Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rudomořské kontrasty – závěr cyklu

24. 08. 2017 16:15:18
Začnu netradičně. Poděkováním. Všem, kdo mě podpořili v diskusi pod článkem „Co zajímá Čechy na blogu?“ (Publikován 20/8/2017.) Dalo mi to víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Ještě jednou: díky všem

Dnes se podíváme do tří korálových lokalit v jihoegyptské destinaci Marsa Alam. Ale ještě než tak učiníme, dovolil bych si připomenout jednu větu z výše zmíněné diskuse, kterou napsala paní Marie Šípková:

  • Tak toto je důkaz co říkají lidi, co se potápí - že je to pod vodou ještě hezčí a barevnější než nad ní!

Ano, mají pravdu. Zejména tam, kde nad koráli převažuje poušť a jen poušť – jako právě v Egyptě. Patrné je to na prvním obrázku této kolekce. To jsou ty rudomořské kontrasty.

Vítejte na blogu u příspěvku Korálový miniatlas (V) – Mix3!

... nad hladinou mnoho krásy nespatříme. Monotónní barevnost písku. Kdo nemá rád poušť, může na pevnině pociťovat nudu z jednotvárnosti. Zato pod vodou se návštěvníkům otevře docela jiný svět. Na snímku zátoka u hotelu Oriental Bay s báječnými koráli.

... hojně se vyskytující bodlok vláknoploutvý. Také v jeho případě jsou potenciáoně nebezpečné oranžové trny u ocasní ploutve. Na obrázku je jasně patrné, pro je "vláknoploutvý".

... portál Postavy.cz uvádí, že v animované pohádce Příběh žraloka představuje pana Sykese "mořský ježík". On je to správně ježík obecný. Tváří se až dětsky přátelsky, ovšem je-li v nebezpečí, dokáže se nafouknout, přesněji naplnit vodou, a naježit. To potěšení jsem nikdy neměl, protože se snažím chovat ke korálové fauně s maximálním možným respektem a hlavně: nevytvářet umělé situace zbytečným drážděním tvorů před objektivem. To přece zdvořilý host nedělá. Však oni si užijí s přirozenými nepřáteli dosyta.

... někdy až přechází zrak. Bodlok fialový, též žlutocasý.

... kdo rád pozoruje rybu jménem pomec paví neboli královský, přijde si tu na své.

... jako v křesle u zubaře (kde jsem seděl shodou okolností v den přípravy tohoto příspěvku před další plánovanou korálovou misí. Málo platné, chrup se vyplatí mít opraven.). Muréna jávská (obrovská).

... ušlechtilý sympaťák: králíčkovec tečkovaný. Obvykle ve dvojici. Aby bylo tečkování dobře patrné, musí být dostatečně osvětlen.

... pořádný "kus" ryby: ostenec zelenavý. Evidován je jako tvor nebezpečný. Občas může při ochraně teritoria zaútočit i na člověka, kterého je schopen nepříjemně pokousat.

... ostenec zelenavý s korálovou kořistí v ústech. Vzápětí s ní zamířil do hlubin, kde ji nerušen zpracoval.

... znáte úsloví "Není to tak, jak to vypadá"?. Platí i zde. Kareta se nechystá pozřít pomce, ale pochutnává si na korálech (viz také níže), zatímco pomec trpělivě čeká, co zbyde. Nejedná se tedy o pomce - sebevraha.

... karety se živí koráli, což se neobejde bez toho, aby je vylamovaly a tudíž ničily. Na rozdíl od člověka to ale nemají zakázané.

... tam, kde karety vylamují koráli (žlutý křížek), objeví se vícero ryb s nadějí, že také něco uzobnou. Pro fotografa model "vše na jednom místě".

... fosforeskující kanic modroskvrnný.

... své nepřehlédnutelné kouzlo má i pyskoun akilolo. Je tak modrý, že modřejší snad ani být nemůže.

... znovu před objektivem ostenec zelenavý. V detailu zaměřeném na oko.

... vydařený exemplář čtverzubce hvězdnatého. V klidu proplul kolem a dal mi šanci pořídit dobré snímky. Lovit neradno, maso je jedovaté, říkají odborníci (obsahuje neurotoxin).

... opouštíme Oriental Bay a míříme jinam. Část navazujících snímku byla pořízena na korálech hotelu Equinox (jako tento), část jižně od města Marsa Alam v laguně hotelu Fantazia. Muréna obrovská se vysunula ze svého korálového příbytku. Nelze ji přehlédnout.

... jeden z emotivně nejpůsobivějších zážitků. Setkání s jedovatou ropušnicí, k nerozeznání splývající s korálovým okolím.

... ostenec oranžovoproužkatý. I on má svoji zádumčivou krásu.

... jehlice krokodýlí. Půvabná, štíhlá a při pohledu na zuby respekt budící.

... pod útesem dobře skrytá muréna leopardí.

... také mořský jazyk vyžaduje zvýšenou pozornost, jinak může být na dně snadno přehlédnut.

... hlava karety.

... modrá ústa "papouščí" ryby - ploskozubce rudomořského.

... my dva - a moře. Já a můj skvělý parťák Tom. Selfie na rozloučenou, díky za váš čas.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 24.8.2017 16:15 | karma článku: 16.57 | přečteno: 187x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Bravo, pane prezidente. Bravo!

Nestává se často, aby byl Miloš Zeman autorem těchto řádků chválen. Pokud jde ale o jeho úsudek týkající se Izraele, dalo by se lidově říci, že nemá chybu. Nejnověji nás o tom přesvědčil během nynější návštěvy USA.

19.9.2017 v 13:45 | Karma článku: 36.96 | Přečteno: 1279 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Potvrzeno: Giro d´Italia odstartuje poprvé mimo Evropu. V Izraeli

Kdo sleduje slavný cyklistický závod Giro d ́Italia, dobře ví, že počínaje rokem 1965 začaly některé ročníky mimo Itálii. Loni v Nizozemí, předtím v Severním Irsku, Dánsku, Belgii i jinde v Evropě.

19.9.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 128 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K diskusi kolem staroměstského mariánského sloupu

Vztyčit? Nevztyčit? Proč ano - proč ne? České historické dilema. Bez ohledu na to, jak to celé nakonec dopadne, chci poukázat na několik „detailů“, které by neměly zůstat opomenuty.

19.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 498 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vzpomínky na Afriku

Seděl jsem na plážovém baru a uslyšel ruštinu. Což ještě neznamenalo, že by ten turista musel být z Ruska. A právě to mě zajímalo. Do Egypta se přece přímo z Ruska nelétá.

18.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 599 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Petr Janák

Po hedvábné stezce

Hory neznají třídní rozdíly, protekci, vztek, nenávist, štěstí, lásku zkrátka nic. Jsou čisté, nahé. Proto na ně, tak rád jezdím. Přiblížit se jim aspoň na chvilku a poznat sám sebe. Ne nadarmo se říká, že hory ukáží charakter.

21.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 6.22 | Přečteno: 140 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 11:Monumentální BARGUZINSKÁ dolina, posvátný býk a sv. NOS

Rusko - země mnoha tváří a protikladů. Vše strašně velké, zde 200 km dlouhá a 40 km široká Barguzinská dolina, ale i: když láska, tak všeobjímající, když nenávist, tak až za hrob, když vzdálenosti, tak mimořádné, 1000km žádná míra

21.9.2017 v 7:14 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 155 | Diskuse

Vladimír Hauk

Po schodech do nebe na nejnebezpečnější stezku světa

Dlážděná cesta - schody - cesta - plošina - delší schody - plošina - ještě delší schody - velkoplošná obrazovka - schody - plošinka - dlouhé schody - prudké schody - strmé schody - nekonečné schody - téměř kolmé schody - vrchol

20.9.2017 v 8:55 | Karma článku: 26.57 | Přečteno: 972 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 10:V BARGUZINU vycpané hlavy losů a též "báťuška" STALIN

"Tady to bylo, tady přebrodili řeku Barguzin", říkám si ráno při četbě knihy "Dlouhá cesta", dle níž natočen film "Útěk ze Sibiře" o utečencích ze sibiřského gulagu. "A my jsme teď tady, svobodní, i když ženatí, není to nádherné?"

20.9.2017 v 7:55 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 196 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 9:"V létě vozím turisty,v zimě basy s vodkou",říká JUDR Č.

Po devítihodinové plavbě na škuneru Volnyj napříč Bajkalem se při ústí velké řeky Barguzin ubytováváme u pohostinné rodiny Černovových, dostáváme masívní večeři a s chutí vstupujeme do očistné ruské baně i s březovými metličkami.

19.9.2017 v 7:38 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 244 | Diskuse
Počet článků 1895 Celková karma 22.05 Průměrná čtenost 946

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

BLOG 2 proto, že mým premiérovým blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy.

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.