Boj o místo narození

23. 04. 2014 11:17:00
• Podíváme-li se se ženou do svého pasu, najdeme u místa narození pouze město, v němž jsme přišli na svět. Nikoli stát. Nahlédl jsem se do řady pasů amerických občanů – a ti to mají různě.

Někdo má uvedené město a stát, těch je většina, někdo má pouze stát.

Může ale nastat případ, že se vaše dítě narodí v určitém městě, vy chcete, aby mělo v pase vytištěné jméno města i stát – a jste odmítnuti? Samozřejmě může. Kolem jednoho takového případu se vede v USA velká právní bitva.

Manžele Zivotofští jsou Američané, kteří nějaký čas působili v Izraeli. Přesněji od roku 1999. On, Ari Zivotofsky, tam byl váženým mužem – profesorem neurologie na Bar Ilanově univerzitě v Ramat Ganu u Tel Avivu. V roce 2002 se jim v jeruzalémské nemocnici Šaarej Cedek (v té části města, která patřila Izraeli i před šestidenní válkou 1967) narodil syn. Dostal jméno Menachem Benjamin.

Když mu rodiče zařizovali pas, požadovali něco, co se na první pohled jeví jako naprosto přirozené. Kdyby to byli Čechoameričané, Menachem Benjamin se narodil v Praze a oni chtěli, aby měl v pase u Place of birth napsáno „PRAGUE, CZECH REPUBLIC“, bezpochyby by s tím neměli sebemenší problém. Protože jsou ale Židé a syn se narodil v Jeruzalémě, požadovali, aby měl v pase v kolonce Místo narození uvedeno JERUSALEM, ISRAEL.

A tady narazili.

Označení ISRAEL ve vztahu k Jeruzalému v americkém pase být nesmí. Důvod? Veskrze politický. Jakkoli to zní absurdně, je to tak: americká vláda neuznává Jeruzalém jako součást Izraele. Podle její zahraniční politiky má město jakýsi neutrální status, přičemž o jeho konečné podobě rozhodou až mírové dohody s palestinskými Araby. V současné době tak podle Američanů není součástí žádného státu (rozumí se de iure podle jejich výkladu).

Že je Jeruzalém hlavním městěm Izraele, že v něm sídlí prezident, vláda, parlament a další ústřední instituce izraelského státu, to americké úřady v kauze Zivotofsky a v řadě podobných případů do úvahy neberou.

Věc nemá ovšem pouze tuto, jakousi osobní rovinu, ale také vysoce politickou: zasahuje do nejvyšších pater moci exekutivní, zákonodárné i soudní.

Jako červená nit se celým příběhem line spor o kompetence. Malý Menachem Benjamin sotva mohl tušit, co všechno svým narozením způsobí, dodejme v nadsázce. Krátce před jeho narozením prošel v Kongresu zákon, podle něhož americký občan, narozený v Jeruzalémě, může požadovat, aby v pase byla vedle izraelské metropole uvedena také země, tedy Izrael. Normu podepsal prezident George W. Bush mladší, nicméně jak on, tak State Department se k ní chovali zvláštním způsobem. Interpretovali ji jako pouhé doporučení – a dali tak najevo, že se jí podřídit nehodlají. Stejně si počíná i Obamova administrativa.

Odmítavý postoj k jejich požadavku, aby Menachem Benjamin měl v pase uvedeno „JERUSALEM, ISRAEL“ přiměl manžele Zivotofské pustit se do právní bitvy. V tomto boji už ovšem nešlo o jednoho v Jeruzalémě narozeného chlapce, ale o mnohem víc. Téma bylo „souběžně“ pojato jako zásadní kompetenční spor.

Rodiče se nejprve obrátili na okresní soudu v Washingtonu, DC; ten jejich žalobu odmítl. Stejný názor měl i odvolací soud pro District of Columbia. Ten navíc konstatoval, že výše zmíněný zákon Kongresu z roku 2002 je protiústavní, protože nepřípustně zasahuje do kompetence State Departmentu (ministerstva zahraničí), potažmo vlády, která určuje zahraniční politiku.

Řečeno srozumitelně: vydá-li ministerstvo zahraničí americkému občanovi pas, v němž bude napsáno, že se dotyčný narodil v Jeruzalémě a vedle toho bude napsáno ISRAEL, pak se tím jakoby oficiálně předjímá, že Jeruzalém je součástí Izraele – a to je v rozporu s US zahraniční politikou, která tvrdí, že Izrael de iure nikomu nepatří, přičemž o tom, komu bude nebo nebude patřit, rozhodnou až diplomatická jednání( mezi Izraelem a palestinskými Araby).

Takto viděno, jeví se to pro Menachem Benjamina a jeho rodiče vcelku beznadějně. Naštěstí ne tak docela.

