Na okraj nejen diplomatické krize kolem Kataru

Když se řekne Katar, vybaví se většině Čechů chlípný člen tamní vládnoucí rodiny, světový šampionát v kopané 2022 a televize Al Jazeera. V těchto dnech budeme ale o Kataru slýchat častěji.

 

Svojí podporou teroristických skupin si vykoledoval tvrdou reakci některých arabských zemí. K jeho smůle nejen geograficky vzdálených, jako Egypt nebo Libye, ale také sousedů. Jmenovitě jde o Saúdskou Arábii, Emiráty a Bahrajn. A právě tyto tři státy mu mohou svými kroky způsobit vážné ekonomické komplikace.

 

Nejde totiž pouze o to, že zmíněné země přerušily diplomatické styky a vypověděly katarské diplomaty a s nimi také katarské občany. Mnohem závažnější je uzavření pozemních hranic (týká se pouze Saúdské Arábie), jakož i vzdušného prostoru a teritoriálních vod včetně přístavů.

 

V televizi jsme viděli záběry poloprázdných obchodů, neboť obyvatelé poloostrovního emirátu se v předtuše nejisté budoucnosti předzásobují. Není divu: kamiony dopravující zboží po souši skončily u zavřených hraničních přechodů a problém se vyskytl i v námořní přepravě.

 

Jak v úterý 6/6 vysvětlil egyptsky server Ahramonline, do nesnází se dostala MAERSK Line, největší světová lodní kontejnerová společnost. Pokud veze zboží pro Katar, nesmí nyní kotvit v přístavech Saúdské Arábie, Emirátů a Bahrajnu. Největší ránu pro Katar (a komplikaci pro MAERSK) znamená zákaz používat obří nákladní přístav Port of Jebel Ali (obr. níže) nacházející se v jižním sousedství Dubaje (nedaleko jednoho u umělých „palmových ostrovů“).

 

Jde o to, že v Kataru nemohou kotvit největší kontejnerové lodě, především kvůli mělkým vodám. To se dosud řešilo tak, že tyto kolosy připluly do Port of Jebel Ali a náklad byl přeložen na menší kontejnerové lodě (tzv. feeder přeprava), případně na kamiony. S tím je nyní konec a MAERSK se bude muset poohlédnout po jiném řešení. Podíváme-li se na mapu, pak zjistíme, že nejbližší alternativou je Omán.

 

Čili: Katar je de facto odříznut od světa, pokud je o pozemní spojení, má problémy v námořní dopravě a rovněž řadu omezení v dopravě letecké: pro katarské letouny je uzavřen vzdušný prostor Saúdské Arábie, Emirátů, Bahrajnu, Jemenu a rovněž Egypta, a aby toho nebylo málo, tyto země také přerušily letecké spojení s Katarem. Přečíst si to mohli všichni, kdo navštívili webové stránky letiště Hamad International Airport ležící v hlavním katarské městě Dauhá (obr. níže).

 

Můžeme tedy hovořit o blokádě, která má vytvořit tlak na katarský režim, aby „dostal rozum“. Právě tak je možné interpretovat slova saúdského ministra zahraničí, která zazněla v úterý 6/6 v Paříži. Abdel Al Jubeir řekl, že Katar dobře ví, co má dělat. A pokud by to nevěděl, ministr mu to připomněl – a pro leckterého propalestinského aktivistu to může znít překvapivě: Katar musí přestat s podporou palestinské skupiny Hamas a rovněž Muslimského bratrstva a splnit další sliby, které dal před několika lety – ty se týkají jeho nepřátelsky (vůči ostatním arabským zemím) naladěných médií (zjevně je myšlena Al Jazeera TV) a zasahování do záležitostí jiných států.

 

Al Jubeir upřesnil: „Nikdo nechce Katar poškodit. Ale on se musí rozhodnout, jestli se chce pohybovat jedním, nebo druhým směrem.“ (Pro nezasvěcené: směrem k podpoře teroristů a jejich sponzora Íránu, anebo směrem k opačným, aby se mohl stát důvěryhodným členem rodiny arabských států v čele se Saúdskou Arábií a Egyptem - tak jsou středovýchodní politické šachy rozdány, ať se nám to líbí nebo ne.)

 

Saúdský ministr soudí, že svojí podporou Hamasu a Muslimského bratrstva podkopává Katar Palestinskou samosprávu a Egypt. „Nemyslíme si, že je to dobré. Katar musí přestat s touto politikou a tím může přispět ke stabilitě Středního východu.“ Ministr připustil, že přijatá opatření jsou tvrdá, a protože si nemyslí, že Katařané budou dlouhodobě ochotni platit cenu za krizi, kterou svojí politikou vyvolali, dodal: „Věříme, že zdravý rozum a logika přimějí Katar učinit ty správné kroky.“

 

Když byl dotázán, jestli by mohlo dojít na vojenské prostředky, pokud by vládci v Dauhá nezměnili politický kurz, ministr odpověděl: „I hope not.“ Doufám, že ne.

 

Doufejme s ním.

... přístav Port of Jebel Ali v emirátu Dubaj. (Zdroj: Container News.)

 

... stručné oznámení na webu letiště Hamad International Airport v Dauhá, že byly suspendovány lety do Saúdské Arábie. Emirátů, Egypta a Bahrajnu. Jednoduchá věta, dalekosáhlý význam.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 7.6.2017 8:00 | karma článku: 17,25 | přečteno: 731x