Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už zase řešíme morální dilemata. Jako za komunismu

17. 05. 2017 10:00:35
O odchodu Terezu Boehmové z postu administrátorky blogů na serveru iDNES.cz jsem se nedozvěděl z tohoto serveru (moje chyba), ale až v neděli 14/5 z televizního pořadu Newsroom (ČT24). Tato informace mě zasáhla.

Následně jsem si na jejím blogu (ještě na iDNES) přečetl důvody odchodu. Připomeňme si je:

Nejprve v článku „Po 10 letech odcházím z pozice administrátorky blogu iDNES.cz“ (5/5) Tereza vysvětlila, že neodchází

  • ...kvůli skvělým pracovitým kolegům, ale kvůli majiteli novin, pro kterého už nechce pracovat a kvůli kterému se noviny dostaly do nezáviděníhodné pozice a ztratily podle jejího názoru zbytky kreditu.

A v prezentační rubrice dodává:

  • "Od roku 2007 do května 2017 jsem pracovala pro iDNES.cz - jako administrátorka tohoto blogu, pozici adminky jsem opustila na protest proti zásahům majitele Andreje Babiše do obsahu novin a na protest proti vědomé kolaboraci některých zaměstnanců s majitelem. Pro mě tito lidé zostudili novinářské poslání a cítím, že nemohu být po těchto událostech součástí značky iDNES a MF DNES."

Jasná slova. Stejně se musí ptát každý z nás. Můžeme být také my, blogeři, po tom všem, co vztah NOVINY – MAJITEL provází, součástí značky iDNES?

To je ono dilema, z nadpisu článku.

Proč jako za komunismu? Každý slušný člověk, pro něhož prioritní hodnotou v životě nebyla vlastní úspěšnost, a který dohlédl dál než k této hranici a nebyl hluchý k tichému hlasu svého svědomí, musel v té době řešit větší či menší dilemata. Vstoupit do SSM? Do KSČ? Jít do prvomájového průvodu? Podepsat Chartu 77? Podepsat Antichartu? Emigrovat? Přihlásit se ve svém okolí (ve škole, v zaměstnání) k víře v Boha a stát se terčem ponižujícího posměchu? (Vím, o čem mluvím.) Jít vojnu do komunistické armády, nebo se raději nechat zavřít? Být v pracovním týmu (tehdy kolektivu) za černou ovci, protože odmítám vstoupit do BSP, SČSP a podobných organizací? A tak dále.

O tom všem jsem přemýšlel v okamžiku, kdy Babiš koupil MAFRU. A řešil ono dilema: zůstat na blogu, nebo kvůli Babišovi odejít? Exadministrátorka Tereza způsobila (a to píšu v dobrém), že o tom všem přemítám od neděle ještě intenzivněji.

Mé rozhodování je o to složitější, že jsem na blog iDNES přišel v červenci 2012. Důvod byl unikátní. Krátce předtím mě pozval na izraelskou ambasádu tehdejší velvyslanec Yaakov Levi. Zajímal se o moji (proizraelské) blogerskou činnost: jeho otázky a reakce mě inspirovaly (aniž on o tom dodnes tuší) k tomu, abych přešel na blog, který má větší čtenost a také větší zpětnou vazbu (než BB na LN). Volba padla na iDNES. Zhruba za rok koupil MAFRU (mediální dům, který vydává MF DNES a LN) Andrej Babiš, který se za dalších sedm měsíců stal členem vlády. Dilama narůstalo do obrovských rozměrů.

Zůstat na blogu, který má na veřejné mínění zřejmě větší vliv než jakýkoli jiný podobně koncipovaný blog (který je součástí zpravodajského serveru), anebo se vzdát této možnosti svobodně prezentovat své názory? Dilema je to komplikovanější než ta z doby nadvlády komunistické strany, protože tehdy bylo DOBRO a ZLO jasně odlišeno.

Ale dnes? Je Babiš takové zlo, abych kvůli němu opustil stále ještě svobodné médium (nepovažuji blog na iDNES za nesvobodný – za celá ta léta, co patří Babišovi jsem se při publikování svých textů s žádnou formou cenzury nikdy nesetkal)? Mám dobrovolně vyklidit pole jako řadový bloger a tím se připravit o možnost informovat internetovou veřejnost o svých úhlech pohledu? Nebylo by to jen plané gesto bez většího významu (což neplatí o odchodu jak Terezy Boehmové, tak dříve všech, kdo odešli z MF DNES a založili jiná média: Echo24 nebo Forum24 – to naopak mělo význam zcela zásadní)? Nevylil bych s vaničkou i dítě?

Od neděle 15/5 o tom intenzivně přemýšlím, vážím PRO a PROTI a hledám správné řešení. Existuje ale?

Když jsem za komunismu takto přemítal emigraci, na rozdíl od svého bratra jsem zůstal. Důvodů proč jsem se tak rozhodl bylo víc, ale jeden obecný mohu vztáhnout i na situaci, o níž píšu v tomto článku.

Dospěl jsem v závěru, že je možné žít v komunistickém Československu a zůstat slušným člověkem.

Ve vztahu k blogu na iDNES říkám: Dokud budu moci psát svobodně, zůstanu. Je snad možné publikovat na iDNES a zůstat slušným blogerem. Ostatně: byli jsme tu před Babišem a budeme i po něm (doufejme).

P. S.: Pro všechny, kdo trpí „protistejskalovou obsesí“ dodávám, že jsem si dobře vědom toho, že můj postoj je možné postavit na pranýř a kritizovat, kritizovat a kritizovat. Máte-li tu potřebu, směle do toho. Kůže na trh byla právě přinesena.

... zlomový okamžik, který přispěl k tomu, že jsem se stal členem komunity blogerů iDNES. Červenec 2012. S izraelským ambasadorem Yaakovem Levym (vpravo)./Foto: Archiv autora článku.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 17.5.2017 10:00 | karma článku: 26.09 | přečteno: 1322x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Reakce Egypta na páteční (26/5) útok na křesťany

Došlo k ní ještě téhož dne kolem západu slunce. Egyptské vojenské letectvo bombardovalo výcvikové tábory teroristů v oblasti města Derna ne severovýchodě Libye (viz mapu níže).

27.5.2017 v 8:05 | Karma článku: 26.65 | Přečteno: 707 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj útoku na egyptské kopty (Doplněno)

Markéta Šichtařová v pátek (26/5) na svém blogu napsala, že když se vraždilo v Bataclanu, byly profily na sociálních sítích zahalené barvách francouzské trikolóry. A když se vraždilo před pár dny v Manchesteru – nic.

26.5.2017 v 19:45 | Karma článku: 30.03 | Přečteno: 924 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak Finiš zařídil finiš (z říše snů)

Byl to velký fotbalový den. Protože když se hraje finále poháru, je to pro část fanoušků velký fotbalový den. Tentokrát ale výsledek bytostně nezajímal příznivce pouze dvou, ale hned tří klubů.

26.5.2017 v 9:15 | Karma článku: 3.42 | Přečteno: 103 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Trendy: Egyptská turistika

Země, kam s oblibou létají na dovolenou odvážnější Češi, hlásí zvyšující se počet turistů. Nejnovější zpráva nabízí meziroční srovnání loňského a letošního března.

26.5.2017 v 8:00 | Karma článku: 5.87 | Přečteno: 292 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jan Dvořák

Armáda vzdává poctu České televizi za kvalitní zpravodajství. A co my? Nepřipojíme se?

Zřejmě málokdo by na sebe vzal břímě stát se pracovníkem zpravodajství České televize. Ještě tak kameramanem, či zvukařem, to možná. Ti se moc neukazují.

27.5.2017 v 9:19 | Karma článku: 12.44 | Přečteno: 639 | Diskuse

Jan Šesták

"Takový konec vystoupení americké zpěvačky Ariany Grande asi nikdo nečekal."

Tuto opravdu překvapující větu pronesl v 8:50 ve společném pořadu Radiožurnálu a Rádia Plus sám ředitel Radiožurnálu, Jan Pokorný. Sám se totiž chopil moderování speciálu k tragédii, zřejmě aby vše proběhlo podle not ČSSD.

23.5.2017 v 9:43 | Karma článku: 38.63 | Přečteno: 2073 | Diskuse

Lubomír Kvapil

Demonstrace a média v čele s Vaškem Moravcem, jako danajské dary pro Slávka Sobotku.

Dobrý premiér by měl naslouchat svému lidu, tedy aspoň tak zní známé klišé z obecných politických pouček. Bohuslav Sobotka však, k jeho smůle, vnímá onen hlas lidu, skrze interpretace novinářských titulků.

20.5.2017 v 19:50 | Karma článku: 47.71 | Přečteno: 11627 | Diskuse

Jan M. Holík

Druhý největší bittorrent tracker ExtraTorrent.com skončil

Druhý největší bittorrent tracker ExtraTorrent.com oznámil úplné ukončení činnosti k 17. květnu 2017.

18.5.2017 v 18:08 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 513 |

Jan Bartoň

Tereza Boehmová odešla

Na tento fakt mě upozornil článek pana Lubomíra Stejskala.Paní Boehmová přešla na web sme.sk, do médií vlastněných skupinou PENTA. Ta se prý do médií vůbec nevměšuje.

17.5.2017 v 12:46 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 1091 | Diskuse
Počet článků 1775 Celková karma 20.50 Průměrná čtenost 931

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

* 1956, nejen internetový publicista. Zde na blogu nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají právo na své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt, občas politika, občas sport - a tak různě. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí  na Neviditelném psu, Svobodném fóru, na slovenském portálu Delet.sk i jinde.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Servis pro vás: v ikoně nad tímto textem  najdete informaci o počasí v Hurghadě. Po rozkliknutí se dozvíte víc.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

http://www.twitter.com/mrstejskal

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.