Rodiče Menachema Benjamina, respektive jejich právník Nathan Lewin se odvolal v Nejvyššímu soudu a ten v pondělí (21/4) sdělil, že se celou záležitostí, zejména pak rozhodnutím soudu, který vydal nepříznivý rozsudek ve věci zákona z roku 2002 (že v pase může být napsáno u místa narození Jerusalem, Israel), bude znovu zabývat. Nikoli ovšem v dohledné době, ale letos na podzim. Podle New York Times je verdikt očekáván do poloviny roku 2015. Dodejme, že kauzu měl Nejvyšší soud na stole už jednou. To ovšem řešil procedurální otázku, zda téma vůbec justici náleží, neboť někteří soudci zastávali názor, že nejde o záležitost právní, ale politickou. Nejvyšší soud tehdy rozhodl, že věc soudně řešit lze. A znovu ji má ve své agendě.

Rodiče Menachema Benjamina doufají nejen v příznivý výsledek, ale také v to, že přijde dřív než jejich syn podstoupí obřad bar micva – přijetí mezi dospělé z hlediska židovského náboženství, čehož dosáhne po třináctých narozeninách. Letos je Menachemu Benjaminovi jedenáct.

Někteří komentátoři tak optimističtí nejsou. Tak třeba Yonah Jeremy Bob se v dnešním vydání serveru Jpost.com ptá: Je možné, že slovo IZRAEL bude možné napsat do pasu Američanům narozeným v Jeruzalémě, když se věcí bude znovu zabývat Nejvyšší soud? A odpovídá: Propably not. Pavděpodobně nikoli. Autor se domnívá, že Nejvyšší soud se postaví spíše za odvolací instanci, která zákon z roku 2002 označila za protiústavní, mj. proto, řečeno ve stručnosti, že hlavní slovo v zahraniční politice má vskutku Bílý dům a State Department, nikoli primárně Kongres.

To jsou ale předčasné spekulace. Kauza je otevřená, má charakter běhu na dlouhé trati – a napřesrok snad budeme vědět víc.

Ať tak či onak: koho lidí okolo nás by bez znalosti tohoto příběhu napadlo, že ten, kdo se narodil v jeruzalémské porodnici, se současně nenarodil v Izraeli? I takové mohou být paradoxy soudobého světa. Problémem po mém soudu není ani tak to, že se americké úřady v této kauze striktně drží své zahraničněpolitické doktríny, ale existence takové dokrtíny jako takové. Nemají-li přátelé z nejbližších jasno ve věci izraelského hlavního města, je to stejně tak nepochopitelné jako politováníhodné.

a-zivotofsky.jpg
... malý Menachem s otcem. Dočkají se? Foto:NYT

Autor: Lubomír Stejskal | středa 23.4.2014 11:17 | karma článku: 11.74 | přečteno: 555x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Odpověď panu Pohankovi: Proč jsem byl vyhozen z blogu iDNES

Přesněji vyloučen z hlavní stránky a vyřazen z blogerské komunity. Můj soukromý blog na iDNES mi byl ponechán.

28.3.2024 v 20:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O čem je můj Velký pátek, o čem jsou mé křesťanské Velikonoce

Důkaz budiž položen na přívlastek „křesťanské“, neboť o takové svátky v mém článku jde. Budeme v příštích dnech slyšet o Velikonocích mnoho slov, zejména v kázáních, číst spoustu úvah, zamyšlení a rozjímání.

28.3.2024 v 18:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Patří do porodnice automatické pušky, granáty, výbušniny a minomety?

Nesmyslná otázka, ovšem pokud hovoříme o porodnicích v českých zemích. Je ale na místě, jde-li o porodnici v Pásmu Gazy.

26.3.2024 v 13:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiéra: Poprvé v Praze trolejbusem

Od mládí, pravidelně od svých patnácti let, používám veřejnou dopravu. Vypěstoval jsem si k ní kladný vztah a rád se seznamuji s novinkami.

25.3.2024 v 21:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Valíková Šubová

Takže Velký pátek

Čtu radostné ódy na Velký pátek a trochu mi trnou zuby. Tedy stručně: na Velký pátek předhodila jedna náboženská parta vrchnosti nepohodlného proroka inovující party a okupační mocnost ho na nátlak jeho souvěrců nechala popravit.

29.3.2024 v 11:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 |

Rudolf Pekař

Velikonoce nebo svátky jara a tolerance?

Připomínka jara nám přináší příjemné počasí, kvetoucí zahrady a zároveň i změnu názvu Velikonoc na Jarní svátky či Svátky jara. Jaký to má důvod?

29.3.2024 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 87 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialova vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že se v Česku už žije líp!

ANO, bude líp! Pan premiér se opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost je však nutné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou

29.3.2024 v 8:16 | Karma článku: 15.72 | Přečteno: 166 | Diskuse

Filip Vracovský

Česko jako země plná ateistů a agnostiků přesto žije z křestanských tradic a k Rusku

nebo Ukrajině má poměrně blízko. Těžko však může chápat Blízký východ . Než se v další sérii blogů vrátím do kuchyně dovolte ještě jednu úvahu laika....

29.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 139 |
Počet článků 4768 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 844

Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...