České paradoxy: Pro Jourovou vazba, pro Kroupu cena

23. 03. 2015 8:00:00
• Otázka pro vás. Jaký byste měli vztah k novináři, který by natočil reportáž o vaší údajné korupci a vy byste se kvůli tomu dostali do vazby, aniž byste cokoli spáchali?

Ano, hovořím o kauze Věry Jourové, která (ta kauza) v roce 2006 a letech následujících zásadním způsobem otřásla mojí důvěrou v justici polistopadového demokratického režimu. Ale to uvádím jen na okraj (protože tak to prostě je).

Případu se znovu dotkl v nedělních (22/3) Otázkách VM ve vysílání České TV vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Tady je přepis jeho vyjádření, který přinesl server Echo24 (v článku "Babiš u Moravce ztratil nervy ...", 22/3):

Může za to, že se Věra Jourová, nutno říci nevinná VJ, dostala do vazby (díky čemuž se jí v té době zhroutil svět, kromě jiného to zdravotně postihlo její dceru, samotné Jourové vykradli byt i peníze z konta atd.) Janek Kroupa, který tehdy zpracoval kauzu Budišov pro pořad „Na vlastní oči“ TV Nova?

Nemyslím. Tedy přesněji: nemůže za to přímo, neboť Jourovou poslala za katr státní moc, nikoli on jako novinář. A nepřímo? Obávám se, že bezpochyby ano. Proč?

Server Britské listy zveřejnil 12. 9. 2008 otevřený dopis Věry Jourové tehdejšímu premiérovi Mirku Topolánkovi, jehož úvodní část uvádím v šedém boxu (z technických důvodů nebylo možné pořídit screenshot).

Z otevřeného dopisu V. Jourové MP Topolánkovi/2008

Vážený pane předsedo vlády, obracím se na Vás poté, co jsem vyslechla Váš projev na sjezdu Strany zelených. Vyjádřil jste se zcela jasně, že se zasadíte o vyčištění Augiášova chléva a že chcete "zamezit zneužívání policie, státního zastupitelství, justičních orgánů...". Pokud to myslíte vážně, žádám Vás, abyste nechal prošetřit můj případ, který je přímo inkubátorovým příkladem svinstev, o kterých jste nejspíš hovořil. V říjnu roku 2006 jsem byla na základě reportáže TV Nova obviněna z korupce, na měsíc zavřena do vazby a téměř dva roky jsem byla trestně stíhána v takzvané kauze Budišov, se kterou jsem neměla pranic společného.

V reportáži jsem osobně nijak nevystupovala, mé jméno vyslovili pouze provokatéři najatí televizí a reportér Janek Kroupa, který mě bez důkazů označil za zkorumpovaného člověka. Vyslovil tak před miliony lidí rozsudek bez soudu, neměla jsem sebemenší možnost se jakkoli bránit. Přirovnala bych to popravě ze zálohy.

Věra Jourová má tedy za to, že za jejím zatčením a následnou vazbou stojí také Janek Kroupa. Očekávala omluvu, jak je patrné z pořadu České TV „Interview“ z 1. 8. 2014:

Janek Kroupa se sice setkání s paní Jourovou v té době nebránil, ale svoji vinu, řekněme v morální rovině (jiná ani být nemůže), vždy zásadně odmítal. Mimo jiné proto, že o tom, že je zkorumpovaná prý nehovořil on, ale lidé v jeho reportáži. (A kdo z nás si pamatuje, co kdo tehdy v onom pořadu řekl? Možná prezident Miloš Zeman se svojí fenomenální pamětí sahající desítky let dozadu – viz jeho vyjádření týkající umístění článku Ferdinanda Peroutky o Hitlerovi -, ale u něj zase nevíme, jestli předmětnou relaci sledoval. Mimochodem najít ji v archivu je stejně obtížné, jako pro Jiřího Ovčáčka nalézt Peroutkův text o Hitlerovi – gentlemanovi; mně osobně se to nepodařilo, ale tolik času nemám; nejsem hradní mluvčí, nýbrž obyčejný smrtelník z podhradí.)

Podstatné ovšem je, že Kroupova reportáž, o níž někteří říkají, že v ní „všechno pomotal“, posloužila policii jako jeden z důkazů proti Jourové, když formulovala usnesení o trestním stíhání, z něhož uvádím důležitou část:

Ať už na kauzu Budišov a roli Janka Kroupy v ní nahlížíme jakkoli, není pochyb o tom, že jeho investigativní materiál, který o případu odvysílala TV Nova, je nanejvýš problematický a rozhodně by neměl být důvodem pro udělení žurnalistické ceny. A už vůbec ne „za významný novinářský počin“ - nejen kvůli excesu, kterého se i díky němu dopustila státní moc na Věře Jourové, ale také proto, že ledacos bylo nakonec poněkud jinak, než jak se nám snažil Janek Kroupa namluvit.

Ne tak ovšem v českých zemích – a to je lehce šokující paradox. Janek Kroupa obdržel 24. května 2007 prestižní ocenění pro žurnalisty do 33 let – Novinářskou křepelku. Za co? Jak je patrné ze screenshotu Českého literárního fondu, který ceny uděluje – ano, zejména za kauzu Budišov ...

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 23.3.2015 8:00 | karma článku: 25.96 | přečteno: 1302x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za víkendem 16-17/2/2019 aneb Ano a ne

Co přinesla neděle sedmnáctého? V české politice dvě „nezměny“. Duo Babiš-Faltýnek zůstává v čele hnutí ANO. Jak říká jeden můj kolega: Proč nejsem překvapen.

17.2.2019 v 18:58 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 214 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I v hidžábu je krásná. Bez něj ale mnohem krásnější

Vzpomínáte na loňskou hidžábovou revoltu v Íránu? Během protivládních nepokojů našlo několik mladých žen odvahu: sundaly na veřejnosti muslimský šátek a neohroženě s ním mávaly ve vzduchu.

17.2.2019 v 8:40 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 882 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj konference ve Varšavě: Dobré znamení

Miloš Zeman by od Netanjahua rád slyšel, že ČR je nejlepším přítelem Izraele na celém světě. Když se ale ve Varšavě koná prestižní konference o Blízkém východě, na níž je Netanjahu přítomen, vyšle Praha pouze náměstka MZV.

16.2.2019 v 14:00 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 726 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jazykové poučení z jedné diplomatické rozepře

Kontroverze, kterou vyvolal ve Varšavě izraelský premiér Netanjahu kvůli obvinění Poláků z kolaborace s nacisty, si poměrně obšírně všimla i česká média. Byla to ovšem trochu bouře ve sklenici vody. A poučení?

15.2.2019 v 20:56 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 1804 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Václav Klaus mladší je trnem v oku mediálním vzdělávacím odborníkům

Při surfování internetem jsem narazil na dva komentáře, týkající se školství. Přičemž oba dva se trefovaly do současného předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny Václava Klause mladšího.

17.2.2019 v 11:06 | Karma článku: 38.61 | Přečteno: 1125 | Diskuse

Martin Faltýn

Letadla, lvíčci a lavina

Zní to jak název nějaké špatné italské komedie 70. let... leč omyl. Co mají tyto tři pojmy společného?

10.2.2019 v 17:24 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 225 | Diskuse

Jan Zíma

V kauze pořezání Petry Kvitové si pan obžalovaný nárokuje věci, na které nemá právo !

Mnohým by se mohlo zdát, že pan Žondra je nevinný, protože zarputile bojuje za svoji svobodu. Otázkou zní, zda si ji zaslouží ? Anebo je to celé jen bezohledné divadlo.

6.2.2019 v 18:56 | Karma článku: 29.49 | Přečteno: 1099 |

Roman Máca

Otevřený dopis České televizi

Situace na naší mediální scéně mě nenechává klidným, a proto jsem se rozhodl napsat otevřený dopis České televizi.

4.2.2019 v 12:35 | Karma článku: 41.38 | Přečteno: 14531 | Diskuse

Tomáš Flaška

Dnes to budou chtít poslanci televizi vytmavit

Ve Sněmovně by dnes mohlo dojít k hlasování o výročních zprávách České televize. Pokud je Sněmovna neschválí, padá televizní rada, tím i ředitel ČT a tím pádem i současný tým.

31.1.2019 v 5:06 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 2093 | Diskuse
Počet článků 2519 Celková karma 22.10 Průměrná čtenost 1000

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz