Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Padesát let poté

7. 06. 2017 10:40:30
Proč to nepřiznat. Není většího potěšení pro přítele Izraele a signatáře petice One Jerusalem, než si 7. června 2017 připomenout 50. výročí sjednocení města. Skromně, neokázale, také tímto textem.

Dívám se na Jeruzalém z Olivetské hory každý den. Už více než dvacet let. Na zdi vedle PC stolu mám velký snímek od přítele – pohled na Staré město. Tři tisíce let už je židovskou duchovní a národní metropolí. Bez ohledu na to, jak příznivé či nepříznivé pro lid Izraele byly dějiny, jimiž procházel.

Město získal pro svůj národ král David. V Druhé knize Samuelově, páté kapitole čteme, že táhl král s lidem svým proti Jebuzejskému, který si byl jist: „Nevejde sem David.“

Stal se pravý opak: „A však vzal David hrad Sion, toť jest město Davidovo. (...) I bydlil David na tom hradě, a nazval jej městem Davidovým, neboť vystavěl je David vůkol od Mello (stará tvrz – pozn. LS) až do vnitřku.“ A ve stejné kapitole je uvedeno: „Ve třiceti letech byl David, když počal kralovati, a kraloval čtyřicet let. V Hebronu kraloval nad Judou sem let a šest měsíců, a v Jeruzalémě kraloval třicet tři let nade vším Izraelem a Judou.“

Od té doby je Jeruzalém srdcem Izraele. Zde byly vystavěny oba Chrámy, Jeruzalém opěvovali bibličtí žalmisté, nad pádem Jeruzaléma po babylonském nájezdu plakal prorok Jeremiáš, o Jeruzalém šlo, když Chrám znesvětili helenističtí Řekové a vyvolali makabejské povstání, stejně tak šlo o Jeruzalém při dalších dvou povstáních za svobodu národa a víry – v prvním a druhém století našeho letopočtu.

Jeruzalém byl vždy v centru pozornosti lidu Izraele, byť dnes hovoříme o lidu židovském, správně by mělo být judejském, ale respektujme zažitý český překlad hebrejského slova Yehudim. Tak se označují příslušníci poexilního Izraele (období izraelských dějin po návratu z babylonského zajetí). Byť není třeba bránit se termínu Judejci.

Město zažilo slávu i pád, ale nikdy nepřestalo být tím, čím od Davidových času bylo, což ještě podtrhlo vybudování Prvního chrámu za jeho syna Šalomouna. Po návratu z babylonského zajetí, tedy na začátku zmíněného poexilního období, bylo prvořadou starostí Judejců – Židů totéž, o co usilovat král David, ale uskutečnil jeho syn: vybudovat v Jeruzalémě Chrám.

Oba Chrámy (někdy se hovoří o třech, neboť poměrně skromný Druhý chrám zrekonstruoval o několik století později král Herodes, a to do „obdivuhodné nádhery“, jak uvádí znalci) stály na dnešní Chrámové hoře – a skutečnost, že v období, které nebylo pro Židy příznivé, byly na tomto místě zbudovány islámské pamětihodnosti – mešita Al Aksa a svatyně Skalní dóm – nemění nic na tom, že Chrámová hora je nejposvátnějším místem židovského náboženství.

V moderní době se stalo něco, co nikdy v historii, ačkoli osud byl vůči Jeruzalému a jeho judejským obyvatelům někdy hodně krutý: proti vší přirozenosti bylo město rozděleno. Naštěstí ne na dlouho. Po necelých dvou desetiletích (1948-1967) byl Jeruzalém opět sjednocen – a jak mnozí věříme, už navždy. Dnes, sedmého června, je tomu (podle našeho kalendáře) přesně padesát let, co jednotky Obranného vojska vstoupily do Starého města a Jeruzalém se stal tím, čím byl od časů Davidových: jedním městem.

Slyšíme ozvěnu Davidova Žalmu 122, kde slavný král Izraele píše: „Jistě je Jeruzalém ušlechtile vystavěn a jako jedno město k sobě vespolek připojen.“

Tak tomu bylo před třemi tisící lety, je tomu tak dnes a bude tomu tak už napořád.

Pozvedněme číši a připijme: na fantastický úspěch izraelských vojáků z roku 1967. Jeruzalému popřejme to, co obsahuje jeho název: pokoj, mír, šalom. Plníme tím současně přání krále Davida, který v onom 122. Žalmu také napsal:

  • Žádejte pokoje Jeruzalému řkouce: Dějž se pokojně těm, kteří tě milují.

... pro inspiraci: hlavička webu One Jerusalem.

... jedna dívka, jedno triko, jeden nápis - jeden Jeruzalém. (Zdroj: Home of Judaica.)

... logo k 50. výročí znovusjednocení na webu Congregation Etz Ahaim.

... legenda izraelské armády, generál Moše Dajan. U jeruzalémské Západní zdi. (Zdroj: Web Sizzle.)

... záběr z oslav 50. výročí sjednocení, které se podle židovského kalendáře konaly o několik dní dříve - od večera 23/5 do západu slunce 24/5. (Zdroj: Jewish Press/Times of Israel)

Autor: Lubomír Stejskal | středa 7.6.2017 10:40 | karma článku: 16.90 | přečteno: 321x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Žurnalistika po arabsku

Slova televizního žurnalisty stanice Al Jazeera Eliase Karrama by se měla dostat do učebnic novinařiny. Jako odstrašující příklad.

22.8.2017 v 8:27 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 947 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ke zpožděnému letu z Hurghady

Jako relativně častý klient společnosti Travel Service na linkách mezi Prahou a některými z rudomořských letišť v Egyptě jsem věnoval pozornost dění kolem zpožděného letu Hurghada – Bratislava.

21.8.2017 v 12:40 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 1243 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Co zajímá Čechy na blogu?

Všechno možné. Ze všeho nejméně příspěvky s obrázky týkajícími se rudomořských korálových ryb a další fauny. Čtenost takových článků je minimální.

20.8.2017 v 18:10 | Karma článku: 19.06 | Přečteno: 339 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tak to se povedlo!

Podtitulek by mohl znít: „Když teroristé odsuzují teroristy.“ Pak to opravdu stojí za to. Nad tak nebetyčným pokrytectvím nestačíme žasnout.

20.8.2017 v 8:25 | Karma článku: 33.36 | Přečteno: 1180 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Stydím se za americké strhávače soch

Já jsem člověk, který jen kroutí hlavou nad tím, co v USA vyvádějí někteří tzv. "aktivisti". Strhávají tam sochy amerických velikánů. A to prý proto, že to údajně urážejí občany s jinou barvou kůží. Podle mého je to zvrácenost.

23.8.2017 v 0:01 | Karma článku: 9.86 | Přečteno: 117 |

Beata Krusic

Jednotlivosti- fascinující až do krajnosti

Každý jedinec je velkým neopakovatelným originálem. Baví mě sledovat detaily, drobnosti, jednotlivé nuance, které zdánlivě mohou vypadat docela bezvýznamné a přitom právě ony jsou tím, co utváří jistou atraktivitu a jedinečnost.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 3.65 | Přečteno: 126 | Diskuse

Jan Dvořák

ODS vsadila na totální vítězství ve volbách

Sociální demokracie, tolik vysmívaná, že při svých chabých preferencích už raději nestáhla kalhoty před volebním brodem a stále počítá s vítězstvím, má teď stejně zarputilého konkurenta jako je ona, s týmž cílem – ODS.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 11.52 | Přečteno: 420 | Diskuse

Pavel Kolář

Volby v několika číslech

V České republice je zhruba 8 425 000 lidí, jenž mají volební právo pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

22.8.2017 v 13:43 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 470 | Diskuse

Aleš Merta

Čeští piráti na vlnách liberalismu

Minulý týden vypluli čeští Piráti, tedy spíše vyjeli, ke zteči hradeb poslanecké sněmovny. Předvolební průzkumy jim dávají solidní šance, ale čeká je těžká konkurence, protože ve vodách ve kterých loví své voliče, je rybářů již ..

22.8.2017 v 13:23 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 476 | Diskuse
Počet článků 1872 Celková karma 20.91 Průměrná čtenost 938

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

* 1956, nejen internetový publicista. Zde na blogu nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají právo na své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, internetovém deníku Forum24 nebo na slovenském portálu Delet.sk. 

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.