Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malá vzpomínka aneb Proč jsem se (trochu) mrzel na Chorvaty

Před dvaceti lety, v pátek čtvrtého srpna 1995, jsem dělal to, co téměř každé volné ráno. Po listopadu i v éře komunismu. V 7:15 jsem poslouchal české zprávy BBC.

Tehdy jsem se při snídani dozvěděl, že v Chorvatsku vypukla vojenská operace Oluja. O necelých dvanáct hodin později jsem už seděl v autobusu odjíždějícím z Prahy na Tábor a dále k jihu. Cíl můj: Chorvatsko, kde byla právě zahájena poslední fáze války za nezávislost. Cíl Chorvatů: osvobodit tu část svého území, na kterém byla v roce 1991 vyhlášena samozvaná Republika srbská Krajina. Zabírala bratru čtvrtinu chorvatského teritoria.

 

Chorvati zvítězili - hlavní boje skončily 7. srpna. Pomineme-li komplikovanější situaci na východě země (Východní Slavonie), kde došlo k narování až v roce 1998, byla obnovena chorvatská svrchovanost na drtivé většině jejího území už v srpnu 1995.

 

Moje tehdejší cesta do Chorvatska byla čímsi jako šťastnou shodou okolností. Ačkoli byla naplánovaná před začátkem operace Oluja, stala se výrazem mé osobní podpory chorvatské straně v tomto konfliktu. (Kdybych byl zásadním odpůrcem chorvatské akce, cestu do této země bych zrušil.)

 

Přiznám se: od počátku jugoslávské krize jsem bez výhrad podporoval vznik samostatného slovinského a chorvatského státu (se zbytkem Jugoslávie je to poněkud složitější, ale to není předmětem tohoto článku) a měl jsem vždy za to, že Chorvati mají plné právo území obsazené tzv. Republikou srbská Krajina osvobodit. Během zmíněné operace jsem s mimořádnou pozorností sledoval tamní rozhlas a v menší míře i televizi a z vojenského úspěchu Záhřebu jsem měl upřímnou radost.

 

Přesto jsem se na Chorvaty v jedné věci mrzel. Že zahájili osvobozování Krajiny uprostřed turistické sezony, přestože předtím představitelé státu tvrdili, že k něčemu takovému nedojde. Opět: ne že by na takové načasování neměli právo, ale představovalo určité riziko vůči těm, kdo byli za tehdejší situace ochotni jet do Chorvatska na dovolenou, neboť reakce Srbů byla nevyzpytatelná. Na druhou stranu je ale nutné přiznat, že operace Oluja byla provedena brilantně, rychle a že nedala Srbům šanci k nežádoucím odvetným opatřením. Tento fakt moji rozmrzelost výrazným způsobem zmírnil.

 

Hrdinou války se stal generál Ante Gotovina. Přesto byl v současném prapodivném světě obviněn mezinárodním společenstvím (Trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii - ICTY) z nesmyslného trestného činu zločinného spolčení a v první instanci odsouzen na 24 let ztráty svobody. Tento verdikt jsem považoval za šokující a už tak nevalné renomé ICTY kleslo v mých očích k bodu mrazu. Reputaci si tribunál poněkud vylepšil, když v odvolání Gotovinu po právu zprostil všech obvinění a generál byl okamžitě propuštěn. To bylo druhé chorvatské vítězství.

 

(Podle stejné logiky by se před podobný tribunál mohli dostat třeba Churchill a spol., pokud by jejich antihitlerovské úsilí bylo definováno jako zločinné spolčení proti německému lidu, v jehož rámci byly páchány válečné zločiny na civilistech – namátkou za všechny případy připomeňme bombardování Drážďan.)

 

Závěrem malá paralela s dějinami Československa. Krátce poté, co byla 28. října 1918 republika ustavena, vyhlásila německá reprezentace na území českých zemí tzv. Deutsch-Österreich, samozvaný stát, jehož součástí měly být rozsáhlé československé pohraniční provincie Deutschböhmen, Sudetenland, Böhmerwaldgau a Deutschsüdmähren. Pražské vládě nezbylo, než povolat tvořící se čsl. vojsko a integritu území nového státu obnovit silou. V principu totéž bylo nuceno udělat o 77 let později Chorvatsko.

 

Z logiky věci nešlo a nemohlo jít ani v československém, ani v chorvatském případě o zločinné spolčení – soudit na základě něčeho takového nejvyšší velící důstojníky státu, který brání celistvost svého, mezinárodní společenstvím uznaného území, je těžko akceptovatelná absurdita. (Něco jiného je, pokud se jednotliví vojáci dopustí válečných zločinů vůči civilistům – ti nechť za to nesou individuální trestní odpovědnost. Ale to už je jiné téma.)

 

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 4.8.2015 9:10 | karma článku: 10,92 | přečteno: 787x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Drží OSN nad Hamasem ochrannou ruku?

Přesněji: drží ji nad teroristickými vládci Pásma Gazy sám generální tajemník Guterres? Dělá všechno proto, abychom si mysleli, že ano.

24.4.2024 v 22:39 | Karma: 0 | Přečteno: 7x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

K odchodu R. Kielbergerové (z blogu)

Z četby článků a diskusí na blogu iDNES jsem před pár dny pochopil, že stránka autorky Radky Kielbergerové bude 23. dubna 2024 zrušena. Se vším všudy.

23.4.2024 v 23:18 | Karma: 5,72 | Přečteno: 91x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Řešení pro Íránce

Existuje vůbec? Někteří z nich jsou přesvědčeni, že ano. A také na tom řešení aktivně pracují. Samozřejmě v zahraničí.

23.4.2024 v 17:24 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Teror v Jeruzalémě. Zajímá to vůbec někoho?

Představte si, že stojíte na chodníku a se třemi přáteli o něčem diskutujete. Pak se přiřítí bílé osobní auto, vaše přátele nabere na kapotu, vymrští je do vzduchu a pokračuje do prudké pravotočivé zatáčky.

22.4.2024 v 13:13 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

Proč jsem měl rád Josefa Laufera

Mám rád každého umělce, který tak či onak participoval na fenoménu známém jako Křesťanské songy Luboše Svobody, potažmo manželů Svobodových.

21.4.2024 v 18:26 | Karma: 0 | Přečteno: 31x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

  • Počet článků 4808
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 838x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal