Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezamýšlený cíl aneb Osud člověka

4. 09. 2017 23:30:27
Jmenuje se Maria. Maria Amanová. Když se to stalo, nebylo jí ani pět. V Pásmu Gazy došlo k operaci izraelských vzdušných sil, jejímž cílem byl automobil s velitelem teroristů Muhammadem Dahdouhem z Islámského džihádu.

Akce byla úspěšná, ale jak už to ve válkách bývá - a Izrael vede permanentní obrannou válku s teroristickým nepřítelem -, nepřízní osudu se cílem nezamýšleným stávají civilisté.

20. května 2006 došlo v Gaze k rodinné tragédii. Při zmíněné izraelské protiteroristické akci byl zasažen také plně obsazený civilní automobil. Bilance: čtyři mrtví. Matka malé Marie, babička, starší bratr a strýc. Přežil její otec Hamdi, mladší bratr Moamen a ona sama – ovšem ochrnutá od krku dolů.

Následoval převoz do Izraele, kde jí byla poskytnuta lékařská péče – a kde žije dosud. Spolu s otcem a mladším bratrem. Už jedenáct let. V arabské čtvrti Bejt Safafa nacházející se na jihu izraelského hlavního města Jeruzaléma. Ve volném čase, kromě školních povinností, se věnuje rozvíjení svého talentu – malování. Ústy.

Nejeden její obraz má motiv vyjádřený číselně 3 + 4. Tři květiny ve váze, 4 lístky na zemi. Symbolika je zřejmá: čtyři z rodiny mrtví, tři přeživší. Taková je realita. Ovšem život se nezastavil 20. května 2006. Amanovi v Izraeli (ona, její otec a bratr) museli řešit ryze praktickou věc: pobyt v Izraeli.

Vrátit do Pásma Gazy se sice mohou, ale přinejmenším panu otci hrozí nebezpečí. Jak je v teroristické enklávě obvyklé, mohl by být obviněn ze spolupráce se sionistickým nepřítelem, za což soudnictví Hamasu uděluje trest smrti. Prekérní situace.

Zatím se vše vyvíjelo tak, že po letech prodlužování povolení k pobytu (jednou za rok či za dva) obdržela Maria od ministra vnitra Aryeha Deriho loni v říjnu status permanentního rezidenta. (Ministr musel udělit výjimku, protože obyvatelům Palestinskoarabské autonomie se povolení k trvalému pobytu neuděluje.) Což znamená, že když jí bylo letos 19. srpna šestnáct let, obdržela izraelskou identifikační kartu (teudat zehut).

Radost to byla veliká, byť toliko dílčí. Zatímco její karta je modrá (udělovaná trvalým rezidentům), její otec obdržel růžovou (dočasný rezident); bratr je na ID kartu zatím mlád (14). A kdyby nebyl, dostal by stejnou jako jeho otec. Kromě toho, až jí bude osmnáct, nebude moci v Izraeli volit, ani získat klasický pas (není občankou Izraele), ale dočasný cestovní doklad „teudat maavar“. Taková jsou pravidla.

Mariin příběh zveřejnil 4/9 izraelský zpravodajský server Times of Israel. Přináší celou řadu dalších postřehů z jejího života. Nelehký úděl nese postižená Arabka statečně. O tom, co se tenkrát stalo, říká: „Nebyl to záměr. Nebylo to v našich rukou, ani v rukou pilota.“ Není naštvaná na to, že je paralyzovaná – zvykla si. A dodává: „Navíc - můj otec a bratr nedopustí, abych se cítila špatně. Mám krásný život.“ Pozoruhodná slova.

Nelze nedodat. Mohla by mít život ještě krásnější, nebýt teroristických fanatiků útočících na Izrael. Kdyby se vládcové Pásma Gazy starali nikoli o to, jak co nejvíce uškodit izraelskému státu, ale o blaho svých vlastních obyvatel a prosperitu svého území. Vina za úděl Marie Amanové a tragický osud její rodiny padá proto na jejich hlavy. Pro lepší pochopení: kdyby Hitler nevyvolal dobyvačnou válku, neumírali by při britských náletech na Hamburk na přelomu července a srpna 1943 němečtí civilisté.

... Maria se svým otcem v jeruzalémském bytě. (Zdroj: Times of Israel)

... jeden z Mariiných obrazů. (Times of Israel)

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 4.9.2017 23:30 | karma článku: 17.55 | přečteno: 408x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Bravo, pane prezidente. Bravo!

Nestává se často, aby byl Miloš Zeman autorem těchto řádků chválen. Pokud jde ale o jeho úsudek týkající se Izraele, dalo by se lidově říci, že nemá chybu. Nejnověji nás o tom přesvědčil během nynější návštěvy USA.

19.9.2017 v 13:45 | Karma článku: 36.96 | Přečteno: 1279 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Potvrzeno: Giro d´Italia odstartuje poprvé mimo Evropu. V Izraeli

Kdo sleduje slavný cyklistický závod Giro d ́Italia, dobře ví, že počínaje rokem 1965 začaly některé ročníky mimo Itálii. Loni v Nizozemí, předtím v Severním Irsku, Dánsku, Belgii i jinde v Evropě.

19.9.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 128 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K diskusi kolem staroměstského mariánského sloupu

Vztyčit? Nevztyčit? Proč ano - proč ne? České historické dilema. Bez ohledu na to, jak to celé nakonec dopadne, chci poukázat na několik „detailů“, které by neměly zůstat opomenuty.

19.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 498 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vzpomínky na Afriku

Seděl jsem na plážovém baru a uslyšel ruštinu. Což ještě neznamenalo, že by ten turista musel být z Ruska. A právě to mě zajímalo. Do Egypta se přece přímo z Ruska nelétá.

18.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 599 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 4.76 | Přečteno: 142 | Diskuse

Alena Kulhavá

Prázdninovým vyprávěním vás chci inspirovat k podzimnímu setkání s Matkou Přírodou

Na začátku července jsem se rozplývala nad tím, jak je krásné chodit krajinou sám a co všechno člověk zažije.Článek měl i dramatičtější část.Svými dalšími krásnými zkušenostmi z prázdnin bych vás chtěla pozvat do podzimní krajiny.

21.9.2017 v 16:31 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 94 | Diskuse

Vít Hassan

Vrah, nebo oběť české justice? Rozhovor s Lukášem Nečesaným.

Lukáš Nečesaný se šel dne 21.2. 2013 nechat ostříhat ke své známé kadeřnici v Hořicích. Vybral si k tomu čas těsně před zavírací dobou, která byla v 17:00 hodin.

21.9.2017 v 13:34 | Karma článku: 18.02 | Přečteno: 1804 | Diskuse

Vladimír Havránek

KSČM ztratila paměť a považuje nás za otloukánky...hlavně díky nim!

Průměrná mzda dosáhla ve 2. čtvrtletí 29 346 Kč. Před třemi roky to bylo o 5 000 Kč méně.Jistě jsme po sametové revoluci předpokládali, že rozdíl mezi námi a západem bude menší. Dědictví jaké si i díky KSČM neseme je dodnes znát.

21.9.2017 v 12:34 | Karma článku: 31.02 | Přečteno: 843 | Diskuse

Tomáš Flaška

Má to nějak popletené náš pan prezident

Strašně moc stál o setkání s americkým prezidentem. Ten asi věděl moc dobře, proč zase o to nestál on. A kdo za to může? Kmoníček!

21.9.2017 v 11:42 | Karma článku: 38.11 | Přečteno: 2095 | Diskuse
Počet článků 1895 Celková karma 22.05 Průměrná čtenost 946

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

BLOG 2 proto, že mým premiérovým blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy.

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.