Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Palestinci aneb Zmatení pojmů pokračuje

Koho si představíte, když slyšíte označení „Palestinci“? Není tak snadné správně a jednoznačně odpovědět; ve srovnání s lehkostí, s níž se v současné době s tímto termínem žongluje, je to docela složité.

 

Tedy chceme-li k tématu přistoupit zodpovědně a hrát fair play.

 

Kdo jsou Palestinci? Arabové ze Západního břehu (Judeje a Samaří) a z Pásma Gazy? Koho ale máme na mysli, když hovoříme o Palestině z doby po první světové válce až do roku 1948, tedy je-li řeč o britském mandátu Palestina?

 

V té době byli jako Palestinci označování všichni jeho obyvatelé. Nejen Arabové, ale také Židé a ostatní. Kdy došlo ke změně? Po vzniku Státu Izrael. Palestinští Židé se stali Izraelci. O ovšem, i ti palestinští Arabové, kteří získali izraelské občanství (a další menšiny, drúzové a jiní – pro zjednodušení zůstaňme ale pouze u Arabů a Židů).

 

A co ostatní palestinští Arabové, kteří „zůstali“ na teritoriích ležících vně hranic Státu Izrael (stanovených linií příměří se sousedy z roku 1949)? V Předjordánsku žijící palestinští Arabové se stali občany nového státu, Jordánského hašimovského království – máme tu tedy palestinské Jordánce. Ti, kdo žili v Pásmu Gazy, které do červnové války 1967 spravoval Egypt, měli postavení ještě méně jasné. V Pásmu sice vznikla „celopalestinská vláda“, ale ta měla formální působnost pouze tam, a to do té doby, než byla egyptským prezidentem Násirem (!) v roce 1958 rozpuštěna a toto území pak spadalo pod vojenskou správu Káhiry. Egypt tento pás země  ke svému státu nepřipojil a tamním Arabům občanství nenabídl. Skutečnost, že „celopalestinskou vládu“ rozpustil šéf cizího státu je důkazem, že šlo o účelový projekt a loutkový kabinet. (Sloužit měl jako politická protiváha akcí Zajordánska v Předjordánsku, které až mnohem později začalo být označováno módním pojmem Západní břeh.)

 

S přimhouřením obou očí bychom tedy v poválečné době (myšleno po I. arabsko-izraelské válce 1948-1949) mohli jako palestinské Araby označit ty, kdo žili v Pásmu Gazy – ovšem ani to by nebylo úplně přesné, neboť Pásmo představuje jen zlomek celé historické Palestiny. Jsou to prostě Arabové z Pásma Gazy.

 

Proč jsou ale Arabové z Pásma Gazy označování jako Palestinci? Proč jsou Arabové z Předjordánska (Západního břehu, Judeje a Samaří) označování jako Palestinci? A proč – světe div se – označují jako Palestince sami sebe i někteří izraelští Arabové?

 

Je to politický účelový konstrukt – něco jako zmíněná „celopalestinská vláda“ v Pásmu Gazy. Bohužel tisíckrát opakovaný nesmyl, není-li tomu od počátku učiněna přítrž, se nakonec proti vší logice ujme a stane se součástí každodenního politického vyjadřování – včetně politiků izraelských. Paradox doby.

 

A jak se tento terminologický mor šíří, dochází občas ke komediálním situacím. Nejnověji jsme si to uvědomil při čtení recenze knihy bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese „Není místa pro malé sny“. Vyšla v sobotu 30. března 2019 v Lidových novinách, jejím autorem je sociolog Karel Černý působící na FHS UK v Praze. Aby nedošlo k nedorozumění: recenzi považuji za velice dobře zpracovanou a užitečnou; pouze mě zaujala tato pasáž:

 

  • (…) Peres zůstává věrný klasické sionistické mytologii. Palestina – Peresem označovaná jako „země izraelská“ - v jeho vzpomínkách vystupuje jako zaostalá země bez lidí zaslíbená lidu bez země. Ten ji osídlí, zúrodní a uvede na mapu civilizovaného světa. O Palestincích se prakticky nezmiňuje.

