České paradoxy: Pro Jourovou vazba, pro Kroupu cena

23. 03. 2015 8:00:00
• Otázka pro vás. Jaký byste měli vztah k novináři, který by natočil reportáž o vaší údajné korupci a vy byste se kvůli tomu dostali do vazby, aniž byste cokoli spáchali?

Ano, hovořím o kauze Věry Jourové, která (ta kauza) v roce 2006 a letech následujících zásadním způsobem otřásla mojí důvěrou v justici polistopadového demokratického režimu. Ale to uvádím jen na okraj (protože tak to prostě je).

Případu se znovu dotkl v nedělních (22/3) Otázkách VM ve vysílání České TV vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Tady je přepis jeho vyjádření, který přinesl server Echo24 (v článku "Babiš u Moravce ztratil nervy ...", 22/3):

Může za to, že se Věra Jourová, nutno říci nevinná VJ, dostala do vazby (díky čemuž se jí v té době zhroutil svět, kromě jiného to zdravotně postihlo její dceru, samotné Jourové vykradli byt i peníze z konta atd.) Janek Kroupa, který tehdy zpracoval kauzu Budišov pro pořad „Na vlastní oči“ TV Nova?

Nemyslím. Tedy přesněji: nemůže za to přímo, neboť Jourovou poslala za katr státní moc, nikoli on jako novinář. A nepřímo? Obávám se, že bezpochyby ano. Proč?

Server Britské listy zveřejnil 12. 9. 2008 otevřený dopis Věry Jourové tehdejšímu premiérovi Mirku Topolánkovi, jehož úvodní část uvádím v šedém boxu (z technických důvodů nebylo možné pořídit screenshot).

Z otevřeného dopisu V. Jourové MP Topolánkovi/2008

Vážený pane předsedo vlády, obracím se na Vás poté, co jsem vyslechla Váš projev na sjezdu Strany zelených. Vyjádřil jste se zcela jasně, že se zasadíte o vyčištění Augiášova chléva a že chcete "zamezit zneužívání policie, státního zastupitelství, justičních orgánů...". Pokud to myslíte vážně, žádám Vás, abyste nechal prošetřit můj případ, který je přímo inkubátorovým příkladem svinstev, o kterých jste nejspíš hovořil. V říjnu roku 2006 jsem byla na základě reportáže TV Nova obviněna z korupce, na měsíc zavřena do vazby a téměř dva roky jsem byla trestně stíhána v takzvané kauze Budišov, se kterou jsem neměla pranic společného.

V reportáži jsem osobně nijak nevystupovala, mé jméno vyslovili pouze provokatéři najatí televizí a reportér Janek Kroupa, který mě bez důkazů označil za zkorumpovaného člověka. Vyslovil tak před miliony lidí rozsudek bez soudu, neměla jsem sebemenší možnost se jakkoli bránit. Přirovnala bych to popravě ze zálohy.

Věra Jourová má tedy za to, že za jejím zatčením a následnou vazbou stojí také Janek Kroupa. Očekávala omluvu, jak je patrné z pořadu České TV „Interview“ z 1. 8. 2014:

Janek Kroupa se sice setkání s paní Jourovou v té době nebránil, ale svoji vinu, řekněme v morální rovině (jiná ani být nemůže), vždy zásadně odmítal. Mimo jiné proto, že o tom, že je zkorumpovaná prý nehovořil on, ale lidé v jeho reportáži. (A kdo z nás si pamatuje, co kdo tehdy v onom pořadu řekl? Možná prezident Miloš Zeman se svojí fenomenální pamětí sahající desítky let dozadu – viz jeho vyjádření týkající umístění článku Ferdinanda Peroutky o Hitlerovi -, ale u něj zase nevíme, jestli předmětnou relaci sledoval. Mimochodem najít ji v archivu je stejně obtížné, jako pro Jiřího Ovčáčka nalézt Peroutkův text o Hitlerovi – gentlemanovi; mně osobně se to nepodařilo, ale tolik času nemám; nejsem hradní mluvčí, nýbrž obyčejný smrtelník z podhradí.)

Podstatné ovšem je, že Kroupova reportáž, o níž někteří říkají, že v ní „všechno pomotal“, posloužila policii jako jeden z důkazů proti Jourové, když formulovala usnesení o trestním stíhání, z něhož uvádím důležitou část:

Ať už na kauzu Budišov a roli Janka Kroupy v ní nahlížíme jakkoli, není pochyb o tom, že jeho investigativní materiál, který o případu odvysílala TV Nova, je nanejvýš problematický a rozhodně by neměl být důvodem pro udělení žurnalistické ceny. A už vůbec ne „za významný novinářský počin“ - nejen kvůli excesu, kterého se i díky němu dopustila státní moc na Věře Jourové, ale také proto, že ledacos bylo nakonec poněkud jinak, než jak se nám snažil Janek Kroupa namluvit.

Ne tak ovšem v českých zemích – a to je lehce šokující paradox. Janek Kroupa obdržel 24. května 2007 prestižní ocenění pro žurnalisty do 33 let – Novinářskou křepelku. Za co? Jak je patrné ze screenshotu Českého literárního fondu, který ceny uděluje – ano, zejména za kauzu Budišov ...

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 23.3.2015 8:00 | karma článku: 26.08 | přečteno: 1327x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K vraždě u pramene

Byl to ďábelský, hnusný, odporný, zákeřný a zbabělý čin. Arabští teroristé útočící na Židy v jejich odvěké zemi opět ukázali svoji pravou tvář. Podle svých soukmenovců v Pásmu Gazy to byli hrdinové.

23.8.2019 v 21:21 | Karma článku: 28.76 | Přečteno: 468 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bez osobních útoků by to nešlo, páni prezidenti?

Dovolte mi, abych bez jakékoli souvislosti s Milošem Zemanem citoval Jana Weicha: „Kde blb, tam nebezpečno.“ Jak by se toto konstatování líbilo příznivcům současného prezidenta?

22.8.2019 v 18:53 | Karma článku: 25.46 | Přečteno: 733 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Je rozhodnuto: Sněmovna se rozšíří. O dvojnásobek

Nikoli poslanců, ale podlahové plochy. Na více než 100 tisíc metrů čtverečních. Minulý týden tento záměr schválila příslušná komise na radnici hlavního města.

20.8.2019 v 12:00 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 286 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Je to tak nepochopitelné?

V únoru 2018 byl na křižovatce u vjezdu do města Ariel v samařské oblasti Země izraelské ubodán Arabem devětadvacetiletý Itamar Ben Gal. Zanechal po sobě ženu a čtyři děti.

20.8.2019 v 10:17 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 417 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Tomáš Flaška

Škube O2 své zákazníky více než jsme si dosud mysleli?

Sportovní, ale především fotbaloví fanoušci, v úterý smutně koukali na své televize, nebo počítače, když chtěli sledovat zápas Slavie o postup do asi nejlepší klubové fotbalové soutěže světa - Ligy mistrů.

23.8.2019 v 9:22 | Karma článku: 29.09 | Přečteno: 1005 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Prima začíná „mainstreamovatět“

V názvu jsem použil anglikanismus, za nějž se omlouvám. Na druhou stranu čeština jako hravý a tvořivý jazyk si s tím poradí, výraz ohne a přizpůsobí svým gramatickým zvyklostem.

19.8.2019 v 17:06 | Karma článku: 27.64 | Přečteno: 705 | Diskuse

Lubomír Sedlák

Budeme se jednou dívat na televizi především ze záznamu? Asi ne.

„Češi sledují televizi stále více mimo živé vysílání,“ sdělovala nedávno Mladá fronta Dnes s odvoláním na údaje společnosti Atmedia.

13.8.2019 v 21:48 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 426 | Diskuse

Dalibor Kurbel

Den, kdy zemřela televizní kultura

Opravdu dnes smí být v televizi každý? Je vhodné, aby bylo vysílání televizních pořadů s násilným a sexuálním obsahem přístupné dětem a mladistvým před 22. hodinou? Jaký vliv má na společnost vysílání závadných programů v TV?

10.8.2019 v 20:06 | Karma článku: 23.89 | Přečteno: 1884 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Pořady o vaření netáhnou. Přichází rytíři odhalující fake news. Po ČT Kachny Hezuckého!

Jsem klidný. Z poloviny máme vyhráno! Ruské a čínské lži nás nezblbnou. Po "zábavné soutěži" odhalující "fake news" z produkce ČT přijde v rámci zvýšení mediální gramotnosti další pořad: Kachny Patrika Hezuckého. Nás nedostanou!

9.8.2019 v 14:40 | Karma článku: 42.50 | Přečteno: 2227 | Diskuse
Počet článků 2710 Celková karma 20.56 Průměrná čtenost 986

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz