Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plní života, radosti a vášně

12. 07. 2017 15:25:04
Jedenáctého července tomu bylo pět let, co jsem napsal svůj první blog na serveru iDNES. V něm popisuji, proč jsem po několika letech působení na (dnes již neexistujícím) blogu na Lidovkách přešel na tento server.

K tomu se vracet nechci. Místo toho jsem se zamýšlel, jaké téma zvolit na začátku druhého (doufám) pětiletého období. Nemohu jinak: chci se zmínit o akci, které se až na výjimky nedostává v českých médiích téměř žádného prostoru.

Je to akce, jejíž kořeny mají hodně společného s prvorepublikovým Československem. Odhalme oponu. Je to MAKABIÁDA neboli celosvětové makabejské hry. Něco jako židovská olympiáda (které se ovšem mohou zúčastnit i izraelští Arabové).

Koná se v Izraeli každé čtyři roky, předchozí ročník (2013 – v pořadí devatenáctý) byl z našeho pohledu významný tím, že se ho po dvou desetiletích zúčastnili sportovci z českých zemí. Rovněž tak letos, zmíním se o nich níže.

První makabiádu hostil v mandátní Palestině Tel Aviv. Psal se rok 1932 a o genezi akce napsal 30. července 2012 Petr Bučka na redakčním blogu Židovské listy mimo jiné toto:

  • Myšlenka zorganizovat po vzoru olympijských her židovskou olympiádu byla vyslovena při příležitosti Světového kongresu Makabi, který se uskutečnil v roce 1929 v Ostravě. Za účasti delegátů z deseti členských zemí bylo přijato usnesení, že první Makabiáda bude v roce 1932 v Palestině. Volba uvedeného termínu byla spojená s výročím posledního povstania židovského národa pod vedení Bar Kochby. Do příprav her vstoupila nečekaně velká hospodářská krize. Navzdory finančním problémům, které zasáhly do původně navrhovaného programu her, bylo na poradě světového vedení Makabi, která se uskutečnila ve dnech 26 - 27 září 1931 v Praze definitivně rozhodnuto o její uskutečnění. Za místo konání byl vybrán Tel Aviv.

Takový byl tedy československý vklad týkající se makabejských her. Dodejme ještě, že vzhledem ke klimatickým podmínkám v Zemi izraelské se druhá předválečná zimní makabiáda (po vzniku Izraele zimní hry obnoveny nebyly) konala v Československu; bylo to v únoru 1936 v Banské Bystrici.

Půjdeme-li ovšem ještě hlouběji ke kořenům, objevíme další pozoruhodnou souvislost. Na webu Českého rozhlasu se 27. července 2013 objevil příspěvek, ve kterém předseda Židovské náboženské obce v Karlových Varech Pavel Rubín říká:

  • Málokdo ví, že světová židovská organizace Makabi byla založena v Karlových Varech. Bylo to 27. dubna 1921 a bylo to u příležitosti 12. světového židovského*) kongresu, který se zde v Karlových Varech konal. Já se na ty hry těším i z tohoto důvodu, protože to světové židovské sportovní hnutí vzniklo tady u nás v Karlových Varech.

*) Správně má být „sionistického“ kongresu – oprava LS.

Petr Bučka ve zmíněném článku v Židovských listech také uvádí, že první makabiády v roce 1932 se zúčastnilo, a to číslo zní neuvěřitelně, 154 československých židovských sportovců. Jaký to rozdíl proti současnosti, kdy na 20. makabiádu odjelo šest účastníků z ČR (a sedm ze Slovenska).

První poválečná makabiáda, celkově třetí, se konala už v Izraeli v roce 1950. Tenkrát a po celou dobu komunismu (rozuměj: vlády komunistické strany) čeští Židé na makabiády do Izraele nejezdili. Objevili se tam až po pádu železné opony, v roce 1993. Pak byla podle dostupných informaci na dvě desetiletí přestávka a čeští Židé se zúčastnili až minulých her v roce 2013 a letos opět.

Jaké je složení výpravy z ČR? Jmenujme jen aktivní sportovce:

  • Daniel Braun ... tenis (kategorie Masters 35+)

  • David Steiner ... triatlon (kategorie Open, 35-39)

  • Filip Eisner ... plavání (Masters, 55-59)

  • Hana Klofáčová/Meši Lindnerová ... plážový volejbal (Open)

  • Vojtěch Dub ... Lukostřelba (Open)

Podle webu 20. makabiády, která se koná v Izraeli od 4. do 17. července 2017, čítá akce na 10 tisíc sportovců z 80 zemí, kteří soutěží ve 47 sportech. Z toho je zřejmé, že jde o jeden z největších sportovních podniků na světě.

FOTOPŘÍLOHA

... medaile Makabiády 2017. (Zdroj zde i níže: Web 20. makabejských her.)

... slavnostní zahájení se konalo 6. července 2017 na Teddyho stadionu v Jeruzalémě, což je hlavní sportoviště her. Zde členové výpravy z kanadské diaspory.

... dva izraelští medailoví olympionici. Oba judisté. Vpravo Yarden Gerbiová, mistryně světa z roku 2013 a bronzová z OH 2016. Or Sasson, taktéž bronzový z olympiády v Riu.

... americká výprava s 1165 účastníky je po izraelské nejpočetnější.

... ze zahajovacího ceremoniálu na Teddyho stadionu.

... ze zahajovacího ceremoniálu na Teddyho stadionu.

... ze slavnostního zahájeni. U mikrofonu prezident Reuven Rivlin.

... židovská sportovní mládež. Plná života, radosti a vášně.

... moment překvapení. Kanadský hokejista Avi Steinberg požádal během zahajovací slavnosti o ruku svoji snoubenku Rachel. Nebyl odmítnut. Svatba následovala přímo na stadionu.

odvrácená strana života. V roce 1997, během 15. makabiády, se pod náporem návštěvníků zřítil most přes řeku Yarkon. Právě v okamžiku, kdy přes něj šli Australané. Krutá bilance: čtyři z nich přišli o život, na šest desítek jich bylo zraněno. Zde vzpomínková ceremonie.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 12.7.2017 15:25 | karma článku: 9.79 | přečteno: 253x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Bravo, pane prezidente. Bravo!

Nestává se často, aby byl Miloš Zeman autorem těchto řádků chválen. Pokud jde ale o jeho úsudek týkající se Izraele, dalo by se lidově říci, že nemá chybu. Nejnověji nás o tom přesvědčil během nynější návštěvy USA.

19.9.2017 v 13:45 | Karma článku: 36.96 | Přečteno: 1278 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Potvrzeno: Giro d´Italia odstartuje poprvé mimo Evropu. V Izraeli

Kdo sleduje slavný cyklistický závod Giro d ́Italia, dobře ví, že počínaje rokem 1965 začaly některé ročníky mimo Itálii. Loni v Nizozemí, předtím v Severním Irsku, Dánsku, Belgii i jinde v Evropě.

19.9.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 128 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K diskusi kolem staroměstského mariánského sloupu

Vztyčit? Nevztyčit? Proč ano - proč ne? České historické dilema. Bez ohledu na to, jak to celé nakonec dopadne, chci poukázat na několik „detailů“, které by neměly zůstat opomenuty.

19.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 498 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vzpomínky na Afriku

Seděl jsem na plážovém baru a uslyšel ruštinu. Což ještě neznamenalo, že by ten turista musel být z Ruska. A právě to mě zajímalo. Do Egypta se přece přímo z Ruska nelétá.

18.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 599 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Daniel Barták

Zradit roh Penty? Radši poruším slib!

Týden před Fight Night West – XFN, která se uskutečnila v Karlových Varech, mě oslovil místní MMA zápasník Jan David s tím, zda bych ho nemohl při jeho profesionálním debutu na tomto galavečeru koučovat.

21.9.2017 v 7:07 | Karma článku: 5.22 | Přečteno: 119 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Potvrzeno: Giro d´Italia odstartuje poprvé mimo Evropu. V Izraeli

Kdo sleduje slavný cyklistický závod Giro d ́Italia, dobře ví, že počínaje rokem 1965 začaly některé ročníky mimo Itálii. Loni v Nizozemí, předtím v Severním Irsku, Dánsku, Belgii i jinde v Evropě.

19.9.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 128 | Diskuse

Lukáš Otys

Derby S – Sparta jako varování pro český sport

Aktuální problémy slavného letenského klubu by měly být důvodem k upření naší pozornosti k budoucnosti celého českého fotbalu, potažmo našeho obecného přístupu ke sportu jako celku.

18.9.2017 v 17:06 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 825 | Diskuse

Ondřej Prokop

Na Opatově by mohl vyrůst zimní stadion

Na Jižním Městě by se mohlo v příštích letech začít s výstavbou víceúčelového zimního sportoviště. To by mělo být postaveno na Opatově, v místě atletického stadionu, poblíž základní školy Ke Kateřinkám.

17.9.2017 v 19:53 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 127 | Diskuse

Iva Apanasenková

Fotbal Slavie - Sparta a policejní manévry

Fotbalové utkání Slavie – Sparta se koná dvakrát do roka. Z toho na fotbalovém stadionu Slavie jednou. Pokud jste náhodou nedaleko stadionu, nechtěně se zúčastníte i policejních manévrů. Zážitek. Napětí. Kam se hrabe fotbal.....

17.9.2017 v 18:23 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 1735 | Diskuse
Počet článků 1895 Celková karma 22.05 Průměrná čtenost 946

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

BLOG 2 proto, že mým premiérovým blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy.

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.