Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se chce, tak to jde. Vezme-li si propaganda volno

14. 07. 2017 12:15:04
Řekne-li se Izrael versus palestinští Arabové, případně naopak, obvykle si pod tím představíme negativní souvislosti. Za původce zla ve vzájemných vztazích považujeme ty, na jejichž straně nestojíme.

Ono to ale lze říci i jinak. Nikoli Izrael vs palestinští Arabové, nýbrž Izrael a palestinští Arabové. Pak se ukáže, že vzájemná spolupráce je možná. Stačí k tomu překvapivě málo: oprostit se od protiizraelské propagandy a všeho, co s ní souvisí. Neboli: řídit se zdravým rozumem. Být realisty.

Že to jde, ukazuje dohoda o dodávkách elektrické energie podepsaná mezi oběma stranami v pondělí 10. července. Toho dne se na severu Samaří (Západního břehu), nedaleko nové vysokonapěťové rozvodny Al Jamaleh Substation (obr. 1), sešli vysocí představitelé obou stran (obr. 2): premiér Palestinskoarabské autonomie Rami Hamdallah, izraelský ministr Juval Steinitz, který má v jeruzalémské vládě na starosti energetiku, národní infrastrukturu a vodní zdroje, dále generálmajor Yoav Mordechai stojící v čele úřadu COGAT majícího na starosti koordinaci vládních aktivit na Teritoriích a šéf společnosti Israel Electric Corporation (IEC) Yiftah Ron-Tal.

Rozvodna Al Jalameh (viz mapu na obr. 3) byla budována tři roky a Palestinskoarabská samospráva ji koupila od IEC za 12 milinů eur. Dotačními tituly přispělo Norsko, EU, americká vládní agentura USAID a Evropská investiční banka. Z hlediska energetiky ve Svaté zemi je její uvedení do provozu přelomovou záležitostí. Arabové v Judeji a Samaří se budou v rámci své samosprávy sami starat o distribuci elektrické energie na svém severním území včetně oprav. Elektřinu budou i nadále kupovat od IEC, ovšem vše navazující už bude v jejich režii.

Jak píší izraelská média, toto je pouze první krok na cestě k energetické soběstačnosti palestinských Arabů. Další takové rozvodny mají být vybudovány v oblasti Hebronu, Ramalláhu a Náblusu (biblický Sichem). Vedle toho se plánuje výstavba nové elektrárny na zemní plyn v oblasti Jeninu, která má být dokončena nejpozději v roce 2020. S výkonem až 450 MW má pokrýt asi 50 procent potřeb Arabů v Judeji a Samaří.

Rozvodna Al Jalameh umožní zvýšení elektrického výkonu pro PA až o 135 MW, nicméně dohoda podepsaná 10/7 je střízlivější a zavazuje IEC dodávat výkon zhruba poloviční.

Je to jeden z dobrých příkladů spolupráce mezi sousedy. Dlužno ovšem dodat, že příklad spíše vzácný, neboť na arabské straně převažuje předpojatost vrcholící fanatickou protiizraelskou nenávistí, podněcování k nepřátelství a obojaký přístup k terorismu. Palestinští Arabové tím škodí sami sobě, protože zmíněná spolupráce s technicky vyspělým Izraelem jim může být jen ku prospěchu. Moudří palestinskoarabští politici jsou si toho vědomi. Je jich ale zoufale málo.

... obr. 1/Nová rozvodna u vesnice Al Jalameh severně od Jeninu. (Zdroj: Web úřadu COGAT.)

... obr. 2/Vysocí představitelé na slavnosti zahájení provozu nové rozvodny. Zprava: premiér PA, izraelský ministr energetiky, vodních zdrojů a národní infrastruktury, v uniformě šéf úřadu COGAT a bez kravaty šéf IEC. Jména hodnostářů jsou uvedena v článku. (Zdroj: Times of Israel.)

... obr. 3/Šipka ukazuje k místu, kde stojí nová rozvodna. U obca Al Jalameh (možno i Jalamah) na severu Samaří/Západního břehu. (Podklad: Mapy Bing.)

... obr. 4/Mapa Judeje a Samaří/Západního břehu s vyobrazením místa, kde bude stát chystaná elektrárna (E) a postupně další tři vysokonapěťové rozvodny - R2/R3/R4). (Podklad: Wikipedia ENG.)

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 14.7.2017 12:15 | karma článku: 14.64 | přečteno: 567x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Bravo, pane prezidente. Bravo!

Nestává se často, aby byl Miloš Zeman autorem těchto řádků chválen. Pokud jde ale o jeho úsudek týkající se Izraele, dalo by se lidově říci, že nemá chybu. Nejnověji nás o tom přesvědčil během nynější návštěvy USA.

19.9.2017 v 13:45 | Karma článku: 36.96 | Přečteno: 1278 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Potvrzeno: Giro d´Italia odstartuje poprvé mimo Evropu. V Izraeli

Kdo sleduje slavný cyklistický závod Giro d ́Italia, dobře ví, že počínaje rokem 1965 začaly některé ročníky mimo Itálii. Loni v Nizozemí, předtím v Severním Irsku, Dánsku, Belgii i jinde v Evropě.

19.9.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 128 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K diskusi kolem staroměstského mariánského sloupu

Vztyčit? Nevztyčit? Proč ano - proč ne? České historické dilema. Bez ohledu na to, jak to celé nakonec dopadne, chci poukázat na několik „detailů“, které by neměly zůstat opomenuty.

19.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 498 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vzpomínky na Afriku

Seděl jsem na plážovém baru a uslyšel ruštinu. Což ještě neznamenalo, že by ten turista musel být z Ruska. A právě to mě zajímalo. Do Egypta se přece přímo z Ruska nelétá.

18.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 599 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Petr Šindelář

Dostane další česká vláda odvahu zrušit zbytečná ministerstva?

Strany a hnutí voličům právě nyní naplno namlouvají, jak po nástupu do vlády budou vše ohromně zjednodušovat, srdnatě šetřit, zápasit s byrokracií a některé si dokonce pohrávají i s nápadem, že zruší nefunkční ministerstva...

21.9.2017 v 9:52 | Karma článku: 15.97 | Přečteno: 258 | Diskuse

Jiří Rybár

Platový kolotoč zvyšuje obrátky

Z firem pronikají zprávy o růstu mezd. Když se ekonomice daří, mělo by se dařit i lidem. Pokud jste ale zaměstnavatel, trochu vás to možná i děsí. Nemůžete nepřidat, jinak vám lidi utečou ke konkurenci. Ale kde na to vzít?

20.9.2017 v 16:04 | Karma článku: 9.37 | Přečteno: 527 | Diskuse

Jana Mrázková

Našli moji rádci? Našli, našli moji ministři. Nejméně devět miliard korun!

Ptala jsem se tu v sobotu jak se hledají peníze (http://janamrazkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=622901). Ha, a už jsem doma. Sice se mi nedostalo odpovědi na otázku JAK?, asi způsob není důležitý (?!), avšak peníze se našli!

19.9.2017 v 17:31 | Karma článku: 10.61 | Přečteno: 219 | Diskuse

Monika Lorenzová

Euro a měnový trh

ForexBlog: Euro a kam míří, to už je skoro politika. Mám před sebou otevřených 24 měnových párů. Přednost nedávám trvale ani jednomu. Ale EURO mne o víkendu zaujalo, když jsem trh procházela. Nemá předpoklady zastavit se v růstu

19.9.2017 v 13:51 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 478 | Diskuse

Martin Malý

UBER – Zločinec nebo konkurence? Má služba taxi budoucnost?

Ve světle protestů řidičů taxi se musím zamyslet nad tím, co se nyní v podstatě děje. Jaká to má východiska a jaké změny můžeme čekat v oblasti služby - přeprava osob.

18.9.2017 v 21:19 | Karma článku: 36.50 | Přečteno: 3222 | Diskuse
Počet článků 1895 Celková karma 22.05 Průměrná čtenost 946

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

BLOG 2 proto, že mým premiérovým blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy.

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.