Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident Zeman vs karlovarský filmový festival

4. 07. 2017 11:05:12
Bývalo dobrým zvykem, že karlovarský filmový festival ozvláštnil svojí přítomností prezident republiky. Platilo to o obou Václavech, Havlovi i Klausovi. Neplatí to ovšem o současné hlavě státu.

Miloš Zeman před časem, konkrétně 22/6 v pořadu Týden s prezidentem, který vysílá televize Barrandov (pořad sám je karikaturou toho, co si představujeme pod pojmem profesionální žurnalistika), opět připomněl svůj názor na karlovarský festival. Ten se nemění: k této vrcholné kulturní akci roku konané v zemí, jejímž je prezidentem, chová neskrývaný despekt.

Festival totiž považuje za snobskou záležitost, byť mu přiznává jistá pozitiva. Například hodnotné a opravdu zajímavé filmy. Ale, a to prohlásil už v minulosti, „stejně jako mucholapka přitahuje mouchy, přitahuje festival v Karlových Varech snoby“.

Ano, v tom má Miloš Zeman bezpochyby pravdu. Opakuji pro všechny, kdo si myslí, že Miloše Zemana z duše nenávidím: V tom má bezpochyby pravdu.

Jenomže ...

Snoby, samozřejmě skutečné celebrity, a žel i pseudocelebrity přitahuje každý takovýto podnik všude, kde ho pořádají. Od Benátek po Berlín, od Toronta po Cannes. Svět je takový, jaký je.

Položme ale otázku jinak. Jak by se musel festival ve Varech změnit, aby nebyl Milošem Zemanem považován za snobský?

Otázka je to poněkud zbytečná. Protože pokud se Jiřímu Bartoškovi a jeho týmu v minulých letech něco podařilo - a nebylo toho málo -, pak kromě jiného udělat z MFF akci nikoli pro snoby (či pouze pro snoby), ale také pro obyčejné lidi. V nejlepším významu tohoto slova. Festival má svoji jedinečnou atmosféru. Její součástí je i přátelský duch, který každoročně ovane nejen superhvězdy, ale i prosté návštěvníky. Do žil jindy ospalého lázeňského města vlije živou vodu.

Nemluvě o batůžkářích, kteří jsou nejzřetelnějším důkazem toho, že nejde o záležitost pouze pro snoby.

Budu upřímný. I já jsem kdysi vnímal festival podobně jako prezident. Tak tomu ale už dávno není. A to navštěvuji tento svátek stříbrného plátna nikoli s VIP kartičkou na krku, ale jako prostý smrtelník. Kdyby měl Miloš Zeman stejnou možnost, možná by také změnil názor.

Zastavme se u jeho argumentů, které uvedl v onom pořadu z 22/6.

Kdyby přijel, budou ho prý vozit v kočáře. Nebo tahat z jedné recepce na druhou. A dokonce: seznamovat s lidmi, od nás i z ciziny, kteří ho nezajímají.

Dovolím si oponovat: i kdyby kočárová jízda na programu byla (letos nikoli), může odmítnout a k hotelu Thermal na záhajení či ukončení přijet automobilem. Pokud by navštívil jedno nebo druhé, může se z následné recepce omluvit. A do třetice: ne všechny festivalové osobnosti, zejména pak zahraniční, jsou natolik nezajímavé, že by jimi musel prezident hostitelské země pohrdat. Pokud ho nezajímají lidé, kteří ve filmu a často na světové úrovni něco, ba nezřídka hodně znamenají, pak to o našem prezidentovi cosi vypovídá. Cosi neblahého.

Ať to třeba zní jako klišé, ale varský festival skutečně není o kočárech, recepcích nebo jiných, možná opravdu snobských záležitostech. Jde o významný kulturní podnik s mezinárodním přesahem. Přítomnost prezidenta republiky, bez ohledu na to, kdo jím je, vždy zvýší prestiž této přehlídky. Je i výrazem ocenění pro všechny, kdo celý rok, a zejména v čase jejího konání, dělají vše pro to, aby byla úspěšná. Počínaje zmíněným Jiřím Bartoškou a konče stovkami bezejmenných. Vždyť, viděno globálně, a ne pohledem, který končí u Jižních zahrad Pražského hradu, jde o vytvoření pozitivního obrazu celé České republiky.

Té republiky, jejímž je Miloš Zeman prezidentem. Ten to ovšem takto nevnímá. Jistě: navštívit MFF není jeho povinností. Nikdo ho nemůže nutit – a také nenutí. Je ovšem škoda, že hlava státu místo státnické velkorysosti dává přednost svému poněkud povrchnímu pohledu. Vyjádřeno lidovým úslovím: tentokrát pro stromy nevidí les.

Je to ale beznadějné. Prezident ignoruje festival letos a kdyby byl zvolen, ignoroval by ho i v budoucnu.

Ostatně příznačná jsou jeho slova, která pronesl v pořadu Týden s prezidentem:

  • Doufám, že se uvidíme někde jinde než karlovarském filmovém festivalu.

Adresátem této věty byl Jaromír Soukup, šéf televize Barrandov v roli moderátora relace. Ten se ovšem na festivalu rád blýskl. I se svojí partnerkou Kateřinou Brožovou. V pořadu ale prezidentovi oponovat a karlovarské přehlídky se smysluplně zastat nedokázal. Kdyby se totiž příliš stavěl na zadní, snadno by se mohlo stát, že by jeho televize o tak exkluzivního hosta přišla. A to je v principu horší (preventivní autocenzura na hranici devótnosti) než účast nějakého toho snoba na karlovarském MFF.

FESTIVALOVÉ FOTOSTŘÍPKY Z 3/7

... klapka, za klapkou Thermal, nad Thermalem příznivě vybarvená obloha. Vydařený den. (Foto zde a níže: archiv autora.)

... TV hovory na červeném koberci. Před Thermalem.

... některé záběry popis nepotřebují.

... na jedné z bezpočtu doprovodných akcí. Pro obyčejné lidi. Probíhá filmový kvíz.

... třešnička na dortu aneb vrchol toho všeho. Křišťálový globus. Spojen je se jménem světového významu: Moser.

... některé věci se nemění. Například billboardy s upoutávkami na festivalové filmy v řece Teplé.

... do Karlových Varů jsme jezdili dívat se na zajímavá auta u hotelových parkovišť už jako děti. To se nezměnilo.

... kde jsou filmy doma? V české televizi, říká upoutávka.

... projekce pořadu Na plovárně s Charlesem Aznavourem v areálu Domu České TV.

... koně a velbloud.

... relax pod majákem jednoho z mobilních operátorů. Hned vedle opravovaného Vřídla. Vskutku: Ne vše je na festivalu pro snoby.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 4.7.2017 11:05 | karma článku: 28.52 | přečteno: 3096x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Odpověď pedagožce ve výslužbě

Napsala kolegyně blogerka Libuše Havlíková, sama sebe představující jako učitelku v důchodu, několik vět týkajících se aktuální situace v Jeruzalémě, které vyžadují rychlou a okamžitou odpověď.

24.7.2017 v 12:50 | Karma článku: 39.71 | Přečteno: 1924 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj teroru v Ammánu: A bude hůř ...

Zdá se, že islámský teror se přelil z Jeruzaléma a Judeje a Samaří na „Východní břeh“, tedy do jordánského Ammánu. Je to důsledek celoarabského protiizraelského podněcování.

24.7.2017 v 11:40 | Karma článku: 31.61 | Přečteno: 835 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jmenoval se Igor

Věnoval jsem se během víkendu sledování sportovních výsledků. Nejvíce juniorskému ME v atletice, které hostilo italské Grosseto. O to víc mě zasáhla tragédie, k níž došlo v západočeském Lokti.

23.7.2017 v 18:55 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 622 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K cirkusu kolem Chrámové hory

To, co se nyní v hlavním izraelském městě děje, mám na mysli po zavraždění dvou drúzských příslušníků izraelské pohraniční policie, se jinak než cirkus označit nedá. Má to ovšem dalekosáhlé důsledky.

23.7.2017 v 9:40 | Karma článku: 40.37 | Přečteno: 1750 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Jan Matuška

Miloš Zeman recenzuje knihy - Díl první: Ústava České republiky

Moji milí občané, tedy vy, co jste mne volili. Už několikrát a opakovaně jsem byl svědkem toho, jak novinářská žumpa a Sörösem placená lumpenkavárna nařkli mé voliče z primitivnosti a nevzdělanosti.

25.7.2017 v 17:37 | Karma článku: 10.73 | Přečteno: 182 | Diskuse

Karel Sýkora

Plastický chirurg na dovolené... :-)

Miroslav Kemel je český karikaturista a písničkář. Živí se tvorbou kreslených vtipů. První vtip mu otiskli v deníku Práce v roce 1987, v roce 1989 publikoval v Dikobrazu.

25.7.2017 v 17:28 | Karma článku: 4.62 | Přečteno: 112 |

Jiří Borový

S07E02: Stormborn - 40 %

Tak jsem včera čekal na osmou hodinu, abych se podíval jako ostatní normální lidé, kteří neponocují, na další díl seriálu Hra o trůny.

25.7.2017 v 9:21 | Karma článku: 6.52 | Přečteno: 259 | Diskuse

Dana Emingerová

Klavír? Nutit nebo nenutit děti hrát?

Věřte tomu nebo ne, ale po čtvrtstoletí pauzy jsem propadla klavíru. Dokonce se doma o něj pereme. Tedy já a mí tři synové... Ovšem i u nás to zpočátku vypadlo, že hudební výchova dopadne bledě a bude se opakovat rodinná historie.

25.7.2017 v 9:09 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 274 | Diskuse

Karel Sýkora

Je spoluzodpovědný za stav občanské společnosti... :-)

Miroslav Kemel je český karikaturista a písničkář. Živí se tvorbou kreslených vtipů. První vtip mu otiskli v deníku Práce v roce 1987, v roce 1989 publikoval v Dikobrazu.

25.7.2017 v 8:01 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 104 |
Počet článků 1839 Celková karma 20.04 Průměrná čtenost 931

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

* 1956, nejen internetový publicista. Zde na blogu nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají právo na své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, internetovém deníku Forum24 nebo na slovenském portálu Delet.sk. 

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz: http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.