Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Donutili by Slováci Čechy změnit vlajku jako Řekové Makedonce?

3. 09. 2017 13:45:55
V souvislosti s mediální bouří, kterou vyvolal Lidl odstraněním křížů z kupolí řeckých kostelů (zatím jen na obrázcích), vrátilo se jako bumerang téma řeckých finančních problémů.

Za všechny citát názoru Rostislava Majera z internetové diskuse:

  • Nedávno každý plival na Řecko kvůli dluhu a najednou jsou zase naši přátelé, protože máme společného nepřítele - Lidl. Ironie...

Nikoli ironie, ale logika. Jako v rodině. Můžete sebevíc plísnit svoji ratolest za tu či onu chybu, prohřešek či nesplněnou povinnost, ale v okamžiku, kdy jí někdo začne ubližovat, nastane ve vašem postoji obrat a své dítě budete hájit. Postavíte se za něj, aniž by to ovšem znamenalo, že jste změnili názor na jeho předchozí provinění.

Ideálním příkladem je Stalin. Bylo tisíc důvodů, aby na něj a jeho režim měl Západ „pifku“, ale poté, co byl napaden společným nepřítelem, bylo na čas po „pifce“. Po porážce Hitlera bylo zase všechno jinak.

Také já mám „pifku“ na Řeky – z více důvodů. Uvedu je níže. Ovšem v případě oné obludnosti, které se Lidl dopustil, se musím, „pifka nepifka“, postavit na stranu Řeků. A to navzdory tomu, co jim vyčítám (týká se jak Řeků v Řecku, tak na Kypru):

(Blog Turkey-Macedonia/WordPress)

  • V roce 1974 provedlo Turecko invazi na sever Kypru, kde později vznikla Severokyperská turecká republika. Tu kromě Ankary nikdo neuznal, Turecko je za invazi dodnes plísněno. Přitom se zapomíná na to, že Ankara byla ke své vojenské akci vyprovokována státním převratem, který na Kypru provedla skupina prořeckých pučistů podporovaných vojenskou juntou v Aténách. Cílem bylo spojení Kypru s „mateřskou“ zemí – Řeckem, což se díky turecké intervenci nepovedlo. Naproti tomu motivací Ankary byla ochrana turecké menšiny na ostrově. Vývoj pak šel dál svoji vlastní cestou. Mějme na mysli, že Severokyperská turecká republika nebyla vyhlášena záhy po invazi, nýbrž až v roce 1983. Navzdory výše uvedenému nemám pocit, že by Západ poměřoval obě strany stejným metrem: Řekové z tohoto „měření“ vycházejí jednoznačně lépe, ačkoli jsou prvotními viníky krize.

  • Stejný problém s dvojím metrem mám i v záležitostech souvisejících s iniciativou Kofiho Anana z roku 2004, jejímž cílem bylo sjednocení ostrova Kypr. V referendu 65 procent kyperských Turků iniciativu schválilo, zatímco 76 procent kyperských Řeků odmítlo. Ananův plán byl tedy ostrovními Řeky pohřben – a přesto za byli svůj postoj odměněni: jižní část země, tedy řecká, byla přijata do Evropské unie. Falešný metr přímo ukázkový.

  • Do třetice. Vadí mi téměř šikanózní chování řeckého státu vůči sousední Makedonii. Svým postojem donutili Řekové Makedonce, aby změnili státní vlajku a vyvzdorovali si na mezinárodním společenství, že Makedonie se nesmí jmenovat Makedonie (přesněji Republika Makedonie), ale FYROM – Bývalá jugoslávská republika Makedonie, což je označení více než odporné. To vše jenom proto, že výraz Makedonie je součástí názvů několika řeckých administrativních celků. Málo bylo platné, že Makedonci ustupovali a ustupovali, jak v roce 2009 připomněl jejich tehdejší ministr zahraničí Antonio Milošoski v rozhovoru pro Lidové noviny: Makedonie v posledních 17 letech ukázala, že je připravena mluvit o kompromisech a vést s Řeckem otevřený dialog. V roce 1995 jsme změnili vlajku, pozměnili jsme také ústavu - je v ní, že Makedonie nikdy nebude mít teritoriální nároky na řecké území. A také jsme udělali třetí kompromis, ještě jsme pozměnili ústavu tak, že Makedonie se nebude vměšovat do řecké domácí politiky, pokud jde o práva makedonské menšiny žijící na severu Řecka. Ale je velmi těžké najít nějaké řešení. Myslíme si totiž, že tato rozepře není o jménu. Spory o název naší země jsou pro Řecko jen zástěrkou pro jeho skrytou agendu a tou je neuznávat Makedonii právo na vlastní národní a jazykové sebeurčení. Přesto svět až příliš ochotně tančí tak, jak se v Aténách píská, místo aby tamní vládce odkázal do patřičných mezí.

Záměrně jsem do tohoto výčtu nezařadil vše, co souvisí s ekonomickými problémy Řecka posledních let, protože „pifku“ jsem měl vůči Řekům dávno předtím a jednak by to bylo příliš laciné. Přesto ale platí: v současné kauze „vygumovaných“ křížů stojím plně na řecké straně a navzdory všem výhradám vůči některým aspektům politiky jejich vlád (ať už v Aténách či v Nikósii) jim vyjadřuji plnou solidaritu. Protože to, co udělal Lidl, je ohavné.

... původní vlajka Makedonie, kterou používala od vyhlášení nezávislosti do roku 1995. Kvůli odporu Řecka byla nucena ji změnit, neboť takzvané verginské slunce (žluté na vlajce) je symbolem výlučně helénským a Řekům byl Makedonci "ukraden". (Zdroj: Wikipedia.en)

... současná vlajka Makedonské republiky. Mimochodem, kdyby byli Slováci tak důslední jako Řekové, donutili by Čechy změnit vlajku z podobného důvodu? Ta současná může přece vyvolávat dojem, že si Česká republika nárokuje území Slovenska, když používá vlajku státu, jehož součástí Slovensko bylo. Že je to přitažené za vlasy? Možná, ale Řekům jejich protimakedonský tlak vyšel, jak vidíme. (Zdroj: Wikipedia.en)

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 3.9.2017 13:45 | karma článku: 25.91 | přečteno: 1120x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Bravo, pane prezidente. Bravo!

Nestává se často, aby byl Miloš Zeman autorem těchto řádků chválen. Pokud jde ale o jeho úsudek týkající se Izraele, dalo by se lidově říci, že nemá chybu. Nejnověji nás o tom přesvědčil během nynější návštěvy USA.

19.9.2017 v 13:45 | Karma článku: 36.96 | Přečteno: 1279 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Potvrzeno: Giro d´Italia odstartuje poprvé mimo Evropu. V Izraeli

Kdo sleduje slavný cyklistický závod Giro d ́Italia, dobře ví, že počínaje rokem 1965 začaly některé ročníky mimo Itálii. Loni v Nizozemí, předtím v Severním Irsku, Dánsku, Belgii i jinde v Evropě.

19.9.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 128 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K diskusi kolem staroměstského mariánského sloupu

Vztyčit? Nevztyčit? Proč ano - proč ne? České historické dilema. Bez ohledu na to, jak to celé nakonec dopadne, chci poukázat na několik „detailů“, které by neměly zůstat opomenuty.

19.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 498 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vzpomínky na Afriku

Seděl jsem na plážovém baru a uslyšel ruštinu. Což ještě neznamenalo, že by ten turista musel být z Ruska. A právě to mě zajímalo. Do Egypta se přece přímo z Ruska nelétá.

18.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 599 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 4.76 | Přečteno: 110 | Diskuse

Alena Kulhavá

Prázdninovým vyprávěním vás chci inspirovat k podzimnímu setkání s Matkou Přírodou

Na začátku července jsem se rozplývala nad tím, jak je krásné chodit krajinou sám a co všechno člověk zažije.Článek měl i dramatičtější část.Svými dalšími krásnými zkušenostmi z prázdnin bych vás chtěla pozvat do podzimní krajiny.

21.9.2017 v 16:31 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 89 | Diskuse

Vít Hassan

Vrah, nebo oběť české justice? Rozhovor s Lukášem Nečesaným.

Lukáš Nečesaný se šel dne 21.2. 2013 nechat ostříhat ke své známé kadeřnici v Hořicích. Vybral si k tomu čas těsně před zavírací dobou, která byla v 17:00 hodin.

21.9.2017 v 13:34 | Karma článku: 18.02 | Přečteno: 1765 | Diskuse

Vladimír Havránek

KSČM ztratila paměť a považuje nás za otloukánky...hlavně díky nim!

Průměrná mzda dosáhla ve 2. čtvrtletí 29 346 Kč. Před třemi roky to bylo o 5 000 Kč méně.Jistě jsme po sametové revoluci předpokládali, že rozdíl mezi námi a západem bude menší. Dědictví jaké si i díky KSČM neseme je dodnes znát.

21.9.2017 v 12:34 | Karma článku: 31.02 | Přečteno: 835 | Diskuse

Tomáš Flaška

Má to nějak popletené náš pan prezident

Strašně moc stál o setkání s americkým prezidentem. Ten asi věděl moc dobře, proč zase o to nestál on. A kdo za to může? Kmoníček!

21.9.2017 v 11:42 | Karma článku: 38.02 | Přečteno: 2037 | Diskuse
Počet článků 1895 Celková karma 22.05 Průměrná čtenost 946

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

BLOG 2 proto, že mým premiérovým blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy.

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.