Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovo ke Stanislavu Grossovi

28. 04. 2014 23:05:00
• Jeden z diskutujících pod článkem Petra Závladského „Křišťálově čistý Standa“ (blog iDNES, 28/4) napsal: „Celej život budu svině, pak řeknu Pardon, pomodlím se a bude odpuštěno ?“

Odpověď zní: Nikoli. Bible ve své novozákonní části přináší příběh o Zacheovi. Kdo to byl? Vrchní výběrčí daní v Jerichu, muž bohatý – a nikoli poctivý. Hrubě neoblíbený. Když Ježíš Kristus, stejný Kristus, k němuž se dnes hlásí expremiér Stanislav Gross, procházel městem, Zacheus se s ním za zvláštních okolností setkal. Toužil ho spatřit a to se mu vrchovatě splnilo: Ježíš byl hostem v jeho domě.

Ne každý s tím byl srozuměn. Evangelista Lukáš, který tento příběh zaznamenal, píše: „A viděvše to všickni, reptali, řkouce: K člověku hříšnému se obrátil.“

Nic nového, tehdy jako dnes. Kristus u Zachea? Kristus v životě Stanislava Grosse? Mnohým kolem nás se to ani trochu nelíbí.

Kdyby byl Kristus u Zachea pohoštěn, odešel a hostitel se vrátil ke starým praktikám, měli by pravdu ti, kdo byli pohoršeni. K čemu by takové setkání bylo?

Zacheus však všem pochybovačům o smysluplnosti Krisovy návštěvy v jeho domě vyrazil trumfy z ruky. Slibem.

Aj, polovici statku svého, Pane, dávám chudým, a oklamal-li jsem v čem koho, navracuji to čtvernásob.“

A co na to Ježíš? Že si neměl nic nechat a dát všechno „na charitu“? Nikoli: „Dnes dostalo se spasení domu tomuto.“

Na otázku diskutujícího z úvodu článku můžeme tedy odpovědět: podle biblického učení nestačí „říci pardon, pomodlit se a je odpuštěno“. Přijmout Krista znamená změnit svůj život a své chování – podobně, jak to udělal Zacheus. To je skutečné křesťanství.

Jak si máme vysvětlit Grossovo sdělení, že „přijal Krista“? Že se stal praktikujícím křesťanem? Přesně to totiž toto slovní spojení znamená. A můžeme mu to věřit?

Odpovím otázkami: Proč by ve vztahu ke své osobě použil takovéhoto „odborného“ (duchovního) označení, kdyby k onomu „přijetí Krista“ v jeho případě nedošlo? Jaký by to mělo smysl? Věděl by vůbec, co to znamená? A kdyby o tom pouze slyšel nebo četl, proč by tvrdil, že se to týká i jeho, kdyby to nebyla pravda? Nota bene ve většinově ateistické společnosti, která se k něčemu podobnému staví nanejvýš rezerovaně, podezíravě, případně s pohrdáním? Není to tak, že přihlášením se ke Kristu člověk spíše ztrácí než získává kladné body na konto vlastní popularity?

Nevím, jestli Gross říká pravdu, znám jeho vyjádření pouze z médií, ale nikdy bych si netroufl zpochybňovat jeho osobní svědectví.

Není totiž první, ani poslední, jehož život se po „přijetí Krista“ radikálně změnil. Vzpomeňme historicky nejstarší a nejznámější případ: proměnu Saula, pronásledovatele křesťanů v I. století n. l., v apoštola Pavla, jednu z klíčových postav prvotní křesťanské církve.

Sám jsem během života potkal řadu lidí, kterým křesťanství radikálně změnilo život. Měli nakročeno k úspěšné kariéře včetně politické (i za minulého režimu), nebo byli stejnými hříšníky jako Zacheus – a pak došlo k obratu o 180 stupňů. Vlastně je na tom založeno celé biblické křesťanství (viz Ježíšův pokyn ženě obviněné z mimomanželského pohlavního styku: Jdi a nehřeš více.). V těch křesťanských církvích, které se důsledně řídí biblickým učením, tomu není tak, že člověk někomu ublíží, jde se vyzpovídat, oddrmolí desetkrát otčenáš – a je z toho venku. Opravdové pokání znamená, že provinilec, je-li to technicky možné, vyhledá člověka, kterému ublížil a osobně se mu omluví – požádá o odpuštění. (Nemluvíme tu o trestných činech, aby nedošlo k nedorozumění.)

Je věcí Stanislava Grosse, jak se s touto stránkou křesťanství, pakliže se ke křesťanství veřejně přihlásil, tak říkajíc individuálně vyrovná. Protože ale omluva zazněla také ve směru k veřejnosti, nabyl jsem dojmu, že to se změnou ve svém životě myslí vážně (v jeho případě se vyhýbám slovu upřímně – ze známých důvodů).

Že člověk může prodělat zásadní myšlenkový obrat, dokládá jeden z autorů na blogu iDNES – Lukáš Lhoťan. Kdysi český muslim zastávající antiizraelské postoje, kterému bylo dáno prozřít a stát se křesťanem. Jako takový změnil i svůj postoj k Izraeli. Nabízí se otázka: jak se vyrovnat s jeho tehdejšími a dnešními postoji, mezi nimiž je propastný rozdíl?

Tentokrát opravdu upřímně: není to vůbec snadné. Patřím k těm, kdo měl s tehdejšími Lhoťanovými názory na Izrael velký problém. Když jsem pak zjistil, že přešel na „naši“ stranu, objevila se přirozená reakce: já jsem se přece nemusel stát muslimem a pak exmuslimem, abych byl přítelem Izraele. Ano, byl jsem takovéto prazvláštní cesty života ušetřen. Na druhou stranu ale: má mít Lukáš Lhoťan doživotní cejch kvůli svému dočasnému příklonu k učení koránu?

Věříte, že názorová proměna Lukáše Lhoťana je opravdová? Proč by podobnou proměnou nemohl projít kdokoli jiný – třeba Stanislav Gross?

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 28.4.2014 23:05 | karma článku: 18.13 | přečteno: 1138x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Tak pravil Vůdce

A ne ledajaký, dokonce ten nejvyšší. Plným označením Nejvyšší vůdce íránské revoluce. Nejmocnější muž Íránu, který může odvolat i samotného prezidenta. V ajatolláhovské totalitě je jím samozřejmě ajatolláh. Alí Chameneí.

17.1.2018 v 10:40 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 368 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak jsem nebyl radostí bez sebe

Opakovaně jsem byl dotázán, naposledy v úterý 16. ledna, na následující věc. Zda jsem stále radostí bez sebe, že volby ve Francii vyhrál loni v květnu Macron a ne Le Penová.

17.1.2018 v 8:10 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 414 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O opravdovém štěstí v nejhorším neštěstí

Příběh chlapce, který přežil svou smrt, nás vrací do indické Bombaje roku 2008. Tehdy byl svět šokován sérií útoků pákistánských islamistických teroristů proti nevinným civilistům. Děsivá bilance: 166 mrtvých, na 300 zraněných.

16.1.2018 v 15:05 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 223 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zázraky se dějí

Ani já jsem v to nedoufal. Psal jsem na blogu o německé Židovce Tamar Moraliové a její účasti na soutěži Miss Internet Germany. Psal jsem i o tom, že prošla do Top 10. Finálová soutěž se konala během druhého lednového víkendu.

16.1.2018 v 9:25 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 554 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Opl

Chtějí řidiče a nevinné osoby pozabíjet ?

Rádoby bezpečnostní opatření, které před řidičem udělá díru ve vozovce, je nápadem naprosto šíleným ! Co si na nás kdo ještě vymyslí a kam naše země spěje ?

17.1.2018 v 20:43 | Karma článku: 31.53 | Přečteno: 1190 | Diskuse

Přemysl Čech

O tom, že Drahoš polarizuje společnost..

A nebo o tom, že ji polarizuje Zeman. Přijde mi trochu ne fér k tomu slovu, že je u nás vyslovováno skoro jako nadávka a odsudek toho, kdo údajně polarizuje..

17.1.2018 v 19:31 | Karma článku: 23.31 | Přečteno: 864 | Diskuse

Jan Ziegler

Miloš Zeman jako dobrý voják Švejk

Prezidentovi příznivci už v zoufalství nad hrozící volební porážkou už neví kudy kam, a tak svůj idol přirovnali k Churchillovi. Britský politik ovšem za svoji vlast v několika válkách bojoval, ale Zeman má modrou knížku.

17.1.2018 v 17:04 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 811 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Hybridní islám a české volby

V předchozím blogu jsem se snažil ujasnit mechanismy vedoucí ke vzniku hybridního islámu. Nyní je aplikuji do českého prostředí.

17.1.2018 v 14:52 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 631 |

Marek Trizuljak

Ve slušnosti je síla

Slušnost si někteří vykládají jako slabost. Mají pocit, že mohou snadno vítězit hrubostí. Vypadá to jako určitá "výhoda", s níž kalkulují, že by mohli protivníka složit údery pod pás, aniž by on směl oplácet stejně.

17.1.2018 v 14:40 | Karma článku: 16.02 | Přečteno: 269 |
Počet článků 2044 Celková karma 21.46 Průměrná čtenost 948

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.