Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Proukrajinský mainstream vs proruská alternativa

16. 03. 2014 9:00:00
• Co rozhoduje o tom, že se v nějakém konfliktu přikloníme na jednu nebo druhou stranu? Svědomí? Intuice? Selský rozum? Sympatie či antipatie k danému režimu a jeho představitelům? Mainstream?

A existuje u nás vůbec něco takového, myšleno v současné krizi Ukrajina – Krym – Rusko, jako proukrajinský propagandistický mainstream a kromě něj nic jiného? Tvrdit něco takového v době internetu je přinejmenším problematické. I kdyby nejsledovanější celostátní média zastávala bez výhrad proukrajinskou pozici, je na webu dostatek alternativních infomací hájících proruská stanoviska.

Myšleno v českém jazyce. Jako příklad mohou posloužit internetové stránky rozhlasové stanice Hlas Ruska.

Kdo chce, to své si na webu najde. Dokázali jsme to za totality, kdy jsme „surfovali“ převážně krátkovlným éterem; o to snadnější je to dnes. V éře otevřené společnosti.

Problémem není nedostatek informací v češtině, jak tomu bylo před rokem 1990, kdy počet zahraničních stanic vysílajících česky/slovensky byl omezen, stejně jako počet exilových peridik, která k nám byla pašována. Dnes čelíme problému opačnému: dokážeme si z tak velkého množství informací správně vybrat?

Kdo chtěl v minulosti slyšet něco jiného než to, co mu předkládala komunistická propaganda, musel být aktivní – a lovení na rozhlasových pásmech věnovat osobní čas. Kdo zůstal pasivní, ten byl krmen a deformován onou komunistickou propagandou. Aktivní, chceme-li znát víc, musíme být i v současné době.

Ať tak či onak, kromě mainstreamu a alternativy k němu je každý z nás vybaven svědomím a zdravým rozumem.

K ukrajinské protijanukovyčovské revoluci můžeme mít tisíc a jednu dílčí výhradu, nicméně zdravý úsudek mnohé napoví. Budu osobní. Nevěřím tomu, že všichni, kdo na Majdanu demonstrovali, jsou fašisté, extrémní nacionalisté, banderovci, feťáci. Byla by to urážka všech slušných a demokraticky smýšlejících Ukrajinců i zdravého rozumu. Stejnou urážku bych jako Čech pociťoval, kdyby někdo do světa vytruboval, že demonstrací v československých městech a obcích v listopadu 1989 se zúčastnili pouze veksláci, pasáci prostitutek, budoucí tuneláři a daňoví velkozloději a agenti StB.

ČESKÁ HYSTERIE

Takřečený proukrajinský mainstream je nejen zde na blogu podrobován ve svobodné výměně názorů tvrdé kritice. Také proto mě zajímá, co nabízí protistrana, tedy proruská média. Také proto navštěvuji každý den již zmíněné stránky Hlasu Ruska. Jeho komentátoři (propagandisté) nemají přiliš široký výběr, pokud jde o sympatizanty s ruským postojem v ČR, které by mohli použít jako argumentační sloupy. Zřejmě nepřekonatelnou váhou nejtěžší kategorie je pro ně exprezident Václav Klaus. Jak libě musí znít Rusům jeho teze o tom, že 1/ viníkem situace na Ukrajině jsou USA a EU a 2/ Putin se chová racionálně. (Je to bezpochyby čirá náhoda, ale podobně hodnotí situaci na Ukrajině český komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf: 1/ USA chtěly docílit a docílily chaosu, 2/ EU selhala, 3/ pouze Rusku jde o stabilitu .)

Však také Hlas Ruska Václava Klause náležitě ocenil: „Prohlášení bývalého českého prezidenta Václava Klause se výrazně liší od české hysterie okolo událostí na Ukrajině a jednání ruského vedení,“ čteme na webu stanice.

Dál už je to ovšem o několik úrovní níže. Web zmíněné stanice byl nucen zalovit ve vodách poněkud zapáchajících antisemitismem. Neboť je-li předseda nějaké strany známý v publicistických kruzích jako protižidovský, protisionistický a protiizraelský aktivista, pak si velké iluze nemůžeme dělat o straně samotné, byť by měla jakýkoli vývěsní štít. Řeč je o novináři Adamu B. Bartošovi a partaji NE Bruselu – Národní demokracie (dříve česká strana Právo a spravedlnost). Její místopředseda Ladislav Zemánek poskytl před pár dny Hlasu Ruska rozhovor, z něhož vybírám několik citací.

Prorusky servilní Zemánek praví: „Česká vláda se vůči Bruselu a USA zachovala obzvlášť podlézavě. Zase je tak naše republika za užitečného idiota. Jedinou stranou, která se v souvislosti s ukrajinskou krizí postavila proti Bruselu a Washingtonu, je nedávno založený subjekt NE Bruselu – Národní demokracie, jejímž jsem místopředsedou. Nehodláme už jen bezbranně přihlížet tomu, jak se k našim tradičním spojencům a nejbližším národům obracíme zády. Stačí, že jsme před několika lety zradili Srby.“

Pan místopředseda sice neprozradil, co hodlá jeho partaj dělat, když už odmítá „bezbranně přihlížet“. Bojovat po boku neoznačené bratské ruské armády asi ne. Zatím poslali národní „demokraté“ velvyslanci Ruské federace v Praze podpůrný dopis. V něm se můžeme dočíst: „Boj Západu proti Rusku, který rozbitím SSSR ani v nejmenším neskončil, je živen hlubokou nenávistí k Vaší mocné zemi, jež nerezignovala na svou důležitou úlohu ve světové politice.“ Autoři dopisu jsou přesvědčení, že „postup Ruska na Ukrajině je zcela legitimní“ a dodávají: „Lokajové Západu provedli v Kyjevě státní převrat a vydali Ukrajinu do jeho rukou. Pokud Vaše země nezasáhne - ať už jakkoli – bude to mít velmi negativní důsledky.“

Pozoruhodné. Ani se věřit nechce, že něco takového psali Češi.

OBČANÉ RUSKÉHO SVĚTA

Další českou osobností, která dobře posloužila ruské propagandě, je právník Jiří Vyvadil. Bývalý soudce a svého druhu politický turista (ČSS, LSU, ČSSD, ČSNS). Mediálně se nyní zviditelnil tím, že založil facebookovou skupinu Přátelé Ruska v ČR. Také tito lidé v čele s dr. Vyvadilem napsali ruskému ambasadorovi dopis, v němž se píše, že je „přirozeným právem obyvatel Krymu, kteří tuto katastrofickou situaci (na Ukrajině – pozn. L. S.) nevyvolali, aby se v rámci sebeobrany připojili k zemi, která jim umožní nejen demokratický výkon jejich práv, ale i ekonomickou a sociální perspektivu, kterou jim objektivně Ukrajina zajistit nemůže.“

Člověka mimochodem napadne. Co by asi soudili dr. Vyvadil a spol., kdyby se lidé v Plzeňském kraji rozhodli zlepšit svoji životní a morální úroveň tím, že se „v rámci sebeobrany“ (třeba před všudypřítomnou korupcí) připojí ke Spolkové republice, která jim „umožní nejen demokratický výkon jejich práv, ale i lepší ekonomickou a sociální perspektivu, kterou jim objektivně ČR nemůže zajistit“?

Jak se dále píše na webu stanice Hlas Ruska, „Přátelé Ruska v ČR nejsou pouhým alternativním kroužkem. Z internetového projektu by se v brzké době mělo stát občanské sdružení sjednocující všechny pravé slovanské vlastence.“ A dále, v závěru článku: „Všechny tyto iniciativy dokazují, že přátelské, ba i bratrské vztahy mezi ČR a Ruskem stále žijí. Duch slovanské jednoty a odpor západním lžím existuje, a to i navzdory štvavé rusofobii.“

A docela na závěr. Autor tohoto propagandistického materiálu na stránkách Hlasu Ruska přichází s novým termínem: občané ruského světa. Cituji: „Kritika Ruska, které zcela legitimně chrání své občany - občany ruského světa – před diskriminací a násilím, je z úst západních, ale i českých politiků pokrytecká.“

Moje otázka. Znamená to, že Rusové na Krymu, byť jsou občany Ukrajinské republiky (a v jejím svazku Autonomní republiky Krym), jsou vlastně občany jakéhosi „ruského světa“, což Kreml opravňuje k agresi vůči suverénnímu státu, jehož hranice garantoval mj. v Budapešťském memorandu 1994?

P. S.: Ruský ministr zahraničí Lavrov v pátek (14/3) po londýnském setkání s US státním tajemníkem Kerrym řekl, že „právo na sebeurčení nikdo nezrušil. Je uvedeno v Chartě OSN.“

Zapomněl ovšem dodat, že Kreml ho chápe toliko jednosměrně. Když na začátku 90. let hodlali tohoto práva využít Čečenci (čímž se nestavím na jejich stranu, jen připomínám, co se stalo), utopila Moskva jejich aspirace v krvi.

Hlásit se proto k „mocnému slovanskému dubisku“ (Rusku) může být po čertech ošidné.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 16.3.2014 9:00 | karma článku: 16.49 | přečteno: 457x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Dar pro prezidenta

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978. Protože patří do ukrajinské židovské diaspory, musíme dodat, že podle hebrejského datování byl tehdy 17. den měsíce ševat. Jaký dar dostal k pětačtyřicátinám?

8.2.2023 v 21:57 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 113 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Absurdní souvislost

Na pozadí turecké-syrského zemětřesení rezonuje důležitost specializovaného oboru – medicíny katastrof. Své uplatnění nachází během mimořádných událostí, z nichž jedné z nejhorších jsme nyní svědky.

8.2.2023 v 10:58 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 238 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Nepřátelé vedle sebe

Je na tragédii, která postihla jihovýchod Turecka a přilehlou oblast Sýrie, možné najít něco pozitivního? Jistěže. Na první místě nezměrnou mezinárodní solidaritu. A pak několik zdánlivě bezvýznamných střípků.

7.2.2023 v 23:02 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 199 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zemětřesení: Čas na vtípky?

size="12pt"Otevřu web tureckých novin Hurriyet (má i anglickou verzi) a v té turecké vidím na první stráce zmínku o Charlie Hebdo. Že by nějaká legrácka na téma té děsivé katastrofy? Jistěže, jak jinak.

7.2.2023 v 13:27 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Na slovíčko s druhým nejdůvěryhodnějším současným českým politikem

Prvním je Babiš a trojici nejdůvěryhodnějších politiků uzavírá Zeman. Tím druhým je Tomio Okamura. Vždycky jsem si myslel, že důvěryhodným je ten, kdo nelže. Tak jak se stane, že tři vyhlášení lháři požívají takové důvěry občanů?

8.2.2023 v 14:07 | Karma článku: 31.89 | Přečteno: 2648 | Diskuse

Adam Filák

Zamyšlení se nad ruským "medvědem"

Dostal jsem zajímavou reakci na můj předchozí článek. Tuto fotografii mohutného ruského medvěda, se kterým si není radno zahrávat. Je ale opravdu onen "medvěd" takto skutečně medvědí?

8.2.2023 v 11:39 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 285 | Diskuse

Karel Trčálek

Gazdík ředitelem gymnázia, Farský poradcem prezidenta, to jsou docela hezké trafiky

Vypadá to, že oba donedávna vlivní politici hnutí STAN byli za projev nové politické kultury odměněni hezkou trafikou

7.2.2023 v 17:50 | Karma článku: 22.39 | Přečteno: 507 | Diskuse

Vilém Barák

Důsledky vítězství Ruska nad Ukrajinou

U části veřejnosti panuje domněnka, že ať válka na Ukrajině dopadne jakkoliv, včetně její porážky, nás se to nedotkne. Není většího omylu. Zkusme popřemýšlet, jak by Putinův úspěch ovlivnil naše životy.

7.2.2023 v 15:39 | Karma článku: 29.28 | Přečteno: 1022 | Diskuse

Josef Nožička

Farský poradcem prezidenta, Gazdík ředitelem gymnázia – docela hezké „trafiky“

Jak se zdá, oba donedávna vlivní politici hnutí STAN budou za projev nové politické kultury brzy odměněni hezkou „trafikou“.

7.2.2023 v 13:40 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 1181 | Diskuse
Počet článků 4350 Celková karma 18.14 Průměrná čtenost 910

Od 28. září 2022 je aktivována webová stránka http://www.eretz.cz

 

Můj tip: https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.  

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com

 

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).  

 

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...