenální pamětí sahající desítky let dozadu – viz jeho vyjádření týkající umístění článku Ferdinanda Peroutky o Hitlerovi -, ale u něj zase nevíme, jestli předmětnou relaci sledoval. Mimochodem najít ji v archivu je stejně obtížné, jako pro Jiřího Ovčáčka nalézt Peroutkův text o Hitlerovi – gentlemanovi; mně osobně se to nepodařilo, ale tolik času nemám; nejsem hradní mluvčí, nýbrž obyčejný smrtelník z podhradí.)

Podstatné ovšem je, že Kroupova reportáž, o níž někteří říkají, že v ní „všechno pomotal“, posloužila policii jako jeden z důkazů proti Jourové, když formulovala usnesení o trestním stíhání, z něhož uvádím důležitou část:

Ať už na kauzu Budišov a roli Janka Kroupy v ní nahlížíme jakkoli, není pochyb o tom, že jeho investigativní materiál, který o případu odvysílala TV Nova, je nanejvýš problematický a rozhodně by neměl být důvodem pro udělení žurnalistické ceny. A už vůbec ne „za významný novinářský počin“ - nejen kvůli excesu, kterého se i díky němu dopustila státní moc na Věře Jourové, ale také proto, že ledacos bylo nakonec poněkud jinak, než jak se nám snažil Janek Kroupa namluvit.

Ne tak ovšem v českých zemích – a to je lehce šokující paradox. Janek Kroupa obdržel 24. května 2007 prestižní ocenění pro žurnalisty do 33 let – Novinářskou křepelku. Za co? Jak je patrné ze screenshotu Českého literárního fondu, který ceny uděluje – ano, zejména za kauzu Budišov ...

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 23.3.2015 8:00 | karma článku: 26.08 | přečteno: 1312x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Senát a Taba

V pondělí 22/4 večer skončilo v Egyptě třídenní referendum o změnách stávající ústavy, která, řekne-li lid ANO, přinese řadu změn. Nejčastěji se hovoří o tom, že dá šanci stávajícímu prezidentovi být déle v úřadu.

24.4.2019 v 11:30 | Karma článku: 4.98 | Přečteno: 132 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Čaputová, Zelenskyj a Institut Václava Klause

V souvislosti se Zelenského volebním úspěchem na Ukrajině jsem si připomněl nedávné vítězství Zuzany Čaputové na Slovensku. Institut VK ji vyplísnil za to, že nemá politickou zkušenost. A nejen to.

24.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 585 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak jsou krásné, když se odhalí

Antonia Yaminová je evropskou šéfkorespondentkou izraelské veřejnoprávní televize KAN11. Na svém Twitteru upozornila 20. dubna na jeden pořad této televize, který pojednává o první afghánské modelce (video níže).

23.4.2019 v 15:15 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 564 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ještě k odvolání Jiřího Fajta (Doplněno/opraveno)

Jeho kauza má více aspektů, ty odborné, myšleno umělecké, přenechme odborníkům. Však už se mnozí vyjádřili. Nejen tuzemští. Podpora ze zahraničí o mnohém vypovídá. Nejde ale jen o uměleckou stránku věci.

23.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 718 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Libor Čermák

Musí ČT štvát proti buddhistům?

Přestože se už dávno ví, že za velikonočními atentáty na kostely jsou islamisté, tak se divím, že v České televizi se ozývají hlasy, které štvou proti buddhistům. Ať se na mne nezlobí, ale mne se toto jejich štvaní vůbec nelíbí.

24.4.2019 v 19:00 | Karma článku: 34.88 | Přečteno: 805 |

Jaroslav Pomp

Media jako PR agentury masových zločinců

Turistický ráj Srí Lanka se proměnil v peklo. A když ještě nebylo jasné, kdo útočil, novináři si opět kladli horečně otázku: Která teroristická skupina udeřila? A slétali se do postižené země jak masařky na smradlavé lejno.

24.4.2019 v 10:31 | Karma článku: 41.89 | Přečteno: 3809 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Máma má Emmu. Emma má meme. Majstrštyk Emma Smetana - smutné selfie s hořící Notre-Dame

Někteří zkrátka nesnesou srandu, je-li namířena proti nim - resp. jejich hlouposti. Příklad Emma Smetana a "smutná" selfie s Notre-Dame. A jejich spolubojovníci jsou natolik mimo, že to ještě sami čeří. Jako představitelé DVTV.

19.4.2019 v 11:19 | Karma článku: 46.84 | Přečteno: 6721 | Diskuse

Marek Lichtenberk

Porno versus dekonsolidace. Co ohrožuje veřejnoprávní média?

V pondělí jsem navštívil veřejný seminář „Nezávislost veřejnoprávních médií v ČR“, pořádaný Stálou komisí Senátu pro sdělovací prostředky.

16.4.2019 v 10:27 | Karma článku: 7.29 | Přečteno: 378 | Diskuse

Libor Čermák

Jak si představuji seriózní veřejnoprávní zpravodajství?

Politická korektnost je pro mnohé jistě zajímavá ideologie. Ale nezapomeňme, že to není ideologie jediná. V každé správné demokracii přeci má být politických směrů co nejvíc. A stejně by tomu mělo být i u veřejnoprávních médií.

15.4.2019 v 8:13 | Karma článku: 27.22 | Přečteno: 590 |
Počet článků 2608 Celková karma 19.60 Průměrná čtenost 996

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz