Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak dál v případu ostrovů Tiran a Sanafir?

Pondělním (16/1) verdiktem egyptského Nejvyššího správního soudu, podle něhož jsou ostrovy Tiran a Sanafir na vstupu do Akabského zálivu definitivně egyptské, celá záležitost, jak se dalo předpokládat nekončí.

 

V této souvislosti mi vytanula na mysli písnička klasiků V+W + Ježek:

 

  • Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, neb nikdy nikdo neví, co se může stá-ti.

 

V egyptských médiích se nyní hodně píše o možných variantách dalšího postupu, a to z prostého důvodu. Zatímco u správního soudu (soudů) pokračovala právní bitva mezi odpůrci předání ostrovů a vládou (která 16/1 skončila porážkou vlády), samotná vláda nelenila a smlouvu o předání poté, co ji sama schválila, předala na konci roku 2016 (29/12) k posouzení Sněmovně reprezentantů (parlamentu).

 

Věc je nyní postavena takto: Varianta A – Nejvyšší správní soud rozhodl s konečnou platností a ostrovy se předávat Saúdům nebudou, neb soudní verdikt je nutné bez dalšího respektovat. Varianta B – Poslední slovo v této kauze by měl mít parlament, a to v souladu s článkem 151 platné ústavy z roku 2014.

 

Otázka tedy zní: slepice, nebo vejce? Soud, nebo sněmovna?

 

Abychom se v celé věci lépe orientovali, seznamme se s oním článkem 151, který má tři části.

 

V úvodu se píše, že prezident republiky reprezentuje stát v zahraničních záležitostech, uzavírá smlouvy a podepisuje (ratifikuje) je poté, co byly schváleny Sněmovnou reprezentantů.

 

Pokud by platilo pouze toto ustanovení, měla by vláda velkou šanci předání prosadit: stačilo by, aby parlament dubnovou (2016) smlouvu se Saúdskou Arábií schválil.

 

Jenomže článek 151 má ještě další dvě ustanovení. Jedno z nich říká, že pokud jde o mírové a spojenecké smlouvy a smlouvy týkající se práva na suverenitu (svrchovanost), musí být vypsáno referendum. Bez souhlasu občanů v referendu nelze takovou smlouvu ratifikovat.

 

A konečně poslední ustanovení: nemůže být uzavřena žádná smlouva, které je buď v rozporu s ustanoveními ústavy, anebo - a to je nejpodstatnější - vede ke koncesím území státu (leads to concession of state territories). Čili: nelze uzavřít smlouvu, která by vedla k územním ústupkům.

 

Jakkoli se na první pohled zdá, že podle tohoto ustanovení je vše jasné, není tomu tak. Vláda totiž může argumentovat tím, že se nejedná o územní ústupek, nýbrž o vrácení „něčeho, co nebylo naše“.

 

Problém je tedy dosti košatý na to, aby v parlamentu generoval řadu i protichůdných postojů. Server Ahramonline si v těchto dnech všímá některých z nich. Tady je jejich stručný přehled.

 

  • Gamal Essam El Din, předseda výboru pro legislativu a ústavní záležitosti: Poslední slovo v záležitostech ostrovů musí mít parlament.
  • Alla Abdel Moneim, člen téhož výboru: Jde o konečné soudní rozhodnutí, kterým bylo jasně řečeno, že ostrovy jsou egyptské a parlament by měl tento verdikt respektovat. Poslanec ovšem dodává, že vláda se může odvolat k (Nejvyššímu) ústavnímu soudu s tím, aby rozhodl, zda se článek 151 ústavy týká také dohody se Saúdskou Arábií o předání ostrovů.
  • Nezávislý poslanec Mohamed Abu Hamed je toho názoru, že pokud byla smlouvá postoupena parlamentu, měla by být předložena k diskusi. Upozornil také, že Saúdská Arábie se může obrátit na mezinárodní arbitráž, která by měla poslední slovo v otázce, komu Tiran a Sanafir patřily před podepsáním slouvy o předání.

 

Zde malý historický exkurz. Zhruba 100 námořních mil na sever od ostrovů Tiran a Sanafir leží pobřežní Taba. Také o ni se vedl územní spor mezi Egyptem a Izraelem. Když v rámci mírové smlouvy vrátili Izraelci Sinajský poloostrov, jediné místo, které představovalo problém, byla Taba.

Izrael měl za to, že lokalita ležela na mapě na osmanské straně hranice vytyčené mezi de facto britským Egyptem a Osmanskou říší v roce 1906. Egypťané byli opačného názoru. Rozsoudila je až mezinárodní arbitráž v roce 1988, která dala za pravdu Egyptu. Izrael pak Tabu předal v únoru 1989. (Nynější průběh hranice ukazuje obr. 1).

... obr. 1 (Podklad: Google Maps)

 

Vraťme se ale zpět do káhirské Sněmovny reprezentantů. Provládní blok „Support Egypt“ soudí, že toto soudní rozhodnutí nemůže změnit fakt, že suverénem, pokud jde o rozhodování o hranicích mezi Egyptem a Saúdskou Arábií, je parlament.

 

Opoziční zákonodárci jsou spíše na straně soudního verdiktu – tedy ostrovy nevracet, protože patří Egyptu. Blok „25/30“ (počáteční data první a druhé revoluce: 25/1 a 30/6) uvedl, že sněmovna nemá právo diskutovat o změně hranic a vyzval státní instituce, aby usnesení Nejvyššího správního soudu respektovaly. Blok současně požaduje propuštění demonstrantů zatčených při protestech proti předání ostrovů.

 

Jiný nezávislý poslanec známého jména, Anwar El Sadat, synovec někdejšího prezidenta Sadata, také patří k těm, kdo jsou přesvědčeni, že sněmovna by se touto otázkou již neměla zabývat a naopak by měla respektovat soudní verdikt.

 

Jak patrno, egyptští zákonodárci jsou rozpolceni. Kauza neobydlených, ale strategicky položených ostrovů tudíž v žádném případě není u ledu a její vývoj budeme dále sledovat.

 

... obr. 2/Za letícím opeřencem ostrov Tiran. V popředí lesklá hladina Tiranské úžiny. Pohled ze Sinajského poloostrova. (Foto: Autor)

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 17.1.2017 13:50 | karma článku: 10,64 | přečteno: 311x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

K dění v kampusech amerických univerzit

V reakci na antisemitské a protiizraelské nepokoje na amerických vysokých školách se v jedné internetové diskusi objevila otázka: „ Kde se ta rostoucí nenávist k Židům skoro po celém světě bere?“

26.4.2024 v 16:51 | Karma: 0 | Přečteno: 7x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

K demisi ministryně Langšádlové

Prý nebyla příliš vidět. A to je hodnoceno mnohými veskrze negativně. Taková paní Columbová, říkají. Je to ale fér?

25.4.2024 v 22:38 | Karma: 0 | Přečteno: 13x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Drží OSN nad Hamasem ochrannou ruku?

Přesněji: drží ji nad teroristickými vládci Pásma Gazy sám generální tajemník Guterres? Dělá všechno proto, abychom si mysleli, že ano.

24.4.2024 v 22:39 | Karma: 0 | Přečteno: 13x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

K odchodu R. Kielbergerové (z blogu)

Z četby článků a diskusí na blogu iDNES jsem před pár dny pochopil, že stránka autorky Radky Kielbergerové bude 23. dubna 2024 zrušena. Se vším všudy.

23.4.2024 v 23:18 | Karma: 6,51 | Přečteno: 127x | Diskuse| Osobní

Lubomír Stejskal

Řešení pro Íránce

Existuje vůbec? Někteří z nich jsou přesvědčeni, že ano. A také na tom řešení aktivně pracují. Samozřejmě v zahraničí.

23.4.2024 v 17:24 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 4810
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 838x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal