Emiráty: Za CD rok vězení

Transsexualita přináší problémy. Nejen na Západě. O to víc v arabském světě. Jmenovitě v Emirátech. Tam můžete být odsouzení  do žaláře dřív, než řeknete švec. Stačí málo: jedno CD.

 

Tím CD není ovšem myšlen kompaktní disk, ale něco jiného. Jde o zkratku pro crosdressera, tedy člověka, který praktikuje crossdressing – oblékání oděvu opačného pohlaví. Na to jsou pod Alláhovým nebem obzvlášť hákliví.

 

Své o tom vědí dva singapurští návštěvníci. Devátého srpna byli v Abú Zabí zatčeni Fadli Rahman a Nur Ibrahim. Fadli je módní fotograf, Nur jeho transsexuální přítel/přítelkyně (typ MtF), který/která ovšem ještě neprodělal/neprodělala operaci z muže na ženu. Přesto se jako žena samozřejmě cítí. A proto se také jako žena oblékl/oblékla, i když v cestovním pase má stále označení SEX – M (pohlaví mužské). Fadli měl na sobě údajně bílé tričko, motýlka a v uších náušnice (což je obzvlášť varující, neboť náušnice nosí i u nás  z „normálních“ mužů kde kdo), když byli oba zatčeni.

 

Ano, zatčeni. Jak uvádí abúzabský web The National, paragraf 358 trestního zákoníku Spojených arabských emirátů kriminalizuje (a tedy soudně trestá) neslušný oděv jako čin veřejné nemravnosti (obr. níže).

 

Soud se konal 21/8 a verdikt byl šokující. Pro oba rok vězení.

 

Následovaly diplomatické intervence  singapurského státu, zatčení a odsouzení byli opakovaně navštíveni diplomaty své země, kteří jim poskytli plnou konzulární pomoc – a nakonec vše vyústilo v lepší variantu  této pro čtenáře ze svobodného světa šílené kauzy. V neděli (27/8) bylo oznámeno, že oběma byl trest snížen na pokutu 10 tisíc dirhamů (1 dirham je aktuálně 5,93 Kč) a vyhoštění ze země.

 

Ještě že tak.

 

Co dodat? Emiráty patří mezi lákavé destinace, nemusíme se bát použít termín exotické. Čeho bychom se ale bát měli je tamní trestní zákoník a soudní verdikty za činy, které ve svobodném světě trestné nejsou, ba nemohou či přesněji být ani nesmí.

 

Lze samozřejmě namítnou: jiný kraj, jiný mrav – a ten je třeba respektovat a podřídit se mu. Anebo do takové země nejezdit. V principu souhlasím. S výhradou, žestáty, které zavírají do vězení své hosty za něco, co můžeme nazvat „oděvní nezvyklostí“, si nemohou nárokovat, aby byly považovány za země civilizované. I kdyby měly na svém teritoriu deset nejvyšších staveb světa.  

... prohlášení k případu na internetové stránce singapurského ministerstva zahraničí.

 

... informace na stránce webu singapurských novin Today plná úlevy: odsouzeným byl snížen trest z vězení na pokutu a následnou deportaci. Konec noční můry.

 

... matka, bratr a sestra si prohlížejí doma v Singapuru mobil se selfie fotem Fadliho Rahmana, které poslal nedlouho předtím, než byl v Emirátech zatčen. Detail fota je na následujícím obrázku. (Singapurský web AsiaOne)

 

... selfie Fadliho Rahmana. Pořízeno v den, kdy byl abúzabskou policií s přítelem/přítelkyní Nur alias Fiffi zatčen. (Singapurský portál The Straits Times)

 

... o snížení trestu pro oba Singapurce referuje web abúzabského anglickojazyčného provládního deníku The National.

 

... tady to máme černé na bílém - na webu The National. Pozor na paragraf 358 trestního zákoníku Spojených arabských emirátů.  Neslušný oděv je považován za akt veřejné nemravnosti a podle toho také trestán.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 29.8.2017 8:30 | karma článku: 15,97 | přečteno: 618x