 

Dovolím si nabídnout svůj pohled na věc:

 

  • Šimon Peres se o Palestincích nezmiňuje proto, že žádní „Palestinci“ v té době neexistovali – ne že by v Palestině nikdo nežil, ale byli to Arabové, menšina Židů, drúzú, Čerkesů aj. Mluvit o Palestincích (a myslet tím Araby) v době, kdy toto území bylo součástí Otomanské říše a později britským mandátem je nonsens.
  • Peresem použité označení Země izraelská pro Palestinu je naprosto správné; uvozovky použité autorem nejsou na místě. Nevím, jestli je to dostatečně známé, ale v době platnosti mandátu na tehdejších bankovkách, mincích, poštovních známkách a dokumentech, které obsahovaly  trojjazyčný text (anglicky, arabsky a hebrejsky), byla u hebrejského označení „Palestina“ (případně jeho ekvivalentu) v závorce uvedena zkratka „EJ“ (písmena alef a jod), jež znamenají Eretz Jisrael, Země Izrael či Země izraelská. Ano, historická Palestina je identická se Zemí izraelskou, na níž měl v souladu s Balfourovou deklarací, mezinárodně přijatou (proto britský mandát Společnosti národů), židovský lid zřídit svoji národní domovinu, později svůj nezávislý státní útvar. (Ke grafickému ztvárnění popsaného viz obrázek 1 a tři fotoodkazy).

 

Závěr: Označení Palestinci, ačkoli je dnes běžně používané, je nepřesné, dvojvýznamové a zavádějící. Občas může sveřepé držení se tohoto pojmu působit zmatečně, jak uvedeno výše. Politicky pak je v tomto pojmu, vztaženém výlučně na Araby, zakódován dávný sen tamních Arabů, kvůli němuž v oblasti postrádáme mír: vytvořit na celém teritoriu historické (mandátní) Palestiny arabský stát. Což znamená jediné – likvidaci státu židovského.

... obr. 1/Toto označení, česky "Palestina (ZI)" najdeme na bankovkách, mincích známkách a jiných dokumentech z doby, fungování britské mandátní správy. Je důkazem, že Palestina rovná se Země izraelská, národní domovina židovského lidu.

 

FOTOODKAZ 1/Palestinská mandátní mince v hodnotě 20 milů. Všimněte si hebrejského nápisu.  KLIKNĚTE   ZDE

FOTOODKAZ 2/Palestinská mandátní bankovka v hodnotě 5 liber. Všimněte si hebrejského nápisu.  KLIKNĚTE  ZDE 

FOTOODKAZ 3/Palestinská mandátní poštovní známka v hodnotě 1 libry. Všimněte si hebrejského nápisu.  KLIKNĚTE  ZDE

 

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 30.3.2019 19:15 | karma článku: 28,75 | přečteno: 895x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

K dění v kampusech amerických univerzit

V reakci na antisemitské a protiizraelské nepokoje na amerických vysokých školách se v jedné internetové diskusi objevila otázka: „ Kde se ta rostoucí nenávist k Židům skoro po celém světě bere?“

26.4.2024 v 16:51 | Karma: 0 | Přečteno: 11x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

K demisi ministryně Langšádlové

Prý nebyla příliš vidět. A to je hodnoceno mnohými veskrze negativně. Taková paní Columbová, říkají. Je to ale fér?

25.4.2024 v 22:38 | Karma: 0 | Přečteno: 15x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Drží OSN nad Hamasem ochrannou ruku?

Přesněji: drží ji nad teroristickými vládci Pásma Gazy sám generální tajemník Guterres? Dělá všechno proto, abychom si mysleli, že ano.

24.4.2024 v 22:39 | Karma: 0 | Přečteno: 13x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

K odchodu R. Kielbergerové (z blogu)

Z četby článků a diskusí na blogu iDNES jsem před pár dny pochopil, že stránka autorky Radky Kielbergerové bude 23. dubna 2024 zrušena. Se vším všudy.

23.4.2024 v 23:18 | Karma: 6,52 | Přečteno: 128x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Řešení pro Íránce

Existuje vůbec? Někteří z nich jsou přesvědčeni, že ano. A také na tom řešení aktivně pracují. Samozřejmě v zahraničí.

23.4.2024 v 17:24 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 4810
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 838x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal