Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký je rozdíl mezi blízkou a velmi blízkou budoucností?

24. 08. 2017 8:00:37
Jedna z otázek, která stále zůstává nezodpovězena, zní: Kdy budou obnoveny přímé lety z Ruska do Egypta? Proč je to důležité?

Z více důvodů. Kromě jiných: až budou lety obnoveny, změní se počty návštěvníků v egyptských hotelech ve prospěch Rusů. To mohou pocítit také čeští zájemci o egyptská rudomořská letoviska. Nejde jen o samotnou zvýšenou přítomnost Rusů „na plážích“, ale - pokud zákon nabídky a poptávky funguje tak, jak jsme byli některými politiky poučeni na začátku 90. let – mohlo by hrozit i zvýšení cen.

Rusko zastavilo přímé lety do Egypta po tragédii z konce října 2015, kde se v důsledku teroristického útoku zřítil na Sinaji ruský airbus po odletu z Šarm aš Šajchu. Je to už dlouhých 21 měsíců – a z ruských letišť se do těch egyptských stále nelétá.

Věc znánlivě ustrnula na mrtvém bodu, alespoň zvenčí se to tak jeví. Ve skutečnosti ovšem nikoli. Mezi oběma stranami probíhaly jistou dobu intenzivní kontakty včetně osobní přítomnosti ruských bezpečnostních specialistů na egyptských letištích. Smysl toho všeho byl jediný: aby Egypt splnil všechny požadavky kladené ruskou stranou. Až se tak stane, Rusové řeknou obnovení letů „DA“. Tedy ANO.

Psal jsem na toto téma opakovaně na svém blogu. Poslední článek je ovšem z února 2017 (17/2). Dal jsem mu nadpis „Lety Rusů do Egypta: Nejnovější vývoj“ a píšu v něm:

  • Ruská vláda informovala na svém webu, že schválila rusko-egyptský letecký bezpečnostní protokol. Jeho klíčovým bodem je ustanovení, že ruští experti budou mít právo monitorovat stav bezpečnostních opatřeních a postupů na egyptských mezinárodních letištích (těch jejich sektorů, které se týkají letů do RF – LS), a to ve všech jeho oblastech. Agentura TASS zmiňuje monitoring letadel, cestujících, nákladu, zavazadel, pošty, cateringu a palubního zásobování.---S tím musí samozřejmě souhlasit egyptská strana. Proto je v brzké době očekáván v Moskvě egyptský ministr civilního letectví Sherif Fathy a předpokládá se, že se k protokolu vyjádří kladně.---Zbývá poslední otázka: Kdy? Kdy budou lety obnoveny a tedy kdy se do egyptských destinací vrátí ruští turisté. Odpověď je ovšem opět nekonkrétní. Vše závisí na tom, čteme na webu ruské vlády, jak bude egyptská strana úspěšná v plnění (ruských) bezpečnostních požadavků.

Od té doby uplynulo dalšího půl roku – a mediálně je více méně ticho po pěšině. Na čem se celá věc zadrhla není úplně jasné a působí to vše poněkud podivně.

Jistý „pohyb“ bylo možné zaznamenat v minulých dnech. Egytský ministr zahraničí Shoukry byl v pátek 18/8 v Moskvě, kde jednal s Lavrovem. Zpráva o této schůzce publikovaná na webu Ahramonline uvádí, že oba představitelé potvrdili, že je nutné pokračovat ve spolupráci mezi oběma zeměmi včetně protokolů o letecké navigační bezpečnosti, přičemž egyptský ministr vyjádřil očekávání, že Rusko obnoví leteckou dopravu do Egypta a turistické aktivity v jeho zemi jakmile to bude možné.

Což znamená, že nyní, 21 měsíců po tragédii na Sinaji, to stále možné není. Otázka je proč, když celá řada dalších leteckých společností, včetně západních nebo renomovaných blízkovýchodních s minimálně stejnými bezpečnostními standardy jaké požadují Rusové, do Egypta běžně létá. Tak trochu záhada.

Pozoruhodné bylo vyjádření ruského ministra zahraničí během společné tiskové konference se Samehem Shoukrym. Lavrov uvedl:

  • Pravidelně zvážujeme otázku obnovení přímých letů mezi našimi zeměmi. V současné době jsme zaznamenali pozitivní vývoj v práci odborníků, kteří se řešením těchto záležitostí zabývají a vycházíme z předpokladu, že dojde k dalšímu vyjasnění ohledně vyhlídek pro obnoveno přímých letů ve velmi blízké budoucnosti.

Takže velmi blízká budoucnost. Co ten termín znamená? Těžko říci. Jen připomenu, že o „blízké budoucnosti“, anglicky „next future“, hovořil v lednu 2017 ruský ministr doparvy Maxim Sokolov (obr. níže).

Nadějné (pro Egypťany, kteří čekají na ruské peníze) je snad to, že Lavrov nyní použil termín velmi blízká budoucnost.

... o blízké budoucnosti (next future), pokud jde o obnovení letů z RF do Egypta, se psalo už v lednu 2017. A stále - kde nic, tu nic. (Zdroj: Ahramonline.)

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 24.8.2017 8:00 | karma článku: 7.65 | přečteno: 246x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Bravo, pane prezidente. Bravo!

Nestává se často, aby byl Miloš Zeman autorem těchto řádků chválen. Pokud jde ale o jeho úsudek týkající se Izraele, dalo by se lidově říci, že nemá chybu. Nejnověji nás o tom přesvědčil během nynější návštěvy USA.

19.9.2017 v 13:45 | Karma článku: 36.96 | Přečteno: 1279 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Potvrzeno: Giro d´Italia odstartuje poprvé mimo Evropu. V Izraeli

Kdo sleduje slavný cyklistický závod Giro d ́Italia, dobře ví, že počínaje rokem 1965 začaly některé ročníky mimo Itálii. Loni v Nizozemí, předtím v Severním Irsku, Dánsku, Belgii i jinde v Evropě.

19.9.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 128 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K diskusi kolem staroměstského mariánského sloupu

Vztyčit? Nevztyčit? Proč ano - proč ne? České historické dilema. Bez ohledu na to, jak to celé nakonec dopadne, chci poukázat na několik „detailů“, které by neměly zůstat opomenuty.

19.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 498 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vzpomínky na Afriku

Seděl jsem na plážovém baru a uslyšel ruštinu. Což ještě neznamenalo, že by ten turista musel být z Ruska. A právě to mě zajímalo. Do Egypta se přece přímo z Ruska nelétá.

18.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 599 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Petr Janák

Po hedvábné stezce

Hory neznají třídní rozdíly, protekci, vztek, nenávist, štěstí, lásku zkrátka nic. Jsou čisté, nahé. Proto na ně, tak rád jezdím. Přiblížit se jim aspoň na chvilku a poznat sám sebe. Ne nadarmo se říká, že hory ukáží charakter.

21.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 6.22 | Přečteno: 140 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 11:Monumentální BARGUZINSKÁ dolina, posvátný býk a sv. NOS

Rusko - země mnoha tváří a protikladů. Vše strašně velké, zde 200 km dlouhá a 40 km široká Barguzinská dolina, ale i: když láska, tak všeobjímající, když nenávist, tak až za hrob, když vzdálenosti, tak mimořádné, 1000km žádná míra

21.9.2017 v 7:14 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 155 | Diskuse

Vladimír Hauk

Po schodech do nebe na nejnebezpečnější stezku světa

Dlážděná cesta - schody - cesta - plošina - delší schody - plošina - ještě delší schody - velkoplošná obrazovka - schody - plošinka - dlouhé schody - prudké schody - strmé schody - nekonečné schody - téměř kolmé schody - vrchol

20.9.2017 v 8:55 | Karma článku: 26.46 | Přečteno: 971 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 10:V BARGUZINU vycpané hlavy losů a též "báťuška" STALIN

"Tady to bylo, tady přebrodili řeku Barguzin", říkám si ráno při četbě knihy "Dlouhá cesta", dle níž natočen film "Útěk ze Sibiře" o utečencích ze sibiřského gulagu. "A my jsme teď tady, svobodní, i když ženatí, není to nádherné?"

20.9.2017 v 7:55 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 196 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 9:"V létě vozím turisty,v zimě basy s vodkou",říká JUDR Č.

Po devítihodinové plavbě na škuneru Volnyj napříč Bajkalem se při ústí velké řeky Barguzin ubytováváme u pohostinné rodiny Černovových, dostáváme masívní večeři a s chutí vstupujeme do očistné ruské baně i s březovými metličkami.

19.9.2017 v 7:38 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 244 | Diskuse
Počet článků 1895 Celková karma 22.05 Průměrná čtenost 946

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

BLOG 2 proto, že mým premiérovým blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy.

